Zbudzone furie

Okładka książki Zbudzone furie Richard Morgan
Okładka książki Zbudzone furie
Richard Morgan Wydawnictwo: ISA Cykl: Takeshi Kovacs (tom 3) fantasy, science fiction
Takeshi Kovacs (tom 3)
Woken Furies
ISA
2006-11-23
2006-11-23
Marek Pawelec

Okładka książki Czarna Wdowa. Powrót do domu Richard Morgan, Goran Parlov, Sean Phillips, Bill Sienkiewicz
Czarna Wdowa. ... Richard Morgan, Gor...
Okładka książki Clarkesworld Magazine, Issue 24, September 2008 Neil Clarke, Jason B. Jones, Alethea Kontis, Richard Morgan, Cat Rambo, Sean Wallace, Eric M. Witchey
Clarkesworld M... Neil Clarke, Jason ...

Trzeci i chyba ostatni tom przygód Takeshiego Kovacsa.

Teoretycznie jest to klamra spinająca wszystkie części w jedną całość ale odczuwam to jako kolejny epizod przygód.

Być może nie do końca pojmuję głębie przedstawionego świata ale nie przemawia do mnie motyw "zemsty" Kovacsa. Po raz kolejny wraca maniera czego to główny bohater nie potrafi.

Mam przeczucie, że autor pisząc "Modyfikowany węgiel" ustawił sobie bardzo wysoko poprzeczkę i w kolejnych książkach nie potrafi tego pułapu przeskoczyć. Książka nie jest zła ale w porównaniu z tamtą jest średnia.

Trzeci i chyba ostatni tom przygód Takeshiego Kovacsa.

Mam przeczucie, że autor...

Najsłabsza z trylogii, potencjał z tomu pierwszego (stos korowy, powłoki) czuć subiektywnie, że jest zmarnowany.
5/10
Dla mnie to była czasami męczarnia przez nieumiejętne rozwleczenie akcji.

5/10
Dla mnie to była czasami męczarnia przez nieumiejętne rozwleczenie akcji.

W ostatniej części Morgan troszkę spuścił z tonu, na rzecz budowania napięcia i dawkowania emocji czytelnikowi. Nie jest to jednak złe, ale inne niż poprzednie części.

Ostatecznie końcówka mnie nie zachwyciła, ale mimo to jest to kawał dobrej książki.

Zbyt chaotyczna, zbyt przegadana, a do tego to mętne moralizotorstwo...
Nie jest to książka zła, ale hm - trudno czytalna ;)

Zbyt chaotyczna, zbyt przegadana, a do tego to mętne moralizotorstwo...
Nie jest to książka zła, ale hm - trudno czytalna ;)

ytanie o tożsamość i sens życia w warunkach, gdy śmierć nie jest już straszna, a ciało jest tylko narzędziem. Jakie są konsekwencje psychiczne i moralne takiego stanu rzeczy, jakie są granice ludzkiej natury i wolności?
Morgan tworzy wiarygodny i fascynujący świat, w którym technologia zmieniła ludzkość i społeczeństwo, ale nie rozwiązała podstawowych problemów, takich jak nierówność społeczna, przemoc, korupcja czy alienacja.

Nie zgadzam się z opiniami, że ta część była najsłabsza.

Fakt, że podczas czytania nie raz zastanawiałam się, czemu w drugim tomie dostaliśmy opowieść, której finał musiał mieć potężny wpływ na całe uniwersum, a tymczasem tu mamy powrót do wydarzeń dziejących się tylko na jednej planecie.
Ale autor miał wszystko starannie zaplanowane. Wydarzenia z tego tomu w końcu nadgoniły, a następnie zgrabną klamrą została zamknięta cała seria.

Poza tym książka jest po prostu świetnie napisana, czyta się ją jednym tchem.

Jedyny minus - że to już koniec, zdążyłam się naprawdę zżyć z Takiem i całym tym wspaniałym, pełnym detali światem.

Nie zgadzam się z opiniami, że ta część była najsłabsza.

Najsłabsza część cyklu Takeshi Kovacs. Trochę mnie rozczarowała. Przekombinowana narracja, trochę na siłę szukanie sposobu zakończenia cyklu. Wniosek po trzech tomach: pierwszy tom rewelacja, pozostałe można pominąć.

Ta część podobała mi się najmniej. Przeraźliwie nudne życie gangsterów, piratów itp., dopiero po połowie się rozkręca. Ciekawa wizja ludzkości. Ni to trochę "matrix", ni to "człowiek demolka, ni to "6-ty dzień"... SF i trochę rozważań o człowieczeństwie, duszy i problemach społecznych. Swoją drogą zdanie Kovacsa na temat społeczeństwa obywatelskiego zbieżne z moim. Za to jest jedna gwiazdka więcej.

Ocena to takie 6, może 6 i pół. Niby dużo lepsze niż część druga ale jednak nie zaskakuje tak jak tom pierwszy. W tej części dowiemy się dużo więcej o przeszłości Takeshiego, wyjaśni się kilka wątków, jednak samo zakończenie pozostawia niedosyt i ogólnie mam bardzo mieszane odczucia do całej serii. W zasadzie to ta trylogia śmiało mogłaby się skończyć na części pierwszej.

Zakończenie cyklu. Spodziewałem się czegoś lepszego, tymczasem poznajemy dogłębniej Kovacza. Może i jest to ciekawe i nietuzinkowe jednak nie na 3 tom wieńczący cykl. Sama intryga bardzo nie równa, szarpana i momentami przytłaczająco niezrozumiała. Książka trochę męczyła i od połowy szczerze nie miałem pojęcia dokąd zmierza akacja. Kilka razy przeskakiwaliśmy motywy, zaczynaliśmy coś nowego bez słowa wyjaśnienia dlaczego tak. Na koniec dopiero zebrano to w kupę ale i tak odczuwam niedosyt. Przedziwnie się to wszystko potoczyło i brakuje mi domknięcia historii. Średniak choć czyta się dobrze.

• Science Fiction