Alice i Oliver

Jędrzej Polak
choroba walka małżeństwo

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Książka napisana w taki sposób, że szybko się czyta, co jest dużym plusem.

Bohaterowie mnie denerwowali swoim charakterem, nie mogę zrozumieć ich postępowanie w niektórych sytuacjach. Zbyt często miałam wrażenie, że za bardzo są zapatrzeni w siebie.

Fabuła jak dla mnie tu nie ma. Spodziewałam się romansu, a dostałam nudną książkę. Akcji tu nie ma, tempo nie wzrasta, dodatkowo czytając tą książkę nie miałam żadnych emocji.

Osobiście jeśli ktoś chcę przeczytać, to niech nie spodziewa się romansu, ja do niej podeszłam z takim właśnie podejściem i się rozczarowałam, przez co nie polecam czytać, no chyba, że zalega wam na półkach.

Książka napisana w taki sposób, że szybko się czyta, co jest dużym plusem.

Jeśli decydujesz się na przeczytanie tej książki to wiedz, że niczego ona nie wzniesie do Twojego życia.
Temat białaczki powielony kolejny raz, sama książka mdła i nudna. Plusem jest to, że szybko się ją czytało.
Głowna bohaterka jest totalna egoistką. Nikt chory nie podważa co chwilę zdania lekarzy. Mając dziecko myśli tylko o sobie. Tak samo jak mąż, myślący o "rozrywce" dla siebie.
Nie polecam.
Okej, ma ładną okładkę i będzie ładnie wyglądała na półce. Ale wnętrze, bez wnętrza.

Na półkach: , , , ,

Minęło ponad pół roku od kiedy ją czytałam i żałuję, że nie zapisałam sobie żadnych uwag. Wiem, że książka nie należy do najłatwiejszych, gdyż porusza temat śmiertelnej choroby - raka. Obecnie dalej siedzi we mnie uczucie smutku, którego doświadczyłam kiedy ją czytałam. Dla czytelników lubiących autentyczne, mocne dramaty ludzkie.

Cudowna, bardzo przejmująca opowieść.. Jeśli ktoś nie lubi się wzruszać, nie polecam. Sięgając po nią nie wiedziałam o czym jest. Ta opowieść pozwala docenić to co się ma, to co traktujemy jako normalne, codzienne, a nawet irytujące, jak jest ważne w naszym życiu. Jak to życie jest cenne. Jak coś strasznego może nas zmienić. Zmienić wszystko. Pozdrawiam. Bardzo polecam.

„Alice i Oliver” to piękna, skłaniająca do refleksji, dbale napisana książka z ogromnym ładunkiem emocjonalnym, w której autor bez zbędnego koloryzowania ukazuje ciężką walkę z chorobą, jaką jest ostra białaczka szpikowa i porusza kwestię tego, jaki wpływ miała na Alice, Oliviera i bliskich. Opisał to wiarygodnie, szczerze i mądrze, gdyż sam dokładnie tego samego doświadczył u boku swojej żony. Całość jest jedynie inspirowana własnymi przeżyciami oraz notatkami małżonki z jej osobistego dziennika, dlatego nie jest to lektura łatwa i nie można jej przypisać do literatury rozrywkowej. Tutaj emocje są tak silne, że czasami czytelnik nie wytrzymuje tego, bo niepostrzeżenie połączy go z bohaterami na tyle silna więź, że zwyczajnie musi na chwilę odpocząć.
To wzruszająca historia o miłości, walce z chorobą i próbie czasu, której poddani są bohaterowie. Nie jest łatwo i bezboleśnie, ale warto przeczytać. Polecam.
Opinia:

Alice i Oliver to mocna i szczera książka z dużym ładunkiem emocjonalnym. Autor bez zbędnego koloryzowania pokazuje nam walkę z chorobą i systemem, który ma chorym służyć. Do bólu prawdziwa historia, która w życiu miała swój pierwowzór. Zdecydowanie powieści Bocka nie polecam czytelnikom bardzo wrażliwym, bo jak napisałam wcześniej nie jest to pozycja przyjemna i łatwa w odbiorze. Na pewno nie jest to lektura rozrywkowa. Polecam tym z was, którzy czują się na siłach by zmierzyć się ze śmiertelną chorobą. Ale wybór pozostawiam wam.

„Nie goń za przeszłością – napominała się. – Nie gub się w przyszłości („Alice i Oliver” C. Bock str. 20)”.

Ta przepiękna i zarazem niewiarygodnie smutna historia miłości, nie jest dla osób wrażliwych. Ta książka mimo, że wywarła na mnie ogromne wrażenie, nie mogę polecić każdemu. Ze względu na samą tematykę i sposób w jaki została przedstawiona historia Alice i Olivera. Bez kompromisowo, bez cenzury, nie przekombinowanie. Opowieść wstrząsająca, sięgająca tabu.

Alice i Oliver młodzi, ambitni, świeżo upieczeni szczęśliwi rodzice. Można by rzec całe życie dopiero przed nimi. Niestety życie to nie romans i nie zawsze kończy się „i żyli długo i szczęśliwie”.

Nie długo po urodzeniu córki, pada diagnoza silna białaczka szpikowa. Szok, niedowierzanie i walka. Alice miała dla kogo żyć. Chciała patrzeć jak jej córka dorasta, jak otrzymuje dyplom ukończenia studiów. Ta myśl, upór i ogromna wewnętrzna siła pozwoliła przetrwać jej kolejne chemie. To była wyniszczająca walka o życie i małżeństwo, które dopadła proza życia…

„Nie muszę znać wszystkich odpowiedzi. Nie muszę wiedzieć więcej niż do następnego oddechu. To wszystko dzieje się naprawdę.(„Alice i Oliver” C. Bock str. 437)”. Charles Bock bardzo trafnie przelał na papier emocje bohaterów. Niewątpliwie „zasługą” tego jest jego osobista tragedia. Autor z autopsji wie co czuje osoba w tym przypadku Oliver, który patrzy jak powoli gaśnie jego największa miłość, jego sens życia. Bock po 2, 5 letniej walce stracił swoją żonę Diane. Sam autor przyznaje, że wiele wątków oraz reakcje Alice to tak naprawdę wspomnienia spisane przez jego zmarłą żonę. A szczególnie ostatnia część Przebudzenie zawiera ich najwięcej.

Alice i Oliver to historia która porusza i wzrusza. To historia o miłości o najważniejszej próbie „w zdrowiu i chorobie, oraz, że Cię nie opuszczę aż do śmierci”. Jak tę próbę zdał Oliver? O tym przeczytajcie sami. Ostrzegam chusteczki będą potrzebne. Moją ocenę obniżę tylko za dość chaotyczny styl, który naprawdę przeszkadza. Poza tym bardzo dobra powieść. Polecam.http://ksiazkinaszapasja.blogspot.com/2018/06/alice-i-oliver-charles-bock.html

Nie udało mi się tej książki skończyć, a naprawdę rzadko mi się to zdarza. Nudna, napisana dziwnym językiem. Opis na okładce mówi, że to współczesne Love Story, nic bardziej mylnego. Nie polecam.

Zmagania głównej bohaterki z chorobą są trudne. Trudności finansowe, malutka córeczka. Jednak nie jest to książka która czyta się wciągająco.

Charles Bock Alice i Oliver Zobacz więcej