rozwińzwiń

Matka odchodzi

Okładka książki Matka odchodzi Tadeusz Różewicz
Okładka książki Matka odchodzi
Tadeusz Różewicz Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie poezja
135 str. 2 godz. 15 min.
Kategoria:
poezja
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Dolnośląskie
Data wydania:
2000-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2000-01-01
Data 1. wydania:
2013-03-31
Liczba stron:
135
Czas czytania
2 godz. 15 min.
Język:
polski
ISBN:
8370237355
Tagi:
poezja matka Nagroda literacka Nike
Inne
Średnia ocen

7,9 7,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Pisanie jest tylko dodatkiem. Korespondencja 1946–2011 Krystyna Czerni, Mieczysław Porębski, Tadeusz Różewicz
Ocena 8,5
Pisanie jest t... Krystyna Czerni, Mi...
Okładka książki Braterstwo poezji. Korespondencja, wiersze i inne dialogi 1947–2013 Czesław Miłosz, Tadeusz Różewicz
Ocena 7,2
Braterstwo poe... Czesław Miłosz, Tad...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,9 / 10
501 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
62
60

Na półkach:

Wersja papierowa

Piękna, dotykająca najbardziej dla autora intymnej relacji malutka rozmiarem, a wielka treścią książeczka będąca wierszem, prozą, będąca - migawką najlepszych lat, ale i trudem rozstania, próbą odnalezienia sensu w odchodzeniu i koniecznością opuszczenia bezpiecznej przystani.
Ponad wszystko jednak dla mnie i w moim własnym odczuciu książka jest próbą pogodzenia się z tym..., "że za mną już nikt".
Pozycja pozostawiająca niedosyt, pozostawiająca nas w chwili zadumy nad tym jak kruche są nasze dni i jak szybko mijają.
Pyłek ..., ale też taki który osiada na skórze.
Bardzo piękna pozycja i dla tych którzy Mamy jeszcze mają i dla tych, którzy swoje stracili... Nie zresztą samych Mam dotyczy ból straty. Dla jednym takim mocnym drzewem w życiu była lub jest Mama, dla kogoś był lub jest to Dziadek, Tata lub jedna z Ciotek. Utrata tych którzy byli treścią naszego życia jest chyba najtrudniejszą i najbardziej dotkliwą lekcją bycia człowiekiem i prędzej czy później dotyka każdego.
Taka to książeczka... Trudna, piękna i taka, która z nami zostaje.


Bardzo, bardzo polecam.

Wersja papierowa

Piękna, dotykająca najbardziej dla autora intymnej relacji malutka rozmiarem, a wielka treścią książeczka będąca wierszem, prozą, będąca - migawką najlepszych lat, ale i trudem rozstania, próbą odnalezienia sensu w odchodzeniu i koniecznością opuszczenia bezpiecznej przystani.
Ponad wszystko jednak dla mnie i w moim własnym odczuciu książka jest próbą...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
262
213

Na półkach:

Książkę czytałem dosyć dawno, trudno pisać więc szczegółową opinię na jej temat, ale odczucia jakie miałem podczas lektury i po jej zakończeniu to przede wszystkim zaskoczenie. Znałem nieco Jego poezję i dramaty i miałem wrażenie, że Różewicz to człowiek właściwie bez emocji, stoik, neutralny obserwator, ironista, tropiciel absurdów. Jeżeli porusza się w sferze wartości to odwołuje się do kilku podstawowych : dom, dobro, ciepło i pisze o nich raczej małą literą. Nie napina przy tym muskułów, prawdopodobnie nie mnie kartki papieru jeżeli w trakcie pisania musi podmienić słowo. I chyba chce, aby taką postawę przyjął odbiorca jego wierszy, prozy, czy dramatów. Tak kojarzyłem Różewicza.
A tutaj tak się nie dało. Czytający - a na pewno ja - wymiękał. A jakakolwiek próba wystawiania noty, czemuś tak intymnemu jak relacja (czyt. miłość) między synem a matką - przynajmniej dla mnie - jest zadaniem awykonalnym.

Książkę czytałem dosyć dawno, trudno pisać więc szczegółową opinię na jej temat, ale odczucia jakie miałem podczas lektury i po jej zakończeniu to przede wszystkim zaskoczenie. Znałem nieco Jego poezję i dramaty i miałem wrażenie, że Różewicz to człowiek właściwie bez emocji, stoik, neutralny obserwator, ironista, tropiciel absurdów. Jeżeli porusza się w sferze wartości to...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
96
44

Na półkach:

Kilka lat temu poznałem słuchowisko Polskiego Radia o tym tytule, teraz przesłuchałem wersji audio w interpretacji Ksawerego Jasieńskiego.
To, co wyłania się z tego opowieści, wspomnień, to niezwykła czułość Różewicza wobec matki i matki wobec kochanego syna, jej niezwykła łagodność. Piorunujące wrażenie zrobił na mnie sam początek, Różewicz miał w sobie mnóstwo pokory.
Warto zapoznać się, gdyż matka odegrała w życiu i twórczości poety niezwykle ważną rolę.
"To, co w naszym domu było najdroższe i najpiękniejsze, to mama".

Kilka lat temu poznałem słuchowisko Polskiego Radia o tym tytule, teraz przesłuchałem wersji audio w interpretacji Ksawerego Jasieńskiego.
To, co wyłania się z tego opowieści, wspomnień, to niezwykła czułość Różewicza wobec matki i matki wobec kochanego syna, jej niezwykła łagodność. Piorunujące wrażenie zrobił na mnie sam początek, Różewicz miał w sobie mnóstwo pokory....

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
934
633

Na półkach:

Kolejna książka, którą nie sposób ocenić punktami, zresztą mam mieszane uczucia po przeczytaniu tej cieniutkiej książeczki posiadającej niezwykły ładunek emocjonalny. ,,Matka odchodzi'' to zbiór utworów poetyckich , wspomnień, pamiętników poświęconych matce autora -Stefanii Różewicz. Chętnie powiedziałabym, że książka jest przepiękna-bo jest. Wzrusza mnie relacja matki z synem , tyle w niej ciepła i miłości , ale... No właśnie pojawia się rzecz, której ja kompletnie nie rozumiem i nie akceptuję, opis zmagania się matki z nieuleczalną chorobą. Dlaczego ludzie obnażają tak intymne momenty z życia, wiem, że większość się ze mną nie zgodzi, ale dzielenie się z czytelnikami takimi bolesnymi i drastycznymi opisami w mojej opinii jest odzieraniem człowieka umierającego z godności. Zwierzęta czując nadchodzącą śmierć odchodzą, ukrywają się żeby spokojnie umrzeć, dajmy ludziom odchodzić godnie . Mnie to sprawia ból, nie mogę czytać tak przejmujących książek, dlatego zostawiam ją bez oceny .

Kolejna książka, którą nie sposób ocenić punktami, zresztą mam mieszane uczucia po przeczytaniu tej cieniutkiej książeczki posiadającej niezwykły ładunek emocjonalny. ,,Matka odchodzi'' to zbiór utworów poetyckich , wspomnień, pamiętników poświęconych matce autora -Stefanii Różewicz. Chętnie powiedziałabym, że książka jest przepiękna-bo jest. Wzrusza mnie relacja matki z...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
90
37

Na półkach:

Po przeczytaniu czuję z autorem pewną więź poprzez podobne oddanie rodzinie i przywiązanie do matki. Być może każdy w pewnym stopniu utożsamia się z dziełem, co tym bardziej mnie krzepi.

Po przeczytaniu czuję z autorem pewną więź poprzez podobne oddanie rodzinie i przywiązanie do matki. Być może każdy w pewnym stopniu utożsamia się z dziełem, co tym bardziej mnie krzepi.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
736
65

Na półkach:

Tomik Różewicza porusza czułe strony w człowieku. Nie jest to może mój ulubiony zbiór wierszy tego poety, choć to raczej kwestia osobista. Jeżeli ktoś miał podobnie ciepłe uczucia względem nieżyjącej matki, na pewno będzie w stanie utożsamić się z wieloma fragementami. Oceny jednak nie wystawiam. Jest to tak osobisty, intymny skrawek życia Różewicza, że można go jedynie z nim odczuwać - trudno go analizować przez pryzmat literatury

Tomik Różewicza porusza czułe strony w człowieku. Nie jest to może mój ulubiony zbiór wierszy tego poety, choć to raczej kwestia osobista. Jeżeli ktoś miał podobnie ciepłe uczucia względem nieżyjącej matki, na pewno będzie w stanie utożsamić się z wieloma fragementami. Oceny jednak nie wystawiam. Jest to tak osobisty, intymny skrawek życia Różewicza, że można go jedynie z...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
487
408

Na półkach:

„Matka odchodzi” Tadeusz Różewicz. Wspomnienia autora z motywem matki, które w 2000 roku zostały nagrodzone Nagrodą Literacką „Nike”. To wyjątkowa pamiątka dla matki i o matce. To niezwykła relacja, jego wiersze oraz poetycko – emocjonalne przemyślenia, opowiadania i wybrane karty z dziennika ukazujące prawdziwą więź syna i matki, w tym zawierające wiele fotografii, tych rodzinnych i tych bardzo intymnych przedstawiających Różewicza wraz z matką.
.
Zbiór wybranej poezji, tych „ kilka” słów, a jakże ważnych, jak mocno działających na percepcję: „Wiem, że to co piszę nie ma sensu i wartości, ale nie mogę krzyczeć.''. Różewicz daje nam tyle emocji, tak intensywnie wpływa na nasze uczucia, zwłaszcza te, które bolą, które sprawiają, że chce się grzmieć. Mimo bólu, nadchodzącej śmierci, jest czas na refleksje, na to coś, co sprawia że nie możemy zapomnieć, wymazać, wyrzucić, i właśnie to coś, rozrywa nas od środka, i niczym wulkan musimy wydobyć słowa. Bo kiedy zapełnią się białe karty, to jakby jest lżej, ta lawa miłości, emocji oraz uczuć, staje się bardziej przystępna. I być może, w codziennej prozie życia, to właśnie takie wspomnienie staje się antidotum na pamięć, tą która zawsze jest w naszych sercach.
.
Obok wierszy i rodzinnych relacji. Jest część historii, tej szczerej i bolesnej, wypowiedzianej przez matkę, która rodzi, patrzy na śmierć dziecka, której bieda i cierniste koleje życia nie oszczędzają, nie dają rabatu na wygodę i komfort na bezpieczeństwo. Jej słowa są tak mocno poruszające, tak bardzo wpływające na uczucia, że nie sposób o nich zapomnieć. I niby to już było i niby nie rozdrapujmy ran przeszłości, ale to właśnie „niby” jest tutaj kluczowe, jest ważne, buduje naszą tożsamość. Kształtuje nasze przyszłe życiowe wybory. Czy dobre? Czas zweryfikuje.
.
To jedna z piękniejszych relacji mówiących o miłości. Tej bezwarunkowej, jedynej, wyjątkowej, takiej po której długo nie ma nic. A kiedy odejdzie, zostają wspomnienia … „dzień za dniem spada i pamięć ucieka”.

„Matka odchodzi” Tadeusz Różewicz. Wspomnienia autora z motywem matki, które w 2000 roku zostały nagrodzone Nagrodą Literacką „Nike”. To wyjątkowa pamiątka dla matki i o matce. To niezwykła relacja, jego wiersze oraz poetycko – emocjonalne przemyślenia, opowiadania i wybrane karty z dziennika ukazujące prawdziwą więź syna i matki, w tym zawierające wiele fotografii, tych...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
205
199

Na półkach:

Wróciłam do tej pozycji po wielu latach od skończenia liceum, gdzie był to mój ukochany tomik poezji. Byłam ciekawa jak odbiorę ją teraz, kiedy minęlo naście lat, kiedy człowiek inacej patrzy na życie, ma inną wrażliwość. Nic się nie zmieniło w odbiorze, T.Różewicz nadal czyni magię na każdej stronie, to niesamowite..polecam, a wręcz zachęcam do przeczytania.

Wróciłam do tej pozycji po wielu latach od skończenia liceum, gdzie był to mój ukochany tomik poezji. Byłam ciekawa jak odbiorę ją teraz, kiedy minęlo naście lat, kiedy człowiek inacej patrzy na życie, ma inną wrażliwość. Nic się nie zmieniło w odbiorze, T.Różewicz nadal czyni magię na każdej stronie, to niesamowite..polecam, a wręcz zachęcam do przeczytania.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
1143
1142

Na półkach:

Wróciłem do tego po 19 latach i wrażenie jeszcze większe. Ten krótki zbiór notatek, wierszy czy fragmentów dziennika tworzy bardzo przejmującą, pełną czułości i empatii całość. Różewicz przypomina o tym co najważniejsze, a co dziś chyba częściej niż kiedykolwiek skłonni jesteśmy wypierać.

Wróciłem do tego po 19 latach i wrażenie jeszcze większe. Ten krótki zbiór notatek, wierszy czy fragmentów dziennika tworzy bardzo przejmującą, pełną czułości i empatii całość. Różewicz przypomina o tym co najważniejsze, a co dziś chyba częściej niż kiedykolwiek skłonni jesteśmy wypierać.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
822
63

Na półkach:

To ostatnie zdanie...

To ostatnie zdanie...

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

 • Przeczytane
  739
 • Chcę przeczytać
  454
 • Posiadam
  81
 • Poezja
  32
 • Ulubione
  30
 • Literatura polska
  15
 • Nike
  10
 • Chcę w prezencie
  8
 • NIKE
  7
 • 2014
  7

Cytaty

Więcej
Tadeusz Różewicz Matka odchodzi Zobacz więcej
Tadeusz Różewicz Matka odchodzi Zobacz więcej
Tadeusz Różewicz Matka odchodzi Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także