Katedra

Jacek Dukaj Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie fantastyka, fantasy, science fiction
2017-12-14
2003-03-25
Wydawnictwo Literackie
człowieczeństwo katedra kosmos ksiądz literatura polska science fiction sztuka śmierć wiara
fantastyka, fantasy, science fiction
2017-12-14

Recenzje oficjalnych recenzentów i

Zawsze warto wrócić w kosmos

8 Link do recenzji

Dukaj potrafi wykreować oryginalne światy z nieliniową opowieścią. Opowieść ta jest bardzo krótka i właściwie to niewiele się tam dzieje ale tutaj chodziło moim zdaniem o pokazanie tego świata. Mamy w końcu rośliny które są programowane tak żeby rosły tak jak sobie tego życzymy. Tytułowa katedra jest tworzona właśnie w taki sposób i większość treści dotyczy właśnie niej....

Patrząc na obrazy Beksińskiego, czytając opowiadanie Dukaja i oglądając animację Bagińskiego mamy przed oczami niemalże ten sam obraz ukazujący miejsce, w którym spotykają się trzej wielcy artyści. Może to świadczyc tylko o najwyższym poziomie ich twórczości rozbijającej się o ludzki egzystencjalizm tonący wśród mroku i monumentalizmu.

Dukaj dla mnie to mega wyzwanie. Za mną “Czarne oceany” i “Inne pieśni”. “Katedra” to właściwie małe piwo przy tamtych dwóch kobyłach. Do połknięcia w dwie godzinki ale jakby nam było mało to można też zrobić sobie na przykład podwójne czytanie, albo nawet potrójne. Fajne to było. I zdumiewające.

Tym razem jako audiobook. Polecam!

Dawno nie było okazji książki Dukaja przeczytać. Trafił się okazja przeczytać niewielką książkę tego autora zatytułowna „Katedra”. Niech jednak nikogo nie zwiedzie, te ledwie 100 str., których format oszałamiający nie jest, przy przyzwoitej czcionce w dodatku, bo jednak w tej książce znaleźć można bardzo ciekawą koncepcją literacką w oparciu o filozofię i religię. Czyli...

Siłą książki są przede wszystkim opisy katedry i związanej z jej konstrukcją technologii. Autor nie stara się wszystkiego wyjaśniać i nie odsłaniać przed czytelnikiem odpowiedzi na istotę pytania stawianego przez głównego bohatera. Zostawia duże pole do domysłów. To pole do działania wyobraźni, choć może zostawiać pewien niedosyt.

"Katedra' Jacka Dukaja to intrygujące opowiadanie o budowaniu zdumiewającej struktury pnącej się ku górze niespokojnymi liniami, sprawiającymi wrażenie żyjących i szukających Absolutu, a może będących świadectwem Idei? Język teoretycznie naukowo umocowany konkuruje z opisem tajemnicy kultu bohatera i rosnącej samodzielnie Katedry. Podobnie tajemniczy i dynamiczny jest...

Krótka, a Dukaj zawarł w niej niesamowitą historię. Książka dobra to zobaczenia czy twórczość Dukaja jest dla nas, zdecydowanie jego lekki kaliber

Dla mnie to przede wszystkim piękny zapis projekcji wyobraźni, bo (pomimo wytężonego nasłuchiwania) nie byłem w stanie odnotować opowieści dłuższej niż jeden dialog. Być może dlatego, że strasznie zmęczyło mnie bombardowanie miliardem szczegółów i niuansów powiązanych ze sobą prawdopodobnie w sposób znany tylko Autorowi. Warto było przeczytać "Katedrę", to na pewno,...

Ciekawy świat, jednak wiele niedopowiedzeń i nieobjaśnionych pojęć utrudniał odbiór.

Dyskusje

• Fantastyka