ROZWIŃ ZWIŃ

fantasy, science fiction
Wydawnictwo Literackie
2017-12-14
2003-03-25
novella polska--21 w. człowieczeństwo katedra kosmos ksiądz planetoidy podróże międzygwiezdne sztuka śmierć wiara cuda legendy mity

Okładka książki Wizje alternatywne Andrzej Drzewiński, Jacek Dukaj, Eugeniusz Dębski, Jarosław Grzędowicz, Marek S. Huberath, Jacek Inglot, Mirosław Piotr Jabłoński, Krzysztof Kochański, Maja Lidia Kossakowska, Marek Oramus, Jacek Piekara, Andrzej Sapkowski, Jacek Sobota, Wojciech Szyda, Andrzej Ziemiański, Rafał A. Ziemkiewicz, Andrzej Zimniak, Maciej Żerdziński
Ocena 7,1
Wizje alternat... Andrzej Drzewiński,...
Okładka książki Inne światy Sylwia Chutnik, Jacek Dukaj, Aneta Jadowska, Anna Kańtoch, Jakub Małecki, Remigiusz Mróz, Łukasz Orbitowski, Robert J. Szmidt, Aleksandra Zielińska, Jakub Żulczyk
Ocena 6,6
Inne światy Sylwia Chutnik, Jac...

więcej Więcej

Oficjalne recenzje i

Zawsze warto wrócić w kosmos

Link do recenzji

1879 14 280

To nie moja bajka. Opowiadanie trochę trudne do zrozumienia do końca nie za bardzo wiadomo o co chodzi. Dużo nowych zwrotów, nieznanych nazw ale to moje pierwsze spotkanie z twórczością Dukaja mam nadzieję, że następne pozycje będą prostsze i bardziej emocjonujące. Dużo dobrych recenzji czytałam na temat twórczości Dukaja więc się łatwo nie poddam.

Mam mieszane uczucia co do tej książki. Początek był dla mnie mało zachęcający. Autor wrzuca czytelnika na głęboką wodę, a mnogość naukowych opisów nie pomaga w wypłynięciu na powierzchnię, ktorą stanowiła dla mnie druga połowa "Katedry". W niej zaczyna się dziać coś ciekawego. Im bliżej końca, tym fabuła stawała się coraz bardziej interesująca. Po skończonej lekturze,...

Wielka, majestatyczna, będąca wręcz żywym organizmem. To jestem w stanie odczuć - tak mają niektóre budowle, będące wręcz mistycznym tworem. Jednak, niestety, nie czuję tego opowiadania. Szkoda, bo miałam nadzieję na niezwykłe przeżycie.

Na półkach: , , , ,

Napoczęcie mojej przygody z twórczością Jacka Dukaja wypadło niezwykle pomyślnie, rozpocząłem ją od opowiadania „Katedra”, bo: po pierwsze oglądałem znakomitą animację Tomasza Bagińskiego pod tym samym tytułem inspirowaną tymże opowiadaniem, po drugie opowiadanie w miarę krótkie i jeśli proza pana Jacka Dukaja mi nie podejdzie, to nie zmarnuję cennego czasu na czytanie...

Technokratycznie napisana książka, skupianie się na człowieku. Czuć Lema, ja osobiście nie przepadam za jego twórczością.

Opowieść o wierze. Fantastyka mistyczno-naukowa. Bardzo rzadkie, a może jedyne w swoim rodzaju, spotkanie twardego sci-fi z teologią.

Dlaczego tak długo odkładałam przeczytanie Katedry? Nie ma dla .mnie rozgrzeszenia. Jest to jedna z lepszych pozycji z s-f. Pomysł, prowadzenie fabuły, opisy, wszystko naprawdę bardzo dobre.

Mistyczna przygota księdza na asteroidzie.

06.06.21

Na półkach: , , , ,

Katedra jest dla mnie intrygująca. Nie bardzo wiem, co o niej powiedzieć. Autor wrzuca nas w sam środek akcji, bez kontekstu, czy wyjaśnień. To z początku trochę dezorientuje, jednak lubię takie zabiegi i to nie jest zarzut. To, co bardziej mnie dezorientowało to techniczne opisy. Tu traciłam entuzjazm, moje zaangażowanie w historię malało do zera. Z drugiej strony podobały...

1 141
  • Fantastyka