Poklatkowa rewolucja

Okładka książki Poklatkowa rewolucja Peter Watts
Nominacja w plebiscycie 2018
Okładka książki Poklatkowa rewolucja
Peter Watts Wydawnictwo: Mag Cykl: Sunflower Cycle (tom 1) Seria: Uczta Wyobraźni fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Data 1. wydania:
2018-06-12
Wojciech Próchniewicz
Inne

Okładka książki Nowa Fantastyka 462 (03/2021) Naomi Kritzer, Marta Kładź-Kocot, Anna Szumacher, Peter Watts
Ocena 6,5
Nowa Fantastyk... Naomi Kritzer, Mart...
Okładka książki Nowa Fantastyka 437 (02/2019) Piotr Bednarczyk, Łukasz Czarnecki, Agnieszka Haska, Rafał Kosik, Tomasz Kołodziejczak, Maciej Kur, Andrzej Miszczak, Łukasz Orbitowski, Maciej Parowski, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Jerzy Stachowicz, Marek Starosta, Witold Vargas, Peter Watts, Emil Wójcik, Jan Żerański
Ocena 7,0
Nowa Fantastyk... Piotr Bednarczyk, Ł...

Bardzo ciekawe koncepty hard sci fi, całkiem dobrze napisane postaci - zwłaszcza podobało mi się nakreślenie samej relacji główna bohaterka vs AI sterujące statkiem.

Jak to Watts-jego sci-fi to hard sci-fi,ale mnie pasuje,choć muszę być skupiony przy jego książkach. Poklatkowa Rewolucja jest raczej nowelą,ale jak dla mnie jest naprawdę spoko 👊🏻

Ktoś mi polecił tę książkę, by przekonać mnie do Wattsa po kompletnym odbiciu się od "Ślepowidzenia" i "Rozgwiazdy". Kolejny raz jednak muszę uznać, że Peter jest autorem, którego nigdy nie docenię i nie jestem w stanie dojrzeć to, co inni w nim widzą.

Świetny pomysł i zakończenie, ale naprawdę beznadziejni bohaterowie. Książka ma wysoki próg wejścia i w zasadzie musimy się pogodzić, z tym że większości pojęć nie zrozumiemy, ale to nie przeszkadzało mi jakoś bardzo, bo ogólnie całość jest skonstruowana w bardzo przemyślany sposób i nie odbiera to przyjemności z czytania. Jak już wspomniałem, postaci są naprawdę słabe. Nie polubiłem chyba nikogo, chociaż może Szymp zostanie mi dłużej w pamięci.

Jest jeszcze ukryta wiadomość. Lepiej sobie ją odkodować zaraz na początku, bo w trakcie czytania te czerwone litery mnie rozpraszały. Według mnie to fajny zabieg i nagroda za wytrwałość warta poświęconego czasu, choć chyba jeszcze niedokończona.

Do przeczytania Poklatkowej rewolucji zachęcił mnie pomysł na fabułę: statek pełen kolonistów, zarządzany przez sztuczną inteligencję nakierowaną na wypełnienie misji i bunt wśród załogi, który dojrzewa przez tysiące lat. Po lekturze powiem tak: sam zamysł i przedstawienie historii Eriophory są całkiem ciekawe. Na plus wymienię też relację miedzy główną bohaterką i Szympem. Największy problem polega na samym buncie, pozycja ta jest tak krótka, że po prostu nie starczyło czasu, aby go dobrze przedstawić. Nie ma co liczyć na zawiłe spiski. Kłopotliwy okazał się dla mnie też język, pełen naukowych terminów i przez to trudno przyswajalny. Czasem musiałem się zatrzymać i zastanowić, co dokładnie autor miał na myśli.
To była moja pierwsza przeczytana pozycja od Petera Wattsa, planuję jeszcze zapoznać się z Ślepowidzeniem, może zrobi na mnie większe wrażenie. Co do oceny Rewolucji, to waham się między 6 i 7, ale ostatecznie wystawię drugą notę. Przeczytać można, dobrze bawić się też, ale nie jest to moim zdaniem nic wybitnego.

Nowela raczej niż powieść i całe szczęście, najgorsze co może zrobić autor to wymyślić historię na 150 stron i rozwlec ją na 600, a to nierzadkie, powszechne wręcz. Zamysł był pewnie taki by, nomen omen, jak w jakimś stroboskopie pokazać klatka po klatkę na przestrzeni tysiacleci pewną historię, ale zabrakło, no zabrakło tego tła tam tle, by te zmiany faktycznie uchwycić, dynamiki też zabrakło, rozjechało się, choć i tak dobrze, że przeczytałem, bo lubię takie historie, że robot cośtam cośtam makiawielistyczno utylitarny i w ogóle drama.

Koncepcja książki ciekawa, historia nie nudzi, informacje techniczne i naukowe nie przytłaczają. Czyta się szybko i z przyjemnością. Razi tylko zakończenie. Spodziewałbym się dopowiedzenia historii. Niby Szymp obiecuje, że uratuje Sunday, ale nie do końca wiadomo jak chce to zrobić. Wyrzuci ją w kapsule hibernacyjnej w kosmos? Odesłać w kierunku Ziemi? Skierować na najbliższą planetę z bramką? Szkoda, myślałem, że autor pokusi się o wskazanie sugerowanego rozwiązania lub po prostu wszystkich uśmierci :) Mimo wszystko książka warta przeczytania.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Sam pomysł jest genialny, początek wprowadzający w nowelę także, środek trochę mi się dłużył mimo mikrej objętości, ale koniec znów świetny. Warto przeczytać.

Na półkach: , , , ,

Sunday bierze udział w kosmicznej misji. Budzona co kilka milionów lat na swoją zmianę, prawdopodobnie wraz ze swoją załogą przeżyła pozostałych ludzi. Po załamaniu się jednej z członkiń swojej wachty, zaczyna rozumieć, że załoga szykuje się do rewolucji.

Po kilku latach nadszedł czas na moje drugie spotkanie z twórczością Petera Wattsa. Przyznaję, że po tym czasie ledwo kojarzę, o czym było „Ślepowidzenie”, jednak wiem, że mimo swojej dziwności, bardzo przypadło mi do gustu. Jaka jednak jest „Poklatkowa rewolucja”? Przede wszystkim należy zacząć od tego, że to właściwie nie powieść, a nowelka, która ledwo przekroczyła magiczne anglosaskie 40 tysięcy słów (co pozwala ją kwalifikować jako powieść). Daje to nieco ponad 150 stron w wydaniu Maga.
Zwykle twórczość Wattsa jest bardzo mocno zakorzeniona w zdobytej przez ludzkość wiedzy. I choć w tym przypadku także mamy do czynienia z hard SF to jednak autor sam przyznaje, że z powodu tego, o jak odległej przyszłości pisze, nasza współczesna wiedza nie ma z tym wiele wspólnego. Wydaje mi się jednak, że tą warstwę „hard” widać choćby w samym stylu, ale jednocześnie jeśli ktoś nie ma specjalistycznej wiedzy to wydaje mi się, że tak czy siak samą książkę zrozumie. Bo w gruncie rzeczy, ona fabularnie zbyt trudna nie jest. Nic zresztą dziwnego, zważając na jej długość.
„Poklatkowa rewolucja” to po prostu ciekawy koncept. Bo choć to niby „zwykła” historia o rewolucji (jak sugeruje tytuł) to jednak jej bohaterzy mają utrudnione zadanie. Są wybudzani w wachtach, zawsze w tych samych grupach. Jeśli chcą cokolwiek zorganizować, muszą wykazać się dużą kreatywnością. Zwłaszcza, że nowoczesny statek przecież jest wszędzie!
Nie powiem, ta historia mocno kojarzy mi się z fantastyką socjologiczną. Choć w tym przypadku „społeczeństwo” jest ograniczone do (dość licznej) załogi to samo założenie jest bardzo podobne: bohaterowie muszą poradzić sobie z reżimem. Tyle, że w jeszcze mniej codziennych warunkach. Zwłaszcza, że od rozpoczęcia misji minęły już miliony lat i z ludzkości mieszkającej na Ziemi prawdopodobnie niewiele już zostało.
To, co lubiłam w „Ślepowidzeniu” i to, co pojawia się tutaj, to fakt, że mimo naukowego podejścia, autor naprawdę nieźle buduje postacie. Chemia między nimi naprawdę dobrze gra. Są ludzcy, a ich interakcje naprawdę dobrze się obserwuje. Nie będę jednak udawać: mam słabość do relacji człowieka ze sztuczną inteligencją i ten motyw w przypadku tej książki również sprawił mi trochę radości.
Watts uchodzi raczej za trudnego pisarza. I choć przyznaje, że niekoniecznie jest świetnym twórcą na start z fantastyką naukową to mam wrażenie, że jest owiany złą sławą. Bo przecież „Poklatkowa rewolucja” wcale aż tak trudna nie jest. Owszem, trzeba się przy niej nieco skupić i ponad poetyckość języka stawia konkretne opisy i naukowe sformułowania, ale przy odrobinie chęci ze strony czytelnika zrozumienie tego nie powinno być większym problemem.

Pomysł świetny, do realizacji mam zastrzeżenia. Kupuję klimat książek Wattsa - takie brudne SF, pełne mroku, bezwzględności, sensownego słowotwórstwa, przekleństw i podwalin z ciężkiej, „twardej” nauki. Sęk w tym, że styl jego narracji zawsze mnie na początku odrzuca i po prostu się męczę. Zanim ogarnę kim jestem, gdzie jestem i co się dzieje, mija zwykle spora cześć fabuły. Tutaj tez musiałem się praktycznie zmuszać do czytania przez pół książki (ma tylko jakieś 140 stron). Trochę kojarzy mi się to z W. Gibsonem.
Ale jak już zadomowimy się w narracji, naprawdę trudno się oderwać. Zwłaszcza, że fabuła nie idzie na skróty, ma mnóstwo nagłych i nieoczywistych zakrętów, a bohaterowie mają głębię i nie są czarno-biali. Ta powieść dobrze trafia w ten schemat.
Jedyne, co mnie naukowo ubodło, to fakt, że akcja dzieje się 25 km od powierzchni horyzontu zdarzeń pędzącej czarnej dziury, mimo to nikt nawet nie zająknął się na temat efektów relatywistycznych takiej sytuacji (a rozważa się np. efekt wykładniczego wzrostu sił grawitacji podczas schodzenia na niższe pokłady).

Peter Watts The Freeze-Frame Revolution Zobacz więcej
Peter Watts The Freeze-Frame Revolution Zobacz więcej