Twarz Grety di Biase

Novae Res
2018-05-09
2018-05-09
malarstwo Włochy obraz

Okładka książki Teraz cię rozumiem, mamo Ilona Gołębiewska, Magdalena Knedler, Agnieszka Krawczyk, Agnieszka Lingas-Łoniewska, Natasza Socha, Małgorzata Warda, Sabina Waszut, Magdalena Witkiewicz
Ocena 7,8
Teraz cię rozu... Ilona Gołębiewska,&...
Okładka książki PS I życzę Ci dużo miłości Ilona Gołębiewska, Magdalena Knedler, Agnieszka Krawczyk, Agnieszka Lingas-Łoniewska, Katarzyna Misiołek, Natasza Socha, Małgorzata Warda, Magdalena Witkiewicz
Ocena 7,5
PS I życzę Ci ... Ilona Gołębiewska,&...

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Na półkach: , , , ,

"Czasem, pomagając innym, tak naprawdę próbujemy pomóc sobie."

Przez ostatnich kilka dni, miałam przyjemność obcować z książką Pani Magdaleny Kendler i było to spotkanie pierwsze. Do zrecenzowania powieści zachęcił mnie interesujący opis, jak i równie interesująca okładka - twarz kobiety na tle pięknego pejzażu.

Postacią grającą pierwsze skrzypce jest Adam Dancer, właściciel wrocławskiej galerii sztuki. Dokonuje on transakcji na dwa obrazy niejakiej Grety di Biase. Autorka nie jest jakąś wybitną malarką i dziwi ją silna fascynacja Adama jej pracami, tym bardziej że już sprzedał ich kilka za niezłą cenę. Kobieta postanawia napisać do mężczyzny w nadziei, że ten powie jej na ten temat coś więcej.

Nawiązuje się pomiędzy nimi coraz śmielsza i intymniejsza relacja. Wyjawiają sobie najbardziej osobiste tajemnice, zgłębiają tak przez obojga kochaną sztukę, rozmawiają ze sobą jak gdyby znali się całe życie. Z dnia na dzień Adam popada w coraz większą obsesję na punkcie kobiety z obrazów. Na zamówionych płótnach widnieje ta sama osoba, namalowana w dwóch skrajnie odmiennych stanach. Nie przestaje to intrygować mężczyzny i podtrzymuje wymianę e-maili z tajemniczą Gretą.

Kobieta za wszelką cenę stara się ukryć swoją tożsamość oraz dokładny adres. Mami Adama listami zawierającymi coraz bardziej niepokojące informacje, co sprawia, że podejmuje on decyzję o wyjeździe do Włoch by odnaleźć Gretę i rozwiązać zagadkę. Adam zdaje sobie sprawę, iż zakochał się w nigdy nie widzianej dziewczynie. Zostawia galerię w rękach przyjaciela i udaje się w podróż swego życia. Wszystko z pozoru wydaje się banalne. Wystarczy tylko wsiąść w samolot i dolecieć do celu.

Na miejscu okazuje się, że nic nie jest wcale takie proste. Adam zostaje sam. Nagle Greta przestaje odpisywać na wiadomości. Z podanych wcześniej przez nią niejasnych szczegółów Dancer powoli domyśla się prawdy. Podąża szlakiem małej Grety. Żyje jej życiem, mieszka w tych samych miejscach, je te same rzeczy. Nie daje za wygraną i wciąż zostawia wiadomości w jej skrzynce. Zmaga się z silną nerwicą i stanami lękowymi towarzyszącymi mu od lat, nie ma pojęcia, że historia nie dobiegła jeszcze końca. To co wydawało mu się straszne pokaże jak bardzo się mylił.

Za możliwość zrecenzowania książki dziękuję autorce, Magdalenie Kendler, a za jej udostępnienie, Iwonie Niezgodzie- Organizatorce niezależnego plebiscytu na polską książkę roku " Brakująca Litera " 2018.

"Czasem, pomagając innym, tak naprawdę próbujemy pomóc sobie."

Postacią grającą pierwsze skrzypce jest Adam Dancer,...

Historia dwojga ludzi-kobiety i mężczyzny,których połączyły miłość do sztuki i pewnego rodzaju nieprzystosowanie do świata.
Autorka w powieści oprócz ukazania niebanalnej historii miłosnej i ciekawych opisów dzieł sztuki oraz jej twórców,zastanawia się nad kwestią autentyzmu, prawdy i zaufania,jakim możemy obdarzyć drugiego człowieka.

Na półkach: , , , ,

Adam Dancer jest właścicielem galerii na wrocławskim rynku, w jego posiadanie trafiają dwa portrety kobiety, autorstwa włoskiej malarki. Twarz ukazana na obrazach wydaje mu się na tyle intrygująca i tajemnicza, że postanawia odnaleźć autorkę, w wyniku czego poznajemy bardzo osobistą korespondencję dwojga ludzi o trudnym życiorysie i kłopotach, z jakimi zmagają się każde w swojej części świata. Nasz bohater wreszcie postanawia odwiedzić Włoszkę, i mimo swojej choroby - silnej nerwicy i stanom lekowym, wyrusza w podróż do Włoch śladami malarki.
Książka, mimo swego potencjału, nie porwała mnie - było coś nierealnego w tej fascynacji mężczyzny portretami obcej kobiety. Czytałam ją długo w międzyczasie pochłaniając inne pozycje, jest to jednak przyjemna lektura i czas jej poświęcony nie będzie czasem straconym.

Na półkach: , , , ,

Sama książka, czy dokładnie - historia w niej przedstawiona, jest nudna. To, co ją ratuje, to szeroko pojęta merytoryka. Dla mnie „Twarz Grety di Biase” to przewodnik po świecie włoskiej rzeźby i obrazu. Każda przewrócona strona wiązała się z otwarciem okna w wyszukiwarce, by sprawdzić malarza, rzeźbiarza, obraz, fresk czy rzeźbę. Sama z sobie bym tego raczej nie zrobił, a pod wpływem lektury - „samo się stało”.
Polecam, chociażby dla samego pogłębienia wiedzy.

„Twarz Grety di Biase“ jest liryczną opowieścią o sztuce i jej pięknie, pasji i poświęceniu, miłości i namiętności ale też o ludziach, których spotykamy na swojej drodze. Pokazuje jak bardzo artysta zżywa się z tym co tworzy, stanowi jedność zatraca się i wyraża swoje uczucia. Ukazuje wrażliwość na piękno, które dziś umyka nam w codziennej gonitwie. Dzisiaj na słowo „galeria“ większość pomyśli o ekspozycjach handlowych z licznymi sklepami. Czy potrafimy podziwiać i wczuwać się w namalowane obrazy? Raczej traktujemy je powierzchownie, nie zastanawiając się nad głębią ich przekazów, barwą czy klimatem.

Magdalena Knedler odkrywa magię i sekrety zaklęte w obrazach oraz przywołuje wielu artystów, których życie było wypełnione malarstwem. Wykazała się ogromną wiedzą na temat historii sztuki ale też umiejętnością przekazania emocji wywoływanych przez obrazy. Skłania do spojrzenia na dzieła malarskie w odmienny sposób, nie tylko jako emanację wyobraźni i emocji artysty ale też na jego trud, jaki włożył w przelaniu swojej wizji na płótno.

Cała recenzja: https://ezo-ksiazki.blogspot.com/2019/12/535-twarz-grety-di-biase.html

Powieść pełna zagadek. Czy Adam Dancer, właściciel wrocławskiej galerii odnajdzie tajemniczą modelkę z obrazów niemniej tajemniczej włoskiej malarki Grety di Biase? Czy fascynacją jedną i drugą przerodzi się w coś więcej? A może malarka i modelka to ta sama osoba? Co przyniesie podróż do Włoch? Jaki wywrze wpływ na borykającego się od lat z nerwicą i stanami lękowymi bohatera? Ileż pytań w tej powieści. Piękna, tajemnicza historia pełna wzruszeń i miłości do sztuki.

Dawno nie czytałam książki tak długo.

Dawno nie czytałam książki tak długo.

Na półkach: , , , ,

Zmęczyła mnie ta powieść. Brakuje jej lekkości pozostałych powieści autorki. Przez inne książki Magdy Knedler płynęłam, a tu brnęłam przez kolejne strony, aby na koniec powiedzieć: "Uff, dałam radę".

Jeśli ktoś nie interesuje się malarstwem i sztuka ksiazka może zniechęcić. Ja sama w połowie miałam dość szukania obrazów w necie jak co wygląda.

Z calym szacunkiem dla Autorki, gdyz trzy inne ksiazki dotad przeczytane uwazam za rewelacyjne, a malarstwo mnie fascynuje, rozczarowala mnie ta opowiesc bardzo, gdyz jest nudna, a sama historia zbyt nieprawdopodobna.