Golem XIV

Okładka książki Golem XIV Stanisław Lem
Okładka książki Golem XIV
Stanisław Lem Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Seria: Lem fantasy, science fiction
Lem
Wydawnictwo Literackie
2021-04-21
1981-01-01
literatura polska Lem Golem superkomputer

Okładka książki Piknik na skraju drogi Arkadij Strugacki, Borys Strugacki
Piknik na skra... Arkadij Strugacki, ...
Okładka książki Droga Do Science Fiction. Od Wellsa Do Heinleina Isaac Asimov, Edgar Rice Burroughs, Aldous Huxley, Murray Leinster, Jack London, H.P. Lovecraft, Lester del Rey, Olaf Stapledon, Herbert George Wells, Jack Williamson, Alfred Elton van Vogt
Droga Do Scien... Isaac Asimov, Edgar...
Okładka książki Listy 1956-1978 Stanisław Lem, Sławomir Mrożek
Listy 1956-1978 Stanisław Lem, Sław...

Przeczytane 1701 Opinie 361 Oficjalne recenzje 268

Wyróżniona opinia i

Książki 944 Opinie 147

Mnóstwo osób pisze, jak trudna i wymagająca jest to lektura i szczerze mówiąc liczyłem na to, że będę w stanie napisać o niej coś więcej i bardziej ambitnie, ale poległem. Tzn. książkę skończyłem, jednakże same wykłady Golema to była istna orka na ugorze (część wstępna i końcowa są znacznie lepiej przyswajalne). Tak, to ciekawe wizja SI z czasów, gdy takowej jeszcze nie było, rozważania nad Ewolucją, Rozumem, naszym miejsce w kosmosie, piętnowanym przez Lema - nie po raz pierwszy z resztą - antropocentryzmem itd., ale w ujęciu całościowym nie była to dla mnie tak ciekawa filozofia, bym potrafił się odpowiednio skupić, a bez tego przez "Golema" przebrnąć trudno - w dużej mierze z powodu języka, który jest chyba jakąś formą psikusa ze strony autora... żeby superinteligentna maszyna przeplatała twarde terminy techniczne z dość frywolnym językiem literackim? Mało intuicyjne dla mnie. Na szczęście co jakiś czas można wyłapać co ciekawszą myśl, przez co nie uważam dłuższego okresu z tą książką za bezsensowny, lecz na pewno jest to najtrudniejsza pozycja pisarza, z jaką miałem do czynienia i nie polecam jej jako "książkę inicjującą". Trudno się po niej w Lemie zakochać, a autor jest to przecież wielki.

Stanisław Lem wcielający się w rolę superkomputera AI, próbującego przekazać ludziom swoje przemyślenia na temat ewolucji, rozumu, ludzkości i sztucznej inteligencji. Pomysł sam w sobie jest świetny, niestety lektura jest dość męcząca - wykłady są interesujące, ale też zawiłe i mętne, a z dzisiejszej perspektywy nie są też jakoś wyjątkowo odkrywcze. Książka powstała jednak w latach 70. - a to zmienia perspektywę jej odbioru i pokazuje, jak niezwykłym umysłem był Stanisław Lem.

Po wyśrodkowaniu plusów i minusów - w sumie daję ocenę 6. Jednak wolę, gdy Lem włącza swoje rozmyślania jako przystawki w powieściach science-fiction, niż gdy serwuje je jako danie główne.

Zdecydowanie wolę Lema-fantastę niż Lema-filozofa, dlatego męczyłem się okrutnie czytając tę xiążkę. Jedyny walor tej lektury to świadomość, że Lem przelewając na papier myśli najpotężniejszego komputera na świecie, sztucznej inteligencji o lata świetlne wyprzedzającej ludzkość, tak naprawdę przelewał swoje myśli, a więc siebie samego stawiał jako najpotężniejszy umysł świata. W sumie zabawne.

Wspaniała, ponadczasowa. Stanisław Lem był prawdziwym wizjonerem swoich czasów, wraz z rozwojem SI/AI być może będziemy postawieni przed podobnym dylematem, które wygłasza Golem w jednym ze swoich wykładów. Ogólnie prowadzone przez Golema wykłady to prawdziwy majstersztyk i kunszt językowy, gorąco polecam!

Lem to prawdziwy wizjoner. Wyprzedził swoją epokę.

Lem to prawdziwy wizjoner. Wyprzedził swoją epokę.

Ciekawe spojrzenie na funkcję człowieka w przyrodzie jak i na tworzenie inteligencji i jej celu. Książka nie została skończona w pełni ale i tak warto przeczytać: porusza trudne zagadnienia na które trudniej o odpowiedzi. Dla filozofów ;)

Filozoficzna rozprawa ukryta pod płaszczem monologu sztucznej inteligencji. Dość ciężka lektura do tego wymagająca przynajmniej pobieżnej znajomości filozofii jako takiej.
Nie jest to literatura rozrywkowa, a jak ktoś szuka traktatu filozoficznego to można trafić lepiej.

Inteligentna przeprawa o filozoficznym podejściu. Ciekawe przestawienie AI jako mającej pomóc ludziom. Książka trudna przez swój trudny język. Zmusza do refleksji i ukazuje jaką znajomość tematu miał Lem.

Arcydzieło, jeśli myślisz czytelniku że na początku jest ciężko, zobaczysz co będzie potem...jedna wielka intelektualna przeprawa oraz bardzo subtelny poprowadzony z iście mistrzowską precyzją paszkwil na człowieka i ewolucję. Dla mnie najlepsza książka w której AI(chociaż to bardzo uwłacza Golemowi)jest przedstawione w sposób tak cudowny i piękny oraz tak odmienny od tego co nam serwują dzisiejsze głupie książki, media, oraz jeszcze głupsze filmy i gry że aż ciężko uwierzyć w to że Lem nie tylko przewidział zachowanie samoświadomej maszyny(to znów urąga Golemowi ponieważ bardziej to nowy gatunek stanu skupienia strumienia świadomości niż po prostu sztuczne AI)ale także pokazał w naprawdę naukowy sposób czym ona tak naprawdę mogła by być zainteresowana, i jestem w stanie w to uwierzyć bardziej niż w 99% tego bełkotu jakimi karmią nas pseudo informatycy influencerzy którzy pojęcia nie maja czym jest cybernetyka oraz futurologia.
Jeśli ktoś zna lepiej przedstawione AI, Proszę pisać, wątpię aby chociaż w 50% komuś się tak to udało jak Mistrzowi.

Moja rada taka, nie oglądaj ludzi na yt którzy nie mają pojęcia o czym mówią w kwestii AI czyli jakieś 99% wszystkiego na yt, zamiast tego sięgnij po Golema, prawdziwa wiedza i nauka jest zawarta w tej książce i jest w zasięgu ręki.

Fajne wprowadzenie, ciekawie jest czytać futurystyczną książkę której fragmenty zahaczają o lata w których się żyło albo się obecnie żyje. Trudno było mi się zorientować kiedy Lem napisał tę książkę ale to z tym autorem to trochę standard... Rozważania nt. ewolucji, sztucznej świadomości (nie inteligencji),na początku bardzo wciągają i z czasem ich natłok i zawiłości przytłaczają, co doprowadziło mnie niestety do swego rodzaju znudzenia tym, że tylko pobieżnie ogarniam treść, po prostu pod koniec już nie chwytałem tych niuansów zachwycających na początku. Ale może trzeba słuchać w spokoju ze świeżym umysłem.

• Science Fiction
  • Stanisław Lem