Dar języków

Okładka książki Dar języków Sabine Hofmann, Rosa Ribas
Okładka książki Dar języków
Sabine HofmannRosa Ribas Wydawnictwo: Sonia Draga Cykl: Ana Martí (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Ana Martí (tom 1)
Don de lenguas
Sonia Draga
2016-07-13
2016-07-13
Patrycja Zarawska
Patrycja Zarawska

Okładka książki Granatowe mundury Sabine Hofmann, Rosa Ribas
Granatowe mundury Sabine Hofmann, Ros...
Okładka książki Wielki chłód Sabine Hofmann, Rosa Ribas
Wielki chłód Sabine Hofmann, Ros...

Bardzo polubiłam ten duet autorski po przeczytaniu Wielkiego chłodu. Tym razem autorki wprowadziły tez kobiecy duet szukający odpowiedzi na wątpliwości i zagadki towarzyszące zbrodni i policyjnemu śledztwu ( ciekawy wątek analizy lingwistycznej tekstów ) Do tego mroczna atmosfera dyktatury w powojennej Hiszpanii i skomplikowane zależności w kręgach władzy. Dużym plusem są częste zwroty akcji i tempo utrzymywane do ostatniej chwili.

,,Wieli chłód '' duetu Hofmann&Ribas był zdecydowanie lepszy. Nie mniej to też jest dość ciekawa lektura. Hiszpania lat 50 przypomina mi nasze lata PRL. Wszechobecna cenzura. Demony przeszłości które są dziś niewygodne. Stanowska z mianowania. Rączka rączkę myje ja popieram ciebie, ty popierasz mnie, on popiera tamtego a tamten jeszcze innego czyli zwarta jednolita klika władzy, pieniędzy i wpływów. Bardzo duży nacisk ten damski duet położył na wątek obyczajowy. Sporo w niej także historii która ubogaca ten dość mierny wątek kryminalny. Z braku laku czemu nie. Być może zdecyduję się na trzecią i ostatnią odsłonę tego duetu.

Całkiem niezły kryminał, po tutejszych recenzjach spodziewałam się nie wiadomo jakiego szajsu a książka okazała się ciekawa. Nie jest to jakieś wybitne dzieło ale mnie akurat wciągnęło. Dobre tło obyczajowe, bohaterowie, których można polubić. To drugi kryminał, po Ramiro Pinilla, który rozgrywa się w czasie dyktatury Franco, jaki znam. Interesujące tło historyczne, dla mnie dość egzotyczne, ponieważ nigdy specjalnie nie interesowałam się historią tamtej części świata.

Kolejna wtopa. Wysilona intryga, płaskie postacie, drewniane dialogi, słabe tłumaczenie. Ta książka ma bardzo niewiele do zaofiarownia.

Trudno tak naprawdę zaznaczyć "przeczytane" - może by na portalu wprowadzić kategorię "porzucone" - nie przebrnęłam - jakiś koszmarek zupełny!

Nie mogę się nadziwić, że ta książka – wydana u nas w 2016 roku – jest tak mało popularna na lubimyczytać. Niewiele ponad 50 czytelników, tylko jeden komentarz.
Może dlatego, że reklamowana jako powieść kryminalna, jest jednak czymś więcej. Wątek kryminalny jest ważny, ale nie najważniejszy. Znakomite w tej powieści jest przedstawienie ponurej, przepełnionej strachem i terrorem atmosfery rządów Franco. Jest rok 1952- środek epoki dyktatury w Państwie Hiszpańskim. Z drugiej strony świetne jest pokazanie jak ludzie nie akceptujący reżimu starali dawać sobie radę. I do tego zagadka stricte kryminalna w świetnych dekoracjach ówczesnej Barcelony. Zwyczaje, miejsca, ludzie – wszystko ciekawie opisane. Nie mogę zgodzić się z opinią, że powieść rozkręca się zbyt wolno. Mnie wciągnęła od pierwszej strony.

Hiszpania; rok 1952. Na kilka tygodni przed Kongresem Eucharystycznym zostaje zamordowana Mariona Sobrerroca, wdowa po lekarzu, znana w kręgach miejscowej burżuazji. Policja przyjmuje, że za śmiercią kobiety stoi zwykły napad rabunkowy. Aby społeczeństwo na bieżąco informować o postępach śledztwa, do relacji z jego przebiegu zostaje wyznaczona Ana Marti z "La Vanguardia". Każdy przygotowywany przez nią do druku tekst, ma być konsultowany z prowadzącym sprawę inspektorem Isidro Castro.

Ale Ana, zapoznając się z materiałami znalezionymi w domu zamordowanej, nie jest przekonana o morderstwie na tle rabunkowym; zaczyna prowadzić więc własne śledztwo, a pomaga jej w tym daleka kuzynka, wybitna lingwistka - Beatriz Noguer. Kobiety docierają do takich dokumentów, które pokazują drugie dno sprawy, wskazujące na korupcję w organach policji.

Książka nie należy do szczególnie wybitnych, zwłaszcza że pierwszych 100 stron jest jakieś mdłe, spowolnione. Dalej akcja też specjalnie nie przyspiesza, niemniej w czytelniku zaczyna wzrastać ciekawość, kto stoi za tym i kolejnymi morderstwami, i czy te zdesperowane, inteligentne i wyjątkowo odważne kobiety rozwiążą zagadkę, której wyjaśnienia nie chce sama policja.

• Kryminał /sensacja
  • 2016.3
  • Czytadło

Dodaj cytat z książki Dar języków