Oszustwa pamięci

Okładka książki Oszustwa pamięci Julia Shaw
Okładka książki Oszustwa pamięci
Julia Shaw Wydawnictwo: Amber nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
The Memory Illusion
Amber
2018-02-15
2018-02-15
2016-06-16
Anna Cichowicz
psychologia pamięć zapamiętywanie zapominanie oszukanie pamięci

Jak książka trafiła w moje ręce i zobaczyłam opinię to nie wiedziałam czy chcę czytać...

Często ktoś zarzuca jej ilość badań. Dla mnie to ulubiony element książek!

Tutaj wyniki badań były dla mnie zaskakujące. Zastanawiałam się jak ja bym wypadła w takich badaniach. Czy ktoś mógłby wmówić mi coś czego nie było? Kiedyś powiedziałabym nie. Teraz? Nie wiem.

Często ktoś zarzuca jej ilość badań. Dla mnie to ulubiony element książek!

Lubię tematy związane z funkcjonowaniem mózgu. Poza tym książka opisuje bardzo ciekawe zjawisko, w wyniku którego nasze wspomnienia ulegają zmianom.
No i różowych słoni chyba nie zapomnę już ;)

No i różowych słoni chyba nie zapomnę już ;)

Jak dla mnie trudna, dużo badań, naukowego gadania. Ogólnie nudziłam się. Przeczytałam 35%, potem uznałam że nie ma sensu sie męczyć. Najbardziej zastanawia mnie autentyczność podawanych przez Pania Julie badań..

Książka dla zainteresowanych architekturą pamięci. Dla mnie chyba bardziej powtórzenie zdobytej wcześniej wiedzy plus kilka nowych faktów, ale dla innych może być odkryciem :)

Podstawowa pozycja w bibliotece każdego myślącego człowieka. W przystępny i zarazem udokumentowany sposób autorka uczy o zawiłościach pracy ludzkich komórek składających się na pamięć i zarazem samej pamięci. Po jej przeczytaniu nie będziemy się dziwić fałszywym świadkom; mało - sami przestaniemy ufać swoim wspomnieniom. I bardzo dobrze; może dzięki temu nie dojdzie do jakiejś scysji, rozstania czy wręcz skazania niewinnego człowieka. Gorąco polecam.

Przekrojowo o pułapkach pamięci; obowiązkowa dla prawników i innych wyrokujących

Z tej książki nie dowiecie się jak lepiej zapamiętywać, dowiecie się jak działa pamięć i jak może być ona omylna. Dr Julia Shaw skrupulatnie, w sposób zrozumiały i ciekawy, odkrywa przed nami tajemnice pamięci. Niesamowite, jak możemy być oszukiwani przez własną pamięć - fałszywymi wspomnieniami. Czy na pewno to, co pamiętasz wydarzyło się naprawdę? Duży wpływ na to, kim jesteśmy teraz ma to, co się wydarzyło kiedyś. A jeżeli to, co Ci się wydaje że się wydarzyło, tak naprawdę nie miało miejsca? Kim wtedy tak naprawdę jesteśmy? Książka "Oszustwa pamięci" pozwoli Wam wyszukiwać zdarzenia, które mogły nie mieć miejsca, ale ostrzegam, po przeczytaniu zaczniecie negować wspomnienia swoje i swojego otoczenia.

Instagram: mateusz_dyr

Szczerze mówiąc dziwi mnie dość wysoka ocena tej książki w serwisie. Tego się po prostu nie da czytać. Męczyłam się i dusiłam przewracając kolejne strony.

Jak to napisał któryś z użytkowników, jeśli ktoś musi na okładce podkreślić, że jest doktorem to... no cóż. Nie powiedziałabym, że to w tym wypadku jakikolwiek plus.

Bardzo nierówno napisana książka. Są akapity, w których autorka zwraca się do czytelnika jak do dziecka, by zaraz potem przejść na język stricte naukowy, tak zawiły, że ciężko zrozumiały.

Roi się od przykładów, zdaje się że podawanych na chybił trafił. Za dużo tego wszystkiego, ciężko nadążyć.

Nie wykluczam, że dla kogoś może to być wartościowa pozycja. Ja nie nauczyłam się z niej niczego nowego. NICZEGO. Nie świadczy to zbyt dobrze o tej książce, prawda? Nuda, i jeszcze raz strata czasu. Z pewnością można znaleźć dużo bardziej interesujące pozycje dotyczące pamięci.

Bardzo nierówno napisana książka. Są akapity, w...

Bardzo dobra książka, nie przeładowana. Zagadnienia są ciekawe i jest na czasie (np. rozdział o uzależnieniu od telefonów i jak to wpływa na nasz mózg)

Zarzuty jakie wyczytałam w kilku recenzjach okazały się całkowicie nietrafione. Nie znalazłam żadnego "lansowania się" autorki czy atencyjności. Jedyne przypadku gdy pisze ona coś o swoim życiu to te odnoszące się dokładnie do zagadnienia czyli wspomnienia z zajęć na uczelni lub przykłady dokładnie ilustrujące opisywane zagadnienie. Uważam, że takie ruchy robią tylko lepiej dla przedstawienia czytelnikowi sprawy. A warto zapoznać się z tą książką bo jest fantastyczna! Otwiera oczy czytelnika na zjawiska o jakich nie miał pojęcia a jakie wciąż zachodzą w jego głowie. Jestem pod wielkim wrażeniem i będę polecała ja wszystkim. Dużo dzięki niej zrozumiałam. Kilku znajomych z kategorii "idioci" przeniosłam do "zwykli, niedoskonali ludzie". Najważniejsze rzeczy zacznę sobie zapisywać aby mieć w razie czego oparcie na przyszłość.
Jasne, że nie jest to praca naukowa i taka nigdy nie miała być. To jest książka dla zwykłych ludzi chcących więcej wiedzieć o sobie. Jestem niewymownie szczęśliwa, że trafiłam na nią i to tak całkiem przypadkowo.

• Psychologia
  • Popularnonaukowe

Dodaj cytat z książki Oszustwa pamięci