Wiersze wybrane

Okładka książki Wiersze wybrane Wisława Szymborska
Okładka książki Wiersze wybrane
Wisława Szymborska Wydawnictwo: Wydawnictwo A5 Seria: Biblioteka Poetycka Wydawnictwa a5 poezja
poezja
Biblioteka Poetycka Wydawnictwa a5
Wydawnictwo A5
2013-02-14
2000-01-01

W.Szymborska ma swój styl to pewne... jest u niej coś jak powtarzalność w podejściu i w samym zabieraniu się do tematu.

Wiele z jej wierszy przeszło obok mojego umysłu bokiem i nie zaszło na dłużej, ale to normalne w poezji.

Zatrzymał mnie tom "Wielka liczba", plus wiersz "Uprzejmość niewidomych" (najszczególniej z całej książki, Pani Szymborska zrobiła nim kawał dobrej roboty i wracam do niego i wracam zachwycona) plus kilka pozycji o wojnie i reszta po trochu.
Całościowo jednak nie okazałam się wielbicielką jej poezji.

Nie powiem, że rzuciła mnie na kolana, bo tak nie jest. Owszem są tu wiersze dobre, które chodzą za mną ładnych kilka miesięcy jako, że książkę czytałam długo i po trochu tzn brałam w międzyczasie wdech na przemyślenia i sprawdzałam co na mnie zadziała....

Poezja nie tylko ma duszę, ale także jest jak dobry przyjaciel - zrozumie, pocieszy, a nawet wskaże właściwy kierunek. Do wierszy Wisławy Szymborskiej sięga się w każdym humorze i za każdym razem znajdzie się coś dla siebie. Świat bez poezji byłby smutny, a bez poezji tej poetki byłby nie do przyjęcia.

Piękny zbiór wierszy, choć nie wszystkie tak samo mnie porwały. Były lepsze i gorsze, jedne chwytały za serce, inne nie zapadały w pamięć.

Ulubione:
Pokój samobójcy
Życie na poczekaniu
Utopia
O śmierci bez przesady
Krótkie życie naszych przodków
Pierwsza fotografia Hitlera
Schyłek wieku
Koniec i początek
Pożegnanie widoku
Miłość od pierwszego wejrzenia
Może to wszystko
W parku
Monolog psa zaplątanego w dzieje

Ulubione:
Pokój samobójcy
Życie na poczekaniu
Utopia
O śmierci bez przesady
Krótkie życie naszych przodków
Pierwsza fotografia...

Po prostu mądrość wierszem.

Po prostu mądrość wierszem.

Całe życie...
W wierszach...
Od młodości i wojny,
po pokój i starość...
Od miłości po szarość...
W międzyczasie motyle i chwile...
I dużo zdziwienia.
I „mocno uskrzydlone” „nie wiem”...
I tylko,
a raczej aż tyle...
(nie, nie piszę wierszy, ale chciałam coś powiedzieć, a inaczej się nie dało...)

Całe życie...
W wierszach...
Od młodości i wojny,
po pokój i starość...
Od miłości po szarość...
W międzyczasie motyle i chwile...
I dużo zdziwienia.
I „mocno uskrzydlone” „nie wiem”...
I tylko,
a raczej aż tyle...

Poezja Szymborskiej jest moją ulubioną, wartą Nobla. Często do niej wracam, tak trafnie opisuje rzeczywistość w kazdym czasie.
W tym roku nowe znaczenie zyskał dla mnie wiersz " Kot w pustm domu":
Mamo, bardzo tęsknię...i Twój kot też...

W tym roku nowe znaczenie zyskał dla mnie wiersz " Kot w pustm domu":
Mamo, bardzo tęsknię...i Twój kot też...

Ukojenie dla ciała i ducha <3

Ukojenie dla ciała i ducha <3

Uwielbiam, kocham od zawsze na zawsze. Polecam każdemu od czasu do czasu spotkać się z tą wrażliwą poetką, żeby spojrzeć na świat z innej perspektywy. Szczególnie teraz w tej dziwnej, nieznanej nam do końca rzeczywistości wiersze Szymborskiej nabierają nowego sensu.

"Nie mam żalu do wiosny,
że znowu nastała.
Nie obwiniam jej o to,
że spełnia jak co roku
swoje obowiązki.

Rozumiem, że mój smutek
nie wstrzyma zieleni.
Źdźbło, jeśli się zawaha,
to tylko na wietrze[...]"

"Nie mam żalu do wiosny,
że znowu nastała.
Nie obwiniam jej o to,
że spełnia jak co roku
swoje...

Piękna poezja. I dość trudna. Egzystencjalna, filozoficzna. Wymaga wyciszenia i skupienia o co w obecnych czasach trudno. Natomiast jak uda się wczuć- porusza. Warto!

Wiele z tych wierszy to arcydzieła, a arcydzieła, podobnie jak doświadczenia mistycznego, nie sposób opisać słowami.

I na tym stwierdzeniu należałoby poprzestać, bo każda dodatkowa myśl może przerwać ciszę, w której ta poezja pięknie rozkwita.

Dostrzegam jednak kątem duszy, że jest we mnie jedno słowo, które się z sieci milczenia wyrywa i biegnie ku stworzeniu - słowem tym jest "zachwyt"!

• Poezja