Norma

2018-04-02
Katarzyna Aniszewska
Katarzyna Aniszewska literatura fińska

Fiasko po fińsku

Ciężko się to czyta. Brak spójności całej historii.

Ciężko się to czyta. Brak spójności całej historii.

Rewelacyjna. Dużo w niej tajemnic, zamieszania, ale to wszystko zgodnie z zapowiedziami umieszczonuymi na okładce. Ponadto książka zmusza do refleksji, przeanalizowanie przemocowego i przedmiotowego traktowania kobiet w systemie patriachalno-kapitalistycznym. Kobiety to dla świata towar i to w najściśleszym rozumieniu tego słowa. Po lekturze można zakwestionowć, jak bardzo ja, jako kobieta, jestem w tym świecie wolna i mam "wolny wybór".

Niestety, ale nie podobało mi się. Chaos. Autorka czeka z wyjawieniem nam tożsamości kolejnych bohaterów do samego końca. Niespójne wątki. Niezrozumiałe sytuacje. Realizm magiczny na pierwszym miejscu. Jestem niezadowolona.

"Norma" była drugą powieścią Sofi Oksanen, jaką miałem okazję przeczytać. Jest to pełna mroku, grozy i tajemnic książka w której autorka porusza tematy takie jak surogacja, stręczycielstwo oraz handel ludźmi. Jej bohaterami są ludzie wykorzystujący instrumentalnie innych, tylko po to, by poszerzyć swoje wpływy. Wykazują się przy tym bezwzględnością i brakiem jakichkolwiek skrupułów.

W trakcie lektury Sofi Oksanen odkrywa stopniowo motywy postępowania każdej z postaci oraz ich prawdziwe cele. Łączą je bowiem straszliwe tajemnice z przeszłości, które kładą się cieniem na ich wzajemnych relacjach i wiszą nad nimi niczym mityczny miecz Damoklesa. Są wobec siebie podejrzliwi i każdy z nich próbuje za wszelką cenę uzyskać dla siebie jak najwięcej korzyści.

Według mnie "Norma" jest bardzo dobrą książką, będącą połączeniem powieści obyczajowej i sensacyjnej. Przykuła moją uwagę już od pierwszej strony. Czytając ją byłem ciekaw, co dalej się wydarzy. Bardzo mi się podobała.

Wierzę, że nie jest to najlepsza pozycja autorki. Trudna do przeczytania wymaga dużego skupienia od czytelnika, by właściwie zrozumieć gwaltowny splot wątków i wydarzeń, dodatkowo utrudniony w odbiorze przez zastosowanie malo popularnych fińskich imion i nazw. W ten kryminalny thriller, autorka wplata warte rozważenia problemy współczesnego świata jakim jest surogactwo i nielegalny handel dziećmi. Warto wyrobić sobie własną opinię na ten temat, bowiem jest to temat, który być może i bezpośrednio większości społeczeństwa w tej chwili nie dotyka, ale wraz z postępem cywilizacji może stać się ciezki do opanowania. Złapałam ten przekaz i uważam, że głębsze poświęcenie się przez autorkę rozwinięciu tego wątku, choć jak widzę po opiniach jest przez wielu pożądane, to dobrze że nie zostało zastosowane. Wątku jest wystarczająco dużo by stał się głównym tematem książki, a wystarczająco mało by prywatna opinia autorki mogła wpłynąć na nabycie własnej opinii przez czytelnika. Lubię takie książki, gdzie przez charakter obyczajowy, thrillera lub innego popularnego gatunku, przekazywane są prawdy o historii czy współczesnym świecie, nakłaniające do wyciągania wniosków i zastanawiania się. Przeplatanie przeszłości z teraźniejszością faktycznie autorce przychodzi mistrzowsko, a jej język jest łatwy w odbiorze i przyjemny w czytaniu. Nie jest to typowy thriller również przez charakterystykę wątków pobocznych, choć zaczyna się samobójstwem jak spora ilość popularnych kryminałów, w swoim rozwinięciu oplata główną tajemnicę, przyjaźniami kobiet, fryzjerstwem, istnieniem i pracą kobiet pod podwładnymi szefami (co jest tak wyraźne, że aż kpi z współczesnego feminizmu),przykrej strony małżeństw i niebezpiecznych gangów przestępczych ukrytych pod legalnymi i popularnymi biznesami. Nie brakuje tu również elementów fantastycznych, ja za fantastyką w książkach akurat nie przepadam, ale w tej powieści nie przeszkadzało mi to a nawet i trochę zaciekawiło. Jest to thriller, który bardziej do gustu przypadnie kobietom, niż mężczyzną że względu na przesycenie tematami, którymi w większości bardziej interesuje się żeńska część społeczeństwa. Przeczytać można i warto, aczkolwiek ze względu na konieczność na prawdę mocnego skupiania się na tresci łatwo nie jest. Sądzę też że fanatycy thriller niekoniecznie będą zadowoleni z tej pozycji, ta książka jest bardziej dla tych którzy z treści pragną wyciągać coś więcej a nie tylko odciągnąć myśli od rzeczywistości ciekawą historią.

Ciężko jest. Ta powieść podpada pod specyficzną odmianę "pomysł był dobry, wykonanie niekoniecznie". Mamy tutaj przeplatające się historie kilku powiązanych ze sobą osób, wątek ponadnaturalny, trochę historii Skandynawii i... niedosyt. Nie można powiedzieć, że to przypadkowy zlepek motywów i symbolik, ale czyta się dość ciężko, mozolnie. Pewne elementy rozciągnięte są aż nie do zniesienia, innym poświęcone jest niewystarczająco dużo czasu. Zakończenie banalne, zbyt szybko i na siłę ucina wątek.

Czy można polecić książkę, gdy właściwie nie da się powiedzieć o czym jest? W Normie mamy motywy z połowy książek współczesnej literatury - jest i tajemnicza śmierć i tajemnica rodzinna i szemrane interesy. Ja na przekór powiem, że najbardziej jest to historia o kobietach. I o malarstwie - chociaż nie sądzę aby ktoś się z tym zgodził.

Dzisiaj Przyszłam się wypowiedzieć o książce, która opowiada o... Właśnie. Szczerze mówiąc nie mam pojęcia o czym. 🤷‍♀️ Norma próbuje dociec motywów samobójstwa którego dopuscila się Jej matka i to wpakowalo ją w stos problemów, które wiążą się między innymi z handlem dziećmi. Tematyka mogłaby by ciężka i dobrze, lubię klimaty nad którymi muszę się skupić ale.. Mlpomimo tego, że autorka starała się sprawnie manewrować miejscem akcji jak i jej czasem to jednak nie udało Jej się manipulować moimi odczuciami co do tej historii. Bohaterka była nijaka. Opowieść, emocje i toczenie się poszczególnych wątków było mdłe. Tekst również pozostawiał wiele do życzenia, bo styl w jakim powstała ta książka to jedno wielkie nieporozumienie. Jestem zawiedziona owa pozycja i żałuję, że dotrwałam do końca zamiast zwyczajnie ją odłożyć. Nie czułam nawet dostatecznego poruszania głównego wątku czy też zaciekawienia mnie grupa przestępczą, która zerowala przecież na ludziach. Wyjątkowo nieudany pomysł. Nie polecam (rzadko mi się zdarza coś tak zawzięcie odradzać 🙈).
IG: @SZEPT.SLOW 🌸

Nie dałam rady przeczytać do końca. Bez sensowna, nie idzie się połapać kto jest kim, za dużo bohaterów na raz, za krótkie sceny. Słabiutko. Nie polecam.

Gdy zobaczyłam polecenie Sylwii Chutnik, spodziewałam się naprawdę porywającej historii. Nuda, flaki z olejem. Obiecuje historię która ma zabrać nas w krainę silnych kobiet,a tu raczej nieudolne zlepki opowieści bohaterek i o kobietach z przeszłości. Nie warto.

• Literatura fińska
  • Egzemplarz recenzencki