Hello world. Jak być człowiekiem w epoce maszyn

Okładka książki Hello world. Jak być człowiekiem w epoce maszyn Hannah Fry
2019-01-30
2019-01-30
Sebastian Musielak
Sebastian Musielak maszyny człowieczeństwo świat

Witaj w świecie sztucznej inteligencji!

Chętnie przeczytałabym kolejną część, opisującą postęp jaki nastąpił między datą publikacji (2019) a obecnymi czasami oraz to, jak wygląda dyskurs społeczny na temat AI obecnie. Fajne odświeżenie informacji nt zastosowania algorytmow, nie wszystkie opisane przykłady były mi znane.

Książka jest znakomita, ale już troszkę się zestarzała, a w zasadzie nie nadążyła przed rosnącym logarytmicznym postępem AI. W 2019 roku można było spać spokojnie, tymczasem dziś (w 2023) AI budzi przerażenie, przynajmniej w ludziach, którzy nie za bardzo wiedzą o co w tym wszystkim "uczeniu maszynowym" chodzi.
Ale zaraz, zaraz, przecież w tej książce przeczytałem wyraźnie, że NIKT nie wie, co stoi za algorytmem uczenia maszynowego, żaden człowiek nie jest w stanie zrozumieć jak on działa, więc to, o czym pisała autorka, że nie ma się czego bać, bo AI posiada w rzeczywistości bardziej inteligencję nicienia niż myślącej istoty, już wtedy było w dużej mierze krótkowzroczne. Ale nie szkodzi, dorabianie oczywistości przyczyn zjawisk po fakcie ich wystąpienia podczas gdy wcześniej ich nikt nie przewidział, to znana od lat praktyka telewizoro-kanapowych a także prawdziwych ekspertów.
Ale przecież "Hello world" nie jest tylko książką o AI, ale o tym, jak cyfrowy świat zostawia ślad w kształtowaniu się nie tylko postępu, ale kultury i wielu zjawisk społeczno-gospodarczych na świecie. Właśnie to stanowi siłę tej pozycji.

Ale zaraz, zaraz, przecież w tej książce przeczytałem...

Fajnie przedstawia jak wygląda rozwój nowych technologii i na jakie przeszkody napotyka się podczas prac nad algorytmami.

Książka przedstawiająca podstawy związane ze sztuczną inteligencją, dla laików w tym temacie myślę że jest wystarczająca. Chociaż niektóre tezy autora są, że tak powiem, bardzo naiwne.

Niby rozumiem skąd wziął się podtytuł książki Hello world., czyli Jak być człowiekiem w epoce maszyn, ale uważam, że nie pasuje do treści. Owszem, jest chwytliwy, ale książka tylko w jednym momencie się odwołuje do tego tematu – dopiero na samym końcu i wcale nie odpowiada na to pytanie.

Nie zmienia to jednak faktu, że Hannah Fry napisała książkę ciekawą i porządkującą pewną wiedzę w łatwy do przyswojenia sposób. Autorka generalnie pisze o dotychczasowym wykorzystywaniu algorytmów uczenia maszynowego, potocznie zwanego sztuczną inteligencją. Fry podzieliła książkę na rozdziały poświęcone konkretnym zagadnieniom.

🤖 Algorytmy w (u)życiu

Autorka po kolei zajmuje się: władzą, danymi, wymiarem sprawiedliwości, medycyną, samochodami, przestępczością i sztuką. Książka zawiera wiele case studies, badań i źródeł odnośnie wykorzystania AI w tych przestrzeniach. Co jest ważne, autorka wgłębia się w tematykę i opisuje dokładnie trudności, jakie mają algorytmy i ludzie przy prawidłowym procesowaniu danych.

Np. w rozdziale odnośnie służby zdrowia opisuje programy wspomagające diagnozowanie chorób, w tym rozpoznawanie raka. Algorytmy te są zaprzęgnięte do rozpoznawania chorych komórek. Radzą sobie z tym nieźle, ale autorka zwraca uwagę także na inny ważny aspekt – na nadrozpoznawalnosc i wyniki fałszywie pozytywne. Wynik taki jest wtedy, gdy algorytm uznał komórki za rakowe, choć są w normie lub nigdy nie przerodziłyby się w nic zagrażającego życiu. Wedle badań to ok 1 na 10 nowotworów, co moim zdaniem w tym konkretnym przypadku jest sporą nieprawidłowością (s 125).

Szczegółowych omówień problemów z wykorzystaniem algorytmów jest więcej. Fry pisze o Watsonie, który wygrał w 2011 roku w programie !Jeopardy i docelowo miał być używany właśnie jako pomoc do diagnoz medycznych. Niestety z tego co wiadomo, nadal nie ma oszałamiających efektów. Złożoność świata jest zwyczajnie zbyt duża, potrzeba mnóstwo danych do nauki algorytmów, co oznaczałyby m.in. rezygnację z prywatności.

🤖 Autonomiczne samochody

Fry opisuje też jak działają algorytmy autonomicznych samochodów i jakie są z nimi problemy. Projektanci systemów borykali się np. z wyzwaniem, jakie polecenie zadać AI, żeby prawidłowo rozpoznawało ulice. Badacze próbowali z poleceniem “jedź tylko po najbardziej płaskiej powierzchni”, ale ściana też jest płaska. Próbowali także inaczej z “jedź w kierunku dwóch prostopadłych linii”, mając na myśli pasy. Niestety takie podejście do polecenia też nie było idealne, bo drzewo na horyzoncie także może przypominać pionową linię.

Fry tłumaczy, że auto musi używać wielu różnych czujników oprócz kamery, także radaru i lasera do mierzenia odległości. Wyjaśnia też problem z priorytetyzacją danych – który czujników, powinien mieć największą wagę przy podejmowaniu decyzji, gdzie jechać? I co jeśli się zwyczajnie pomyli?

🤖 Warto rozumieć

Opisy, jak działają algorytmy, nie odpowiadają na pytanie Jak być człowiekiem w epoce maszyn. Jest też jedna nieścisłość merytoryczna w tej książce, bo autorka pisze o znanym kejsie sklepu Target, nastolatki w ciąży i jej ojca robiącego aferę. O ile wiem, to historia ta nie jest prawdziwa, a wymyślił ją reporter New York Times, żeby zwizualizować swój tekst o możliwościach predykcyjnych algorytmów (czytaj więcej: Prognozuj – kto kliknie, kupi, skłamie lub umrze).

Niezależnie od tego książka jest warta uwagi, bo wszelkie problemy związane z użyciem AI są podane nie za głęboko i nie za płytko. Autorka naprawdę fantastycznie wykorzystuje storytelling do opowiadania o danych, algorytmach, ich możliwościach, ale i problemach, z jakimi się wciąż borykamy w ich programowaniu. Choć myślę, że Fry pisała książkę raczej dla kogoś, kto rozumie chociaż podstawowo technologię i chciałby się dowiedzieć, jak coś działa, to wydaje mi się, że treść może być łatwo zrozumiała także dla zupełnych laików.

Pani Fry jest doktorem matematyki wykładającym na UCL i w codziennej pracy oprócz bycia popularyzatorką nauki(za co dostała medal Zeemana) zajmuje się modelowaniem zachowań ludzkich. Obecnie ma na koncie cztery książki, a dwie z nich zostały przetłumaczone na język polski i wydane w Polsce.

Czy wiesz, że AI i algorytmy otaczają nas już prawie z każdej strony? Towarzyszą nam gdy korzystamy z Internetu, telefonu, robimy zakupy online i tradycyjnie, prowadzimy samochód, czekamy na wyniki badań. Poznają nasze upodobania, antypatie. Mówią nam co obejrzeć na Netflixie (czy innym serwisie streamingowym),jakiej muzyki posłuchać, z kim się umówić…

„Algorytmy maja przy tym ukryte możliwości, dzięki czemu powoli i subtelnie zmieniają kryteria człowieczeństwa „[H.F]

Książka w szczególności przeznaczona jest dla osób nietechnicznych. Osoby, które na co dzień zajmują się programowaniem lub mają styczność z AI, raczej nie znajdą w niej nic nowego od strony typowo technicznej (tym bardziej że książka jest z 2018r). Jednakże, książka zawiera bardzo dużo ciekawych przykładów oraz anegdot, których wcześniej nie znałem, mimo tego że temat AI oraz sieci neuronowych jest mi bardzo bliski.
Książka napisana jest bardzo łatwym językiem. Autorka wprowadza nas w świat algorytmów, a następnie opisuje ich działanie na przykładach z życia codziennego. Książka została podzielona na następujące rozdziały:
a) Władza – kto rządzi my czy one
b) Dane – co algorytmy robią z naszymi danymi i kto ma do nich dostęp
c) Wymiar sprawiedliwości – czy algorytmy mogą skazywać ludzi
d) Medycyna – pomaganie w diagnozowaniu nowotworów
e) Samochody – autonomiczne pojazdy
f) Przestępczość – czy algorytm zastąpi policje
g) Sztuka – czy algorytm może stworzyć coś nowego.

Książkę polecam wszystkim, a w szczególności rozdział o Danych. Podejrzewam, że większość ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego jak dużo swoich danych udostępniamy np. wielkim koncernom, algorytmom podczas zwykłego skanowania karty lojalnościowej w sklepie, wypełniając jakieś ankiety w sieci czy wstawiając zdjęcia, posty w mediach społecznościowych. To co wydaje się nam darmowe jest bardzo drogie, a walutą są nasze dane. Jak pisze autorka:
„Taki był układ, na który wszyscy poszliśmy: darmowa technologia w zamian za nasze dane i możliwości ich wykorzystywania w celu wpływania na nas i czerpania z nas zysków. Wszystko, co najlepsze i najgorsze w kapitalizmie, w jednym prostym barterze”

Idealna dla laików, bardzo przystępnie napisana. Wyjaśnienie wiele spraw, z których nie zdajemy sobie sprawy korzystając na codzień z ciągle rozwijających się technologii. Jednocześnie nie straszy nas co to będzie gdy sztuczna inteligencja przejmie nad nami kontrole.

Mysle, ze kazdy kto wchodzi do Internetu powinien wiedziec co zawiera ta ksiazka. Bez paniki. Po prostu wiedziec.

Bardzo ciekawa, Nie tylko dla informatyków i programistów

Bardzo ciekawa, Nie tylko dla informatyków i programistów

Książka w ludzki sposób opowiada o istocie algorytmów. To popularnonaukowa pozycja, którą zrozumie każdy. Ciekawa, ale dla mnie jest uzupełnieniem dla "Wieku Paradoksów" Natalii Hatalskiej ;)

• Audiobooki