Ariel znaczy lew

Andrzej Selerowicz Wydawnictwo: Novae Res powieść historyczna
Novae Res
romans Wehrmacht LGBT homoseksualizm II wojna światowa literatura polska niebezpieczeństwo okupacja hitlerowska przemoc terror uczucie
powieść historyczna
2018-06-14

Nie było aż tak źle jak sugerowały niektóre opinie. Mnie akurat wciągnęła historia Ariela i co do fabuły nie mam się do czego przyczepić. Oczywiście główne wątki, zresztą jak i poboczne, dałoby się rozwinąć i pogłębić, ale mimo tego kupuję opowieść o zakazanej miłości w czasach zagłady.

Faktem jest jednak, że narracja to najsłabsza strona tej książki, podobnie zresztą jak...

Na półkach: , , , ,

Ciekawa książka, choć spodziewałam się trochę więcej samego wątku "romantycznego", więcej o samej relacji między bohaterami; tak na dobrą sprawę to to było tylko tło dla innej historii, historii życia głównego bohatera.

Infantylność stylu i naiwność fabuły sprawiają, że książkę tę można połknąć między obiadem, a kolacją - dosłownie!, niestety, nie jako deser.

Co się stanie, gdy księżniczka Disneya wciągnie za dużo białego proszku? No cóż…gdyby palce mieszał w tym George R.R. Martin pewnie wiele ciekawych rzeczy. Jednak w naszym wypadku zamiast księżniczki mamy piętnastoletniego Żyda, a zamiast Martina, Andrzeja Selerowicza. Niezrażeni tym faktem brniemy dalej sprawdzając co oferuje nam książka Ariel znaczy lew: okupacyjny...

Temat świetny. Ogromny potencjał na doskonałą powieść. Realizacja - niestety fatalna. Dawno nie czytałem tak źle napisanej książki. Już pierwszy rozdział wywołał we mnie niechęć do dalszej lektury. Nie rozumiem jak można używać tak prostackiego języka? Na szczęście, w kolejnych rozdziałach było nieco lepiej, co pozwoliło mi dotrwać do końca.

Historia nawet ciekawa, ale...

Spodziewałem się nieco bardziej skomplikowanej emocjonalnie historii. Wszystko jest tutaj trochę za proste. Temat, który porusza powieść na pewno nie był tak prosty jak go opisuje autor. Mimo wszystko książka mnie zaintrygowała.

Cóż, miałam wielki apetyt żeby przeczytać tę książkę. I niestety jestem głodna. Kolejna zmarnowana historia. Kolejna historia z potencjałem ,,zamordowana" przez autora. Zbyt płytka, zbyt pobieżnie, bez emocji. Takie słabe szkolne wypracowanie napisane jakby pod przymusem. Szkoda.

Nie powiem - opis historii przyciąga, rozwija wyobraźnię i podpowiada dwóch zakochanych vs. reszta świata. Ale tak... nie jest, i może to i lepiej, bo taka fantazyjna/bajkowa wizja byłaby w czasach IIWŚ nierealna.

Ariel jest tu zarówno starcem opisującym wyrostkowi swoje przeżycia, jak i dzieciakiem, nie mającym pojęcia czym jest widmo, a co dopiero życie podczas wojny....

Młody mężczyzna, Robert, zbiera materiały do pracy dyplomowej. Ma ona dotyczyć nieznanych aspektów życia krakowskich Żydów w czasie II wojny światowej. W trakcie poszukiwań natrafia na szczątkowe informacje o romansie nastoletniego żydowskiego chłopca z młodym żołnierzem Wermachtu. Odszukuje starszego już dzisiaj mężczyznę, którego zaprasza do wspólnej rozmowy. Tym sposobem...

Na pozycję przypadkowo trafiłam na portalu społecznościowym. Prawdę mówiąc kupiłam w ciemno z myślą, że humanistce wypada choć raz w życiu przeczytać coś historycznego. Jednak nieśmiały romans ukryty pod peleryną okupacji wciągnął mnie i zapewnił nieprzespane noce. Forma wspomnień Ariela pozwala wczuć się w jego odczucia, emocje, rozpacze. Jednak moim zdaniem książka...

• 2018
  • LGBT
  • Przeczytane w 2018
  • Przeczytane w 2019
  • LGBT+
  • 2020

Dodaj cytat z książki Ariel znaczy lew