Twarz Grety di Biase

Novae Res
2018-05-09
2018-05-09
malarstwo Włochy obraz

Okładka książki PS I życzę Ci dużo miłości Ilona Gołębiewska, Magdalena Knedler, Agnieszka Krawczyk, Agnieszka Lingas-Łoniewska, Katarzyna Misiołek, Natasza Socha, Małgorzata Warda, Magdalena Witkiewicz
PS I życzę Ci ... Ilona Gołębiewska,&...
Okładka książki Ludzie potrafią latać Rafał Cichowski, Anna Kasiuk, Magdalena Knedler, Jolanta Kosowska, Daniel Koziarski, Agnieszka Lingas-Łoniewska, Daniel Radziejewski, Alicja Sinicka, Anna Szafrańska, Małgorzata Warda
Ludzie potrafi... Rafał Cichowski, An...

Piękna, poruszająca, dla miłośników sztuki, malarstwa, i dla miłośników Włoch!
Polecam!

Piękna, poruszająca, dla miłośników sztuki, malarstwa, i dla miłośników Włoch!
Polecam!

Magdalena Knedler jest bardzo dobrą pisarką jedną z ulubionych,kocham jej pióro jest fajne,a styl lekki ma,zaintrygowała mnie ta powieść niesamowicie napisana,super historia z przejęciem czytałam chłonęłam każdą stronę książki.
Bohaterowie znakomici dało się ich lubić.
Wzruszona jestem tą książką bardzo emocje tu były silne,mocne towarzyszyły mi od początku do końca.
Fajnie się czyta.
Rewelacyjną lekturę dostałam do przeczytania zadowolenie czuje ogromne,to była wspaniała książka,sięgnę na pewno po następne pozycje książkowe autorki bo warto będzie przeczytać.

Bohaterowie znakomici dało się ich lubić.
Fajnie...

Adam Dancer jest właścicielem małej galerii w Wrocławiu. Kupuję obrazy włoskiej malarki Grety do Biase. Dwa portrety jej autorstwa zachwycają Adama i wzbudzają tego zaciekawienie.
Pomiędzy właścicielem galerii a malarką nawiązuje się korespondencja, która coraz bardziej wzbudza w Adamie obsesję. Mężczyzna by poznać prawdę o Grecie decyduje się na wyjazd do Włoch, by odnaleźć kobietę która zburzyła jego poukładany świat.

Sama historia Adama i jego fascynacji tajemniczą malarką sama w sobie jest bardzo ciekawa. Chciałam poznać tajemnice Grety, która spowodowała, że odcięła się od świata, ale nawiązała korespondencyjną znajomość.
Niestety opisy malarstwa i sztuki sprawiły, że czytałam książkę bardzo długo. Męczyłam się z tymi opisami, ale chęć poznania historii Grety zmusiły mnie do przeczytania do końca.

Z calym szacunkiem dla Autorki, gdyz trzy inne ksiazki dotad przeczytane uwazam za rewelacyjne, a malarstwo mnie fascynuje, rozczarowala mnie ta opowiesc bardzo, gdyz jest nudna, a sama historia zbyt nieprawdopodobna.

Jeśli ktoś nie interesuje się malarstwem i sztuka ksiazka może zniechęcić. Ja sama w połowie miałam dość szukania obrazów w necie jak co wygląda.

Zmęczyła mnie ta powieść. Brakuje jej lekkości pozostałych powieści autorki. Przez inne książki Magdy Knedler płynęłam, a tu brnęłam przez kolejne strony, aby na koniec powiedzieć: "Uff, dałam radę".

Dawno nie czytałam książki tak długo.

Dawno nie czytałam książki tak długo.

Powieść pełna zagadek. Czy Adam Dancer, właściciel wrocławskiej galerii odnajdzie tajemniczą modelkę z obrazów niemniej tajemniczej włoskiej malarki Grety di Biase? Czy fascynacją jedną i drugą przerodzi się w coś więcej? A może malarka i modelka to ta sama osoba? Co przyniesie podróż do Włoch? Jaki wywrze wpływ na borykającego się od lat z nerwicą i stanami lękowymi bohatera? Ileż pytań w tej powieści. Piękna, tajemnicza historia pełna wzruszeń i miłości do sztuki.

„Twarz Grety di Biase“ jest liryczną opowieścią o sztuce i jej pięknie, pasji i poświęceniu, miłości i namiętności ale też o ludziach, których spotykamy na swojej drodze. Pokazuje jak bardzo artysta zżywa się z tym co tworzy, stanowi jedność zatraca się i wyraża swoje uczucia. Ukazuje wrażliwość na piękno, które dziś umyka nam w codziennej gonitwie. Dzisiaj na słowo „galeria“ większość pomyśli o ekspozycjach handlowych z licznymi sklepami. Czy potrafimy podziwiać i wczuwać się w namalowane obrazy? Raczej traktujemy je powierzchownie, nie zastanawiając się nad głębią ich przekazów, barwą czy klimatem.

Magdalena Knedler odkrywa magię i sekrety zaklęte w obrazach oraz przywołuje wielu artystów, których życie było wypełnione malarstwem. Wykazała się ogromną wiedzą na temat historii sztuki ale też umiejętnością przekazania emocji wywoływanych przez obrazy. Skłania do spojrzenia na dzieła malarskie w odmienny sposób, nie tylko jako emanację wyobraźni i emocji artysty ale też na jego trud, jaki włożył w przelaniu swojej wizji na płótno.

Cała recenzja: https://ezo-ksiazki.blogspot.com/2019/12/535-twarz-grety-di-biase.html

"Czasem, pomagając innym, tak naprawdę próbujemy pomóc sobie."

Przez ostatnich kilka dni, miałam przyjemność obcować z książką Pani Magdaleny Kendler i było to spotkanie pierwsze. Do zrecenzowania powieści zachęcił mnie interesujący opis, jak i równie interesująca okładka - twarz kobiety na tle pięknego pejzażu.

Postacią grającą pierwsze skrzypce jest Adam Dancer, właściciel wrocławskiej galerii sztuki. Dokonuje on transakcji na dwa obrazy niejakiej Grety di Biase. Autorka nie jest jakąś wybitną malarką i dziwi ją silna fascynacja Adama jej pracami, tym bardziej że już sprzedał ich kilka za niezłą cenę. Kobieta postanawia napisać do mężczyzny w nadziei, że ten powie jej na ten temat coś więcej.

Nawiązuje się pomiędzy nimi coraz śmielsza i intymniejsza relacja. Wyjawiają sobie najbardziej osobiste tajemnice, zgłębiają tak przez obojga kochaną sztukę, rozmawiają ze sobą jak gdyby znali się całe życie. Z dnia na dzień Adam popada w coraz większą obsesję na punkcie kobiety z obrazów. Na zamówionych płótnach widnieje ta sama osoba, namalowana w dwóch skrajnie odmiennych stanach. Nie przestaje to intrygować mężczyzny i podtrzymuje wymianę e-maili z tajemniczą Gretą.

Kobieta za wszelką cenę stara się ukryć swoją tożsamość oraz dokładny adres. Mami Adama listami zawierającymi coraz bardziej niepokojące informacje, co sprawia, że podejmuje on decyzję o wyjeździe do Włoch by odnaleźć Gretę i rozwiązać zagadkę. Adam zdaje sobie sprawę, iż zakochał się w nigdy nie widzianej dziewczynie. Zostawia galerię w rękach przyjaciela i udaje się w podróż swego życia. Wszystko z pozoru wydaje się banalne. Wystarczy tylko wsiąść w samolot i dolecieć do celu.

Na miejscu okazuje się, że nic nie jest wcale takie proste. Adam zostaje sam. Nagle Greta przestaje odpisywać na wiadomości. Z podanych wcześniej przez nią niejasnych szczegółów Dancer powoli domyśla się prawdy. Podąża szlakiem małej Grety. Żyje jej życiem, mieszka w tych samych miejscach, je te same rzeczy. Nie daje za wygraną i wciąż zostawia wiadomości w jej skrzynce. Zmaga się z silną nerwicą i stanami lękowymi towarzyszącymi mu od lat, nie ma pojęcia, że historia nie dobiegła jeszcze końca. To co wydawało mu się straszne pokaże jak bardzo się mylił.

Za możliwość zrecenzowania książki dziękuję autorce, Magdalenie Kendler, a za jej udostępnienie, Iwonie Niezgodzie- Organizatorce niezależnego plebiscytu na polską książkę roku " Brakująca Litera " 2018.

"Czasem, pomagając innym, tak naprawdę próbujemy pomóc sobie."

Postacią grającą pierwsze skrzypce jest Adam Dancer,...

• Przeczytane 2018
  • E-booki