Granatowe mundury

Okładka książki Granatowe mundury Sabine Hofmann, Rosa Ribas
Okładka książki Granatowe mundury
Sabine HofmannRosa Ribas Wydawnictwo: Sonia Draga Cykl: Ana Martí (tom 3) kryminał, sensacja, thriller
Ana Martí (tom 3)
Azul marino
Sonia Draga
2018-04-11
2018-04-11
Patrycja Zarawska

Okładka książki Wielki chłód Sabine Hofmann, Rosa Ribas
Wielki chłód Sabine Hofmann, Ros...
Okładka książki Dar języków Sabine Hofmann, Rosa Ribas
Dar języków Sabine Hofmann, Ros...

"Zachwycający styl, znakomite odtworzenie realiów, bohaterowie z półświatka i dobrze poprowadzone wątki." - nic z tych rzeczy...

Granatowe mundury, to niezbyt gruba, ale doskonale napisana książka. Jest ona 3. tomem trylogii Ana Marti.
Ana Marti to młoda dziennikarka, która rozwiązuje zagadki kryminalne i przez przypadek przeszła od pisania trochę infantylnych plotek do rubryki kryminalnej w jednej z gazet.
Niby banalne, ale książki z tej serii mają w sobie coś więcej. Jest to fakt świetnego nakreślenia obrazu Barcelony lat 50. XX wieku.
Akcję śledzimy na przestrzeni lat od 1952 do 1959 roku w okresie, który dla całej Hiszpanii, w tym także stolicy Katalonii, był wyjątkowo trudny.
Zagadka kryminalna jest hmmm bardzo średnia, zakończenie często takie sobie, ciekawe, ale mało kryminalne. Jednak nie to jest w tej trylogii najważniejsze.
Liczy się mistrzowskie oddanie realiów życia w 5. dekadzie XX wieku w jednym z najciekawszych miast świata. Sprawia ono, iż od lektury trudno się oderwać.
Autorkom udało się genialnie nakreślić ponurą atmosferę Barcelony za czasów Franco, narastający strach, terror, mroczną codzienność bez światełka w tunelu.
Rozwiązywana przez młodą dziennikarkę kolejna zagadka kryminalna (w każdym tomie inna) jest tylko dodatkiem do ukazania codziennej grozy, jaka była udziałem ogromnej rzeszy Hiszpanów, to jak próbowali w różnorodny sposób poradzić sobie z reźimem.
Co istotne bohaterowie ukazani we wszystkich trzech tomach to zwyczajni ludzie, tacy jak ja czy wy, tacy hiszpańscy Kowalscy. Brrr..aż strach, gdy czyta się o tym, co mogło spotkać przeciętnego Hiszpana.
Do tego dochodzi powiązanie z zagadką z przeszłości. Wszystko to tworzy razem ciekawy klimat i książki, które mogę wam szczerze polecić. Jeżeli lubicie dobrze nakreślone realia społeczno-polityczne, a nie będziecie oczekiwać porywającego kryminału, jestem pewna, iż cala trylogia Ana Marti przypadnie wam do gustu.

• Poszukuję
  • Kryminał, sensacja
  • 05 Kryminały Hiszpania
  • Serie
  • Kupić
  • 59

Dodaj cytat z książki Granatowe mundury