Ryk kamiennego lwa

Okładka książki Il caffe letteriario. Wspomnienia o Stanisławie Kasprzysiaku. Roberto Calasso, Francesco M. Cataluccio, Ewa Górniak Morgan, Ireneusz Kania, Rafał Kołątaj, Silvia Lusuardi Siena, Janusz Majewski, Emilia Olechnowicz, Katarzyna Otwinowska, Ugo Rufino, Stefan Szlachtycz, Adam Zagajewski, Marek Zagańczyk
Il caffe lette... Roberto Calasso, Fr...
Okładka książki Antologia WYSPY. Port pierwszy Józef Baran, Ernest Bryll, Wojciech Chmielewski, Stefan Chwin, Przemysław Dakowicz, Jacek Dehnel, Martyna Deszczyńska, Małgorzata Goraj-Bryll, Wacław Holewiński, Tomasz Jastrun, Wojciech Kaliszewski, Wojciech Kudyba, Krystyna Lars, Marek Ławrynowicz, Janusz Majewski, Monika Małkowska, Piotr Matywiecki, Piotr Milewski, Marek Nowakowski, Kazimierz Orłoś, Tomasz Różycki, Elżbieta Sawicka, Adrian Sinkowski, Tadeusz Sobolewski, Rafał Wojasiński
Antologia WYSP... Józef Baran, Ernest...

5 gwiazdek tylko za postać urokliwego Rafała Króla i kilka dowcipnych fragmentów.

Wojenna okupacja i kryminalna zagadka.
Niby przepis na sukces, a jednak niekoniecznie.

Jak to się czasem ładnie pisze: dla fanów twórczości autora.

Wojenna okupacja i kryminalna zagadka.
Niby przepis na sukces, a jednak niekoniecznie.

Jak to się czasem ładnie pisze: dla fanów twórczości autora.

Książka nie sprawdza się w swojej kategorii, bo wątek kryminalny jest zupełnie nieangażujący. Przeczytałam i pewnie szybko zapomnę o fabule. Ciekawie opisana wojenna rzeczywistość. Może gdyby miała to być książka historyczna, to moja ocena byłaby wyższa, ale sięgnęłam po nią, licząc na ciekawy kryminał i zawiodłam się.

Druga część perypetii nadkomisarza Króla, teraz już tylko we lwowskiej scenerii. Ta joj.

Książka którą czytałem bardziej dla opisów Lwowa niż dla nijakiej fabuły. Podobnie jak "Czarny mercedes", "Ryk kamiennego lwa" to książka z serii:
1. Przeczytaj
2. Popatrz na latającą muchę
3. Mruknij "tak że tego"
4. Odłóż książkę na półkę
5. Zapomnij
6. Przeczytaj coś lepszego

Reasumując: Średniak w każdej kategorii.

1. Przeczytaj
2. Popatrz na latającą muchę
3. Mruknij "tak że tego"
4. Odłóż książkę na półkę
5. Zapomnij
6. Przeczytaj coś lepszego

Reasumując: Średniak w każdej kategorii.

To nie jest kryminał retro. Nie jest to też powieść łotrzykowska. To opowieść o okrutnej okupacyjnej rzeczywistości, o ludziach, społeczeństwie, o koszmarze wojny. Znakomicie opisany Lwów, świetnie oddane realia, bezbłędne charaktery. W czytelnika uderza przede wszystkim to, co z człowieka potrafi zrobić wojna, jak za bestialstwem jednych idzie zezwierzęcenie innych. Na szczęście jest też promyk nadziei - nawet w takich okrutnych czasach znajdą się ludzie, którzy wzniosą się na wyżyny człowieczeństwa, by ratować innych. Znakomita powieść, sporo lepsza od tomu pierwszego.

"Ryk kamiennego lwa" to ciekawa powieść kryminalno-policyjna, ale z elementami historycznymi. Fabuła jest przejrzysta, bez niepotrzebnych zamotań, a nadkomisarz Rafał Król da się lubić, Jest też tu trochę wyważonego humoru i świetne oddanie lwowskiej mowy (ale także paru innych języków),co przydaje fabule folklorystycznego sznytu.

Nadkomisarz Rafał Król wraca do Lwowa, aby odszukać mordercę swojej ukochanej. Próbuje, jako członek lwowskiego podziemia włączyć się w wprowadzenie porządku w mieście.
Jest to drugi tom historii Rafała Króla, po „Czarnym mercedesie”, który ewidentnie nie trafił w mój gust. Tutaj było trochę lepiej, ale tylko, dlatego, że nastawiłam się na przeczytanie tej powieści, bez określonych wymagań.
Jest to przede wszystkim powieść historyczno-przygodowa, której akcja toczy się podczas II wojny światowej we Lwowie. Nadkomisarz zaczyna działać w konspiracyjnym ugrupowaniu i wpada na trop osób, które pobierają haracz od ukrywających się Żydów.
Obiektywnie pisząc, nie czytam takich powieści, więc trudno mi porównywać fabułę, czy jest ona świeża, ciekawa, czy też autor bazował na jakimś schemacie, który się już kiedyś gdzieś pojawił. Dla mnie całość była taka sobie. Natomiast nie do końca podobał mi się styl autora, fabuła jest niespójna – tak jakby autor raz chciał przekazać informacje dotyczące Rafała, drugi raz wpleść historię poszukiwań. Wyszedł miszmasz, a dla mnie zapychacz stron, nie lubię historii, które nic nie wnoszą do fabuły, tutaj niestety miałam takie odczucie.
Za plus uznaję tło historyczne. Niewątpliwie autor przedstawił wojenny Lwów w bardzo dobry sposób. Kocioł kulturowy i narodowościowy, który odcisnął piętno na historii tego miasta wpłynął również na samą powieść. Mamy konflikty, między narodowościami, mamy kulturę, ale mamy też to różniło narody.

Dalszy ciąg "Czarnego mercedesa", choć "Ryk kamiennego lwa" w niewielkim stopniu łączy się ze zdarzeniami opisanymi w pierwszej części. Nadkomisarz Rafał Król ucieka z Warszawy przed ewentualnymi represjami Gestapo i powraca do Lwowa, by schronić się u Lenki. Tej jednak nie ma i nikt nie wie, co się z nią mogło stać. Bohater rozpoczyna śledztwo i równocześnie angażuje się w działalność konspiracyjną prowadzoną przez lwowiaków.
Ponieważ lubię nie tylko kryminały, ale również powieści historyczne, których akcja rozgrywa się w czasie drugiej wojny światowej, "Ryk kamiennego lwa" bardzo mi się podobał. Ponadto autor świetne odtworzył atmosferę Lwowa i mentalność jego mieszkańców, wprowadzając do tekstów bałak - miejską lwowską gwarę. Dzięki temu ostatniemu elementowi nakreślone przez niego obrazy stały się swojskie i niejednokrotnie wywoływały uśmiech na twarzy.

Świetnie przedstawiona obyczajowość lwowska. Doskonale zaznaczony język regionu i epoki. Nieciekawą fabułę ratuje doskonały narrator i jego pełen energii ton. Sympatyczni bohaterowie. Wartkie dialogi. I duch epoki!

Nie czytałam powieści ,,Czarny mercedes", którego kontynuacją jest ,,Ryk kamiennego lwa". Mimo bezpośrednich nawiązań do wcześniejszych wątków dosyć łatwo odnalazłam się w lwowskiej rzeczywistości jaką prezentuje Janusz Majewski.

Komisarz Rafał Król opuszcza Warszawę i udaje się do Lwowa. Jego pierwotnym celem jest spotkanie z wcześniej poznaną kobietą. Ta jednak tajemniczo znika, a osoby, które mogłyby pomóc giną w pożarze. Król szuka kobiety, przy okazji próbując rozwiązać sprawę pożaru, równocześnie dosyć mocno angażując się w działalność tajnego Wojska Polskiego. Wnika w jego szeregi, organizuje akcje i próbuje pomagać tym, których trudna wojenna codzienność dotknęła.

,,Ryk kamiennego lwa" to świetne połączenie kryminału, z powieścią wojenną oraz opowieścią o dawnym Lwowie. Poszczególne elementy nadają klimat oraz wyróżniają powieść na tle innych kryminałów retro. Elementy kryminału nadają tempo i intrygują, powieść wojenna wnosi niepewność, grozę ale i paradoksalnie przygodę a opowieść o dawnym Lwowie przesycona jest nostalgią, wspomnieniami i duchem czasów, które niestety na zawsze odeszły i pozostały tylko we wspomnieniach. Taki właśnie podział tonacji zapewnia niezwykłą i niezapomnianą ucztę czytelniczą, pełną nieoczywistych zdarzeń, zwrotów akcji z jednej strony ale i działającą na emocje. Lwów, jako miejsce akcji to miasto niejednolite, podzielone, przepełnione skomplikowanymi relacjami i wszystko to zostało świetnie uchwycone. A sama II wojna światowa choć groźna i wszechobecna, z lwowskiej perspektywy trochę się oddala.

Powieść Majewskiego przypomina mi trochę klimat jaki znam z powieści Marcina Wrońskiego. To samo drobiazgowe budowanie klimatu a na nim dobry kryminał retro. I chociaż styl Majewskiego jest inny to trafił w moje gusta czytelnicze i z pewnością nadrobię zaległości.

• Kryminał retro
  • Kryminał/Thriller/Sensacja