Ucieczka na szczyt

himalaizm polscy himalaiści rutkiewicz kukuczka

Recenzje oficjalnych recenzentów i

Droga do wolności

14 Link do recenzji

Bardzo pobieżnie potraktowane tematy zwłaszcza historyczne, a przez pewne skróty myślowe prowadzące do wprowadzania w błąd.

Bardzo dobrze napisana historia polskiego hinalaizmu w pigułce. Często trzyma w napięciu. Jedyny zarzut to zbyt powierzchowne opisy niektórych wypraw. Czasami miałam wrażenie, że dopiero przeniosłam się na jakąś wyprawę, gdy już musiałam z niej wrócić. Oczywiście rozumiem, że celem autorki było nakreslenie jak najpelniejszego obrazu i dlatego tylko zdawkowo wspomniala o...

Świetna lektura dla początkujących, którzy dopiero zaczynają swoją "wspinaczkową" przygodę.
Jest to opowieść o polskiej, złotej erze himalaizmu lat 70 i 80, o szmuglowaniu i organizowaniu wypraw w trudnych czasach, o pasji, miłości do gór, determinacji, niezłomnych ludziach i ich twardych charakterach. Laicy mają okazję poznać sylwetki najwybitniejszych polskich...

Wspaniale napisana. Zaciekawiła mnie ocena komunizmu i Solidarności. Ustrój polityczny z jednej strony determinował zwycięstwa naszych alpinistów, z drugiej narzucał wiele ograniczeń. To ciekawe, jak widzi naszą historię kanadyjska dziennikarka.

Książkę przeczytałem w kilka wieczorów. Czyta się ją bardzo szybko i z zainteresowaniem - niemalże jak powieść.

Książka ta jest próbą przedstawienia sylwetek najwybitniejszych polskich himalaistów XX wieku - Kukuczki, Kurtyki, Rutkiewicz, Wielickiego oraz w mniejszym stopniu kilkunastu innych z uwzględnieniem ich osiągnięć, podejścia do zdobywania szczytów itd.

Momentami...

Męczyła mnie ta książka...odniosłam wrażenie, że te same historie czytałam wielokrotnie w innych książkach samych bohaterów...jak dla mnie nic specjalnego...

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Cóż można napisać o tej książce kiedy przeczytało się wiele na ten temat?
Jest to historia polskiego himalaizmu w jego złotych czasach. Znajdziemy tu opowieść o Rutkiewicz, Kukuczce, Wielickim, Kurtyce.
Jest to laurka dla himalajskich wojowników - ludzi zdeterminowanych, ludzi z pasją, ludzi uparcie dążących do celu jakim jest szczyt lub wyznaczenie nowej drogi.
Książka...

Bardzo fajnie opisana historia wypraw Polaków w góry najwyższe, jedna z najlepszych książek o tej tematyce.

Ciekawie spisany zbiór historii o naszych największych himalaistach. Warta przeczytania.

Po przeczytaniu kilku stron myślałam, że ciężko będzie mi przebrnąć przez tą pozycję. Ale jakże się myliłam. Autorka wciągnęła mnie w świat naszych najlepszych himalaistów, pokazała ich życie, rozterki oraz ich świat. Ich dążenie na szczyt.

Dyskusje

• Góry