Homo nie całkiem sapiens

Okładka książki Homo nie całkiem sapiens Marcin Rotkiewicz, Bogdan Wojciszke
Okładka książki Homo nie całkiem sapiens
Marcin RotkiewiczBogdan Wojciszke Wydawnictwo: Smak Słowa reportaż
reportaż
Smak Słowa
2018-10-17
2018-10-17
psychologia głupota politycy moralność narzekanie mózg

Ksiazka w formie wywiadu. Bardzo dobrze mi sie ja czytalo. Profesor wyjasnia wiele wzrocow zachowan, osobniczych jak i spolecznych. Nierowne traktowanie plci, dylematy moralne oraz inne kwestie.
Co do mnie nie trafia to poczatek z silnym watkiem politycznym. W kontekscie POlski, Polakow, naszej historii i narodowych stereotypow popieram, jednak ostatnimi czasy mam alergie na te sprawy.

Kupując tę książkę, poleconą przez algorytm i z perspektywy jej okładki, spodziewałem się przekroju antropologiczno-socjologiczno-historycznego gatunku ludzkiego na przestrzeni dziejów, ze wskazaniem na porażki i upadki.

Zamiast powyższego otrzymałem obszerne wywiady prowadzone przez dziennikarza z profesorem, na wybiórczo wyselekcjonowane tematy, tj. polityka, władza, narzekanie, moralność, umysł, płeć mózgu, wspólnotowość oraz z zakresu badań, w dodatku mocno zawężone do polskiego poletka.

Z jednej strony jestem rozczarowany, ponieważ nie tego się spodziewałem. Z drugiej strony to wyłącznie moja wina, że dokonałem zakupu "w ciemno". Niemniej przyznam, że sama treść tych wywiadów jest interesująca, wyważona i po prostu mądra.

Mimo wszystko książka nie zdobyła mojego serca na tyle, by zachowała stałe miejsce w regale, przeznaczone dla pozycji, do których jeszcze nie raz będę wracał.

Nie przepadam za wywiadami, ale ten czytało mi się wybitnie dobrze.
Jednocześnie plusem i minusem jest mnogość poruszanych tematów - czuje się niedosyt, ale pobudza ciekawość.
Szczególnie ciekawe dla mnie było powiązanie procesów historycznych z obecnymi poglądami większości Polaków na temat państwa. Udane też były rozdziały o moralności, która w zasadzie znajduje się w centrum badań profesora Wojciszke. Rozdział o różnicach płciowych wyszedł moim zdaniem najsłabiej, bo w zasadzie zawierał tylko powtarzane w kółko odniesienia do ewolucji łowców-zbierwczy, bez jakiś sensownych konkluzji.
Ogólnie rzecz biorąc, to fajna pozycja, żeby wzbudzić w sobie ciekawość odnośnie działania własnego mózgu, jest krótka i przystępna, ale pozostawia wiele kwestii tylko w ogólnym zarysie.
Brakuje spisu przywoływanych badań, z drugiej strony forma wywiadu tego nie wymaga, a zdecydowana większość przytoczonych przykładów jest albo z nazwiskiem albo z dokładniejszym opisaniem eksperymentu, więc nie jest je aż tak trudno znaleźć.

Nie przepadam za wywiadami, ale ten czytało mi się wybitnie dobrze.

Książka w bardzo dobry i fachowy sposób przybliża współczesną wiedzę psychologiczną na temat tego jak działa społeczeństwo wokół którego się obracamy. Profesor Wojciszke jest bardzo dużym autorytetem w świecie psychologii i widać w książce to że rzeczywiście jest znawcą który swoje stanowisko w niektórych kwestiach potrafi poprzeć odpowiednimi badaniami. Wiem że książka ma de facto formę spisanego wywiadu, podczas to którego wiele szczegółów może ulecieć z pamięci, ale bardzo bolał mnie fakt że czasami autor powoływał się na badania konkretnego zespołu badawczego, a czasami na... anonimowych amerykańskich naukowców - uważam że profesor jest na tyle wiarygodną osobą by uznać jego słowa za prawdziwe, ale nieułatwianie odnalezienia źródła wyników na które się powołuje, brak jakichś przypisów o jakie badanie chodzi, lub repozytorium badań o których wspomniano zdecydowanie dał się odczuć.

Książka genialnie analizuje wiele aspektów naszego życia przez pryzmat psychologii. Każdy rozdział poświęcony jest innej tematyce (jak polityka, władza, płeć etc). Wyjaśnia zjawiska obserwowalne przez nas na codzień, kluczowe wydarzenia, stereotypowe mechanizmy. Wojciszke powołuje się na nietuzinkowe badania naukowe i analizy statystyczne.
Książka otworzyła mi oczy na mechanizmy rządzące władzą i polityką. Dała odpowiedzi na pytania, które miałam od dawna.
Myślę, że spodoba się osobom chcącym zrozumieć działanie polskiej sceny politycznej. Przypadnie do gustu też miłośnikom psychologii społecznej i "obserwatorom świata".

Książka otworzyła mi oczy na...

Książka ta, moim zdaniem jest trochę nierówna. Rozdziały poświęcone władzy i polityce wypadły dość słabo. Były według mnie mało merytoryczne. Dziennikarz zadający pytania ciągnął w kółko temat rządzącej partii. Równie dobrze, rozdziały o władzy mogłyby nosić tytuł - PiS. Na szczęście kolejne części wypadły o wiele lepiej. Przytoczone przykłady i badania natury ludzkiej wydawały się interesujące. O niektórych już czytałem, jednakże pan profesor, za sprawą swoich komentarzy, rzucił nowe światło na znane mi aspekty.

Solidna czwórka. Niektóre testy całkiem ciekawe, inne niespecjalnie. Źdźebko irytujące mogą być przewijające się dość często te same odwołania, czy nawiązania. Pewnym uproszczeniem wydaje mi się także wywodzenie większości negatywnych zachowań Polaków z historii. Dlaczego nie identyfikujemy się z władzą? Bo taką mieliśmy historię, że władze... Dlaczego zazwyczaj próbujemy omijać jakieś regulacje czy ograniczenia? Bo taką mieliśmy historię, że władze...

Niektórych drażnić może, przebijająca się w wielu stwierdzeniach, sympatia autora dla liberalizmu, czy wręcz konkretnej opcji politycznej. Poza tym jednak teksty są merytoryczne i wyważone. Raczej budują i chcą łączyć, niż dzielić i wykluczać. Zachęcają do zrozumienia i rzeczowej dyskusji. Tak, czy owak warto poczytać. Choćby i dlatego, że zawsze można dowiedzieć się czegoś nowego. Mnie na ten przykład zainteresowała prezentowana w książce teoria moralności Jonathana Haidta i mam nadzieję, iż w niedalekiej przyszłości znajdę czas na przeczytanie jego książki zatytułowanej "Prawy umysł".

Lektura tej książki nie tylko pozwala podejrzeć spory obszar psychologii społecznej i psychologii osobowości, ale też uświadamia, że bardzo nieliczni naukowcy potrafią być popularyzatorami swojej dziedziny. Przekazywać informacje nie tylko kompetentnie, ale też w przystępnej, atrakcyjnej formie. Wojciszke to niewątpliwie potrafi, ale trzeba też oddać Marcinowi Rotkiewiczowi, że w rozmowie z profesorem okazał się równorzędnym, wnikliwym rozmówcą, podrzucającym kolejne, ciekawe tematy.
Bogdan Wojcieszke to człowiek o rozległej wiedzy, znacznie wykraczającej poza jego specjalność. Cytuje nie tylko teksty naukowe, ale też filmy Woody’ego Allena czy teksty Ludwika Stommy. Profesor nie ukrywa swoich poglądów politycznych, co w tak osobistej książce jak wywiad – rzeka jest zupełnie naturalne. Jako rasowy popularyzator używa soczystych, zapadających w pamięć określeń, na przykład zajmowanie się małym dzieckiem bez sentymentów nazywa czynnością „okropnie nudną. To fizyczna opieka nad kimś bezradnym”.
Godna uznania jest rozległość tematyczna tej niewielkiej przecież książki. Oprócz tematów sygnalizowanych w podtytule pojawia się sporo dodatkowych, takich jak stereotypy narodowe, nasza fałszywa samoocena, zachowania seksualne czy wiarygodność badań psychologicznych. Szczególnie ciekawe były dla mnie omówienia eksperymentów psychologicznych, przeprowadzanych zarówno przez samego autora, jak też innych badaczy, w tym słynny stanfordzki eksperyment więzienny Philipa Zimbardo.
Większość z nas na co dzień nie ma okazji spotykać tak błyskotliwych erudytów jak Bogdan Wojciszke. Dlatego tym bardziej warto przysłuchać się tej interesującej i inspirującej rozmowie.

Porusza ważne i ciekawe tematy społeczno-polityczne. Pewne problemy jedynie sygnalizuje i zachęca do własnych dalszych poszukiwań. Wywiad napisany prostym,zrozumiałym językiem, szybko się czyta.

Ciekawa rozmowa, pozwalająca być może lepiej zrozumieć nasze społeczeństwo.

Ciekawa rozmowa, pozwalająca być może lepiej zrozumieć nasze społeczeństwo.

• Do kupienia
  • Popularnonaukowe

Dodaj cytat z książki Homo nie całkiem sapiens