Osobowość pełna magii

2017-11-08
2017-11-08

Polecam!

Polecam!

Chociaż informacje podane na okładce mogą kierować myśli ku ezoteryce (hasło z okładki "Ta książka to więcej niż horoskop!", przerywniki między poszczególnymi opisami typów osobowości są zdjęciami prezentującymi koło znaków zodiaku),moim zdaniem w samych opisach ezoteryki brak. Jest to dla mnie neutralna kwestia, bo i tak nie po ezoterykę tu przyszłam.
Zaczyna się od wprowadzenia do enneagramu. Jest to system przedstawiający dziewięć typów osobowości, rozrysowanych na schemacie gwiazdy o tylu wierzchołkach. Każda osobowość oznakowana jest innym numerem, ma też swoją rzadziej używaną nazwę (np. mediator, romantyk). Część osób uznaje enneagram za rodzaj ezoteryki, wiedzy tajemnej i symbolicznej, druga zaś część traktuje ten system jak zwyczajną teorię psychologiczną. Szkoda, że we wprowadzeniu brak wyjaśnienia historii całego tego schematu, powstania (sama niewiele jeszcze o tym wiem). Autorka obiecuje jednak, że skoro enneagram to "klucz do twojego umysłu" (str. 7),pomoże zrozumieć schematy działania, którym poszczególne typy osób poddają się nieświadomie. Dalej mowa jeszcze o osobistych doświadczeniach pani Dagmary Skalskiej - po prostu tyle, że ten rodzaj opisu osobowości pomógł jej w życiu i wyjaśnił pewne meandry relacji międzyludzkich.
Dalej mamy krótki test. Zastanowiłam się, czy nie za krótki. Składa się z dwóch części, podczas których wybieramy opisy pasujące do naszych działań i dążeń w życiu. Są też trzy kwestie, w których musimy rozpatrzeć nasze odpowiedzi (te dotyczą zachowania, są podane na początku). Później jest przedstawiona tabela, w której połączenia odpowiedzi są dopasowane do poszczególnych liczb/osobowości enneagramu, odsyłacze do odpowiednich stron.
Każda osobowość jest przedstawiona:
- w krótkich punktach wprowadzenia (prawdziwa natura, supermoce, mechanizmy obronne, główna namiętność, cel życiowy, strategia przetrwania, cztery taktyki, misja, zadanie do wykonania).
- potem następuje rozszerzony opis, zwykle zaczyna się od dzieciństwa, które ukształtowało osobowość (np. hasło "bycie grzecznym się opłaca" rozpoczynające opowieść o Jedynce - Reformatorze). Tu następują informacje o działaniu i sposobie myślenia danego typu, jego wielu wadach, są rady dotyczące zmiany priorytetów itp.
- pod koniec rozdziałów zaczynają się bardziej pozytywne aspekty typów np. rozwinięty wątek supermocy - najlepszych cech
- każdy rozdział kończy się listą wybranych sławnych osób o danym typie osobowości, listą ważniejszych cech, częstych myśli ("typowe" cytaty, które mogłyby padać z ust takiej osoby),częstych odczuć, głównych wartości, tęsknot, motywem przewodnim życia, głównymi problemami i najważniejszymi radami
Tak się to przedstawia. Brzmi w sumie ciekawie, lecz rzeczywista lektura pokazała, że zawiodła mnie ta książka. W moim odczuciu nie przedstawiano enneagramu na tyle dogłębnie, na ile tego oczekiwałam - myślę, że opiera się to na prostym rozumowaniu "ten odnosił dużo sukcesów i jest zdobywcą, chwalono go, więc nie znosi porażek i dla niego liczą się teraz wygrane, ukrywa prawdziwe emocje" i tym podobne. Jakoś mnie nie wciągnęło. Czytałam książkę przez dwa dni - jednego dnia połowę i drugiego drugą połowę, przy czym ta druga część wydała mi się lepsza.
Kiedyś sama robiłam test enneagramu (w Internecie),wyszło mi wtedy, że jestem Czwórką. Według testu (Riso-Hudson QUEST) - muszę jeszcze dodać, że autorka zaczerpnęła go z zagranicznej książki "The Wisdom of the Enneagram" ("Mądrość Enneagramu") jestem Ósemką, chociaż wychodziła mi po czasie również Czwórka. Zależało to od moich zmiennych uczuć w trakcie testu. Wydawało mi się, że te opisy nie odpowiadają na wszystkie moje aspekty zachowania, może wolałabym dłuższy test, składający się po prostu z pytań, a nie wybierania dwóch z sześciu opisów. Dla niektórych jednak taki rodzaj testu może być zaletą, bo z mniejszym wyborem chyba dokonuje się tych bardziej "instynktownych" wyborów.
Mam przyjemność (zakładając, że jestem jednak Czwórką) dzielić typ osobowości np. z Chopinem, van Goghiem czy Johnnym Deppem (Kapelusznik!!! hehe, nie mogłam się powstrzymać),a jednak punkt "Sławne..." przyczynił się do kilku moich napadów śmiechu. To dopasowanie znanych osób jest pewnie po prostu oparte na analizie ich życia, a jednak... Dowiadujemy się, że Jezus Chrystus i Jan Paweł II to Jedynki (Reformatorzy),Budda i Zygmunt Freud to Piątki (Obserwatorzy). Szczególną moją ciekawość wzbudziła nawet obecność w książce Hitlera (Szóstka - Adwokat Diabła) czy Stalina (Ósemka - Władca; oj, a więc mogę być i Stalinem... No dobra, żart. Wszystko zależy od osobistych wyborów, bo Patrick Swayze to też nie jest Stalin!).
Inne wesołe momenty to np. opowieść o przykładowej romantycznej Czwórce żądnej niezwykłych przygód w życiu, która kradnie książki w miejscu, gdzie je sprzedaje - punkt "Jesteś awangardą". Oczywiście to wymyślony przykład ilustrujący ciche pragnienie ryzyka lub uczestnictwa w niezwykłych zdarzeniach, ale naprawdę zabawny.
Szkoda, że nie rozwinięto tutaj zagadnienia "skrzydeł" (wings) w enneagramie. Każda osobowość może mieć też coś z osobowości sąsiadującej, np. "4w3" oznacza Czwórkę ze skrzydłem Trójki.
W kilku miejscach są jakieś fragmenty dotyczące danego problemu z wizji buddyzmu; jak się okazuje, buddyzm jest dużą inspiracją dla autorki. Dagmara Skalska promuje także "pozytywny egoizm" - domyślam się, że to naprawdę ważna postawa pokazująca, że dbanie o siebie nie jest "złym" egoizmem. Sama kiedyś rozmyślałam o czymś, o czym mówiłam "egoizm w służbie altruizmu". Myślę, że chyba chodzi też o to, aby "pomóż sobie, aby dobrze móc później pomagać innym". I to ma sens. A jednak dziwi mnie nieco połączenie takiej filozofii z buddyzmem - w końcu w podstawowym buddyzmie ego jest związane z iluzją świata, a także czymś, co powoduje cierpienie. Stan nirwany związany jest z uwolnieniem od tego, co jest iluzją, a właściwie "wygaśnięcia cierpienia"... Chyba jednak kończę ten wywód, bo specjalistką od buddyzmu też nie jestem. Zgrzytem jest jednak to, że mam wrażenie jakby była to autorka z nurtu, który przedstawia Europejczykom i w ogóle mieszkańcom Zachodu różne wschodnie myśli itp., ale w zniekształcony sposób, tak, że przedstawia je w sposób wygodny dla Zachodu a nie do końca zgodny z tym, co praktykuje się w Azji. Jednak pozostawiam ten temat bardziej doświadczonym, chociaż i ja będę o nim jeszcze więcej czytać.
Podsumowując, "Osobowość pełna magii" nie spełniła moich oczekiwań, chociaż stanowi jakiś "motor" do myślenia o prawdziwym sednie tych wszystkich zagadnień.

Po tej książce nie oczekiwałam żadnych fajerwerków, a jednak i tak było gorzej. Zakupiłam ją przypadkowo, kiedy szukałam czegoś nowego do czytania. Trafiłam na coś związanego z enneagramem/osobowością, a że akurat poszukiwałam lektury, która miałaby coś z tematyki psychologicznej (niekoniecznie w zupełnie naukowy sposób),zdecydowałam się na "Osobowość pełną magii"....

No nie wiem jak to skomentować. Zabrałam się do czytania na luzie, bez złych intencji, czy czegoś w tym stylu. Ok najpierw rozwiązuje się coś na kształt testu żeby poznać jaki się ma typ osobowości. Potem jest niezłe zamieszanie ze stronami, bo pod numerem stron który był wskazany w tabeli znajdowała się nie ta osobowość, którą mi tabela wyznaczyła. Więc już zgrzyt, czy zły jest numer strony, czy jednak numer osobowości. Postawiłam na numer strony. Zaczynam czytać o tej swojej osobowości (serio do tego ala testu naprawdę się przyłożyłam) i czytam jakieś bzdury o dzieciństwie i rodzicach...i odłożyłam książkę.

• Rozwój
  • Polskie
  • Z biblioteki stacjonarnej/internetowej
  • Poradniki
  • Pozytywny egoizm i radość z życia po swojemu

Dodaj cytat z książki Osobowość pełna magii