Morderstwo w pociągu

Okładka książki Morderstwo w pociągu Jessica Fellowes
Okładka książki Morderstwo w pociągu
Jessica Fellowes Wydawnictwo: HarperCollins Polska Cykl: Mitford Murders (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Mitford Murders (tom 1)
HarperCollins Polska
2018-04-18
2018-04-18
Robert Ginalski

Okładka książki Psychopata w Twoim otoczeniu. Jak go rozpoznać i bronić się przed nim. Kerry Daynes, Jessica Fellowes
Psychopata w T... Kerry Daynes, Jessi...

1970

Lubię powieści odnoszące się do rzeczywistych wydarzeń. Tak jest w i w tym przypadku. Lubię kryminały retro, powieści z "pogranicza gatunków", ale tu chyba wątek obyczajowy nieco zdominował wątek kryminalny.
W pociągu ginie jedna z najbardziej znanych i zasłużonych pielęgniarek wojennych - Florence Nightingale Shore. Sprawa zostałaby umorzona, zapomniana, gdyby nie determinacja policjanta kolejowego i opiekunki dzieci. Czy zdołają ustalić, kto jest winien tej śmierci?

Emerytowana wojskowa pielęgniarka Florence Nightingale Shore zostaje znaleziona martwa w pociągu. Okazuje się, że kobieta została zamordowana. Zagadkę postanawia rozwiązać sierżant policji kolejowej Guy Sullivan. Pomaga mu młoda dziewczyna Luisa Cannon, która pracuje u arystokratycznej rodziny Mitfordów. Guy i Luisa odkrywają, że dużą część majątku odziedziczy jej kuzyn. Jednak to nie koniec tropów- Florence służyła w armii podczas I wojny światowej i pisała z frontu listy do swojej przyjaciółki Mabel. W jednym z nich wyraża zaniepokojenie zachowaniem jednego z oficerów, którego ordynans popełnił samobójstwo. Bohaterowie postanawiają odkryć prawdę jednak może się ona okazać dla nich niebezpieczna. Przyjemny kryminał w starym stylu. Może nie jakiś porywający, ale odpowiedni na długi jesienny wieczór. Jeśli macie ochotę na podróż tajemniczymi pociągami zapraszam: http://www.kryminalgrozatajemnica.com.pl/2021/11/pociag-do-tajemnicy-czesc-i.html

Retro kryminał, którego akcja osadzona jest w latach 20. XX-tego wieku w Anglii brzmi jak ideał dla mnie. Szkoda tylko, że tej opowieści daleko do ideału jednak. Przede wszystkim szkoda, że autorka w ogóle nie skupiła się na tle historycznym, które samo w sobie byłoby fascynujące. Dostaliśmy zaledwie kilka wzmianek pozwalających umiejscowić tę opowieść w czasie, ale to tyle. Sam kryminał zresztą do najwybitniejszych też nie należy. Tego, kto zabił łatwo domyślić się już na samym wstępie, aczkolwiek z dedukcją nie ma to nic wspólnego, bo też żadnych tropów do rozwikłania zagadki czytelnik nie dostaje. Ot, rozwiązanie jest po prostu zbyt oczywiste, by można było myśleć inaczej. Jednak nawet pomimo tego, że nie jest to lektura wybitna, to sprawdzi się w sam raz na leniwe wieczory, bo też i większych wad nie posiada.

Florence Nightingale Shore zostaje znaleziona martwa w przedziale pociągu, który miał ją zawieźć z Londynu na angielskie wybrzeże. Jej śmierć przeszłaby może bez echa, gdyby nie fakt, że ta starsza już kobieta była jedną z najbardziej znanych pielęgniarek wojennych. Powszechnie znana i szanowana kobieta, której życie ktoś zakończył w w brutalnym napadzie rabunkowym. Znalezione na miejscu przestępstwa ślady nie dają odpowiedzi na pytanie, kto był zabójcą, a potencjalne tropy szybko się urywają. Po dość krótkim śledztwie, policja porzuca dalsze dochodzenie ze względu na brak wyników. Niemniej jednak jeden z zaangażowanych w śledztwo policjantów kolejowych postanawia zbadać sprawę na własną rękę. Pomaga mu w tym poznana w dość nietypowych okolicznościach opiekunka dzieci arystokratycznej rodziny Mitfordów. Kiedy wydaje się, że moredrca Florence Shore pozostanie tajemnicą, w sprawie pojawiają się nowe fakty i nowi podejrzani. Odkrycie zabójcy Florence Nightingale Shore nie będzie jednak łatwym zadaniem.

Całość recenzji pod adresem: http://zapach-ksiazek.pl/jessica-fellowes-morderstwo-w-pociagu-zagadka-powojennego-zabojstwa/

Uwielbiam książki Juliana Fellowesa. Na naszym blogu znajdziecie recenzje wszystkich książek, tego autora, które ukazały się w języku polskim. Gdy zobaczyłam książkę autorstwa Jessicy Fellowes, prywatnie siostrzenicy lodra Fellowelsa, postanowiłam po nią sięgnąć.

Londyn po pierwszej Wojnie Światowej. W pociągu zostaje zamordowana pielęgniarka Florence Nightingale Shore. Sprawa jest bardzo skomplikowana. Brak świadków, brak wyraźnego motywu. Zdaje się, że sprawca jest nieuchwytny.

W tym samym czasie młoda dziewczyna Louise dzięki swojej przyjaciółce zostaje zatrudniona, jako pomoc w Asthall Manor. Dziewczyna nie miała łatwego życia. Pobyt u rodziny Mitfordów jest dla niej dużą szansą na lepsze jutro. Nancy, jedna z córek Mitfordów, jest zafascynowana zbrodnią jaka miała miejsce w pociągu i postanawia ja rozwikłać a potem to opisać. Louise jako opiekunka dziewczyny automatycznie zostaje wplątana w amatorskie śledztwo, które zatacza coraz szersze kręgi, a sytuacja robi się coraz bardziej niebezpieczna. Na szczęście Louisa na swojej drodze spotyka młodego policjanta kolejowego Guya, ale czy chłopak jest wstanie poradzić sobie zarówno z przestępcami jak i formalnościami administracyjnymi, które również staną na ich drodze?
„Morderstwo w pociągu” to klasyczny kryminał, w którym śledztwo prowadzi detektyw amator, ale znajdziecie tu też Scotland Yard. Florence Nightingale i siostry Mitford to postaci autentyczne. Morderstwo, na bazie, którego autorka oplata fabułę swojej powieści również miało miejsce. Bardzo ciekawe są opisy przesłuchań, jakie odbyły się w tej sprawie u koronera, a które autorka przytoczyła bezpośrednio z gazet. Może Jessica nie zdobyła mnie tak bezwarunkowo jak jej znakomity wujek, to jednak przyznam, że książkę czyta się bardzo przyjemnie. Kilka nagłych zwrotów akcji sprawia, że każde czytelnicze serce zabije mocniej, a rozwiązanie tej tajemniczej sprawy zaskoczy zapewne wielu.

Podobało mi się wprowadzenie do historii autentycznych postaci, ale niestety trochę infantylności się wkradło w ten kryminał. Bez szaleństwa, ogólnie przyjemnie się czytało...

Książka bardziej serialowa niż książkowa, średni kryminał. Nieźle się czytała, niby nie była zła... ale jakoś mnie nie uwiodła.

Mam absolutnego fioła na punkcie Agathy Christie. Mam też fioła na punkcie Downton Abbey. Zapraszam na www.czytaska.pl na połączenie tych dwóch rzeczy.

Opis z tylnej okładki nie jest adekwatny do historii, nie oddaje w pełni jej fabuły. Jednak sama po przeczytaniu jej nie umiałam bym stworzyć nic lepszego. Bohaterowie i historia są bardzo barwni i ciekawi. Chętnie się wraca do książki po krótkiej przerwie i samo zakończenie nie jest tak zaskakujące, ale tropów prawdziwych i fałszywych jest całe mnóstwo. Naprawdę dobry kryminał w starym stylu :)

Ciekawy kryminał utrzymany w klasycznym stylu.

Ciekawy kryminał utrzymany w klasycznym stylu.

• Kryminały
  • Kryminał
  • Kryminał/sensacja
  • Pożyczone

Dodaj cytat z książki Morderstwo w pociągu