Festiwal Stolica Języka Polskiego rusza już 1 sierpnia

LubimyCzytać LubimyCzytać
20.07.2021

Przygotowania do 7. edycji Festiwalu Języka Polskiego wkroczyły już w etap końcowy. Wydarzenie wystartuje 1 sierpnia w Zamościu, a od 2 do 7 sierpnia będzie odbywać się w Szczebrzeszynie. Jakie atrakcje czekają na odwiedzających go czytelników?

Festiwal Stolica Języka Polskiego rusza już 1 sierpnia Materiały prasowe Festiwalu Stolica Języka Polskiego

W tym roku patronem wydarzenia jest Tadeusz Różewicz, a każdego dnia w ramach panelu przygotowanego przez prof. Ryszarda Koziołka, rektora Uniwersytetu Śląskiego i Irka Grina dyrektora Wrocławskiego Domu Literatury, odbywać się będzie związane z tym faktem wydarzenie w ramach panelu. W sumie odbędzie się pięć spotkań poświęconych patronowi wydarzenia i nie będą to wyłącznie rozmowy upamiętniające autora, ale także pogłębiające wiedzę o nim i o jego twórczości. Warto dodać, że gościem specjalnym festiwalu będzie Julia Różewicz, wnuczka poety.

Spotkania z autorami

Kuratorka literacka wydarzenia, Justyna Sobolewska, zaprosiła do Szczebrzeszyna i Zamościa autorów, z którymi będzie się można spotkać na żywo. W sumie odbędzie się ponad 60 różnych wydarzeń.

W tym roku, jak policzyliśmy, odwiedzi nas aż czworo laureatów Nagrody Literackiej NIKE – Andrzej Stasiuk z nową powieścią „Przewóz”, Joanna Bator, z którą porozmawiamy o Śląsku i o powieści „Gorzko, gorzko”, Marcin Wicha z „Kierunkiem zwiedzania” i Radosław Rak, który otrzymał w zeszłym roku nagrodę za „Baśń o wężowym sercu, albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”. Laureatka Nagrody Literackiej Gdynia Zyta Rudzka pojawi się z nową powieścią „Tkanki miękkie”. Przyjedzie też znakomity gość ze Szwecji – Maciej Zaremba Bielawski, autor „Domu z dwiema wieżami”, uhonorowanego Nagrodą Kapuścińskiego. Porozmawiamy również o miłości – z Małgorzatą Halber i Olgą Drendą, o alkoholu (i nie tylko) z Ingą Iwasiów i Aleksandrą Zbroją, o golemach i opowieściach grozy z Maciejem Płazą i Piotrem Pazińskim, o fotografii i Polsce – z Chrisem Niedenthalem, i o życiu z muzyką – z Mikołajem Trzaską. Wspomnimy też niedawno zmarłego Jerzego Pilcha z autorem jego biografii Witoldem Beresiem. Porozmawiamy też o Kornelu Filipowiczu i zwierzętach w związku z kolejnym wyborem jego opowiadań „Formikarium” i jego biografią. Nie zabraknie spotkań poetyckich m.in. Małgorzaty Lebdy i Urszuli Zajączkowskiej, a głosami wielu poetów przemówi Grzegorz Uzdański, autor „Nowych wierszy sławnych poetów”. I to nie wszystko. Nie możemy doczekać się początku sierpnia i spotkania z Państwem na łące nad Wieprzem, bo znowu mamy poczucie, że coraz bardziej potrzebna jest nam „cała nadzieja w literaturze”.

Nagrody Festiwalu

Podczas Festiwalu Stolica Języka Polskiego przyznajemy dwie nagrody: Człowieka Słowa i Wielkiego Redaktora.

Nagrodę Człowiek Słowa powołano jako wyraz uznania dla kunsztu słowa i wdzięczności za pielęgnowanie i kreatywne wykorzystywanie potencjału polszczyzny na co dzień – zarówno w mowie potocznej, jak i języku oficjalnym. W roku 2019 laureatką Nagrody została Urszula Kozioł, a w latach 2017 i 2018 – Wiesław Myśliwski i Maja Komorowska. Podczas 6. edycji nagrodę otrzymał Tadeusz Sobolewski. Nazwisko laureata poznamy w sobotę, 7 sierpnia o 20:30.

Z kolei Nagroda Wielkiego Redaktora to pierwsza nagroda w Polsce dla niedocenianego, a tak ważnego i wyjątkowo trudnego zawodu, jakim jest redaktor wydawniczy. Ustanowienie tej nagrody ma na celu docenienie zawodu redaktora wydawniczego i uhonorowanie najbardziej zasłużonych dla polskiej literatury redaktorów. W 2019 roku laureatką Nagrody Wielkiego Redaktora została Małgorzata Szczurek a rok wcześniej – Marianna Sokołowska. Podczas VI edycji Festiwalu Stolica Języka Polskiego to wyróżnienie otrzymał prof. Janusz Degler. Laureata 7. Edycji poznamy już w poniedziałek 2 sierpnia.

Inicjatorami i fundatorami nagrody są Honorowi Konsulowie Wielkiego Księstwa Luksemburga: Tomasz Kopoczyński i Adam Byglewski.

Pasmo językowe festiwalu

W tym roku po raz pierwszy zorganizowane zostanie specjalnie zaplanowane pasmo językowe przygotowane przez prof. Danutę Kępę-Figurę z UMCS. Tematem przewodnim w tym roku będzie grzeczność i problemy komunikacji międzypokoleniowej. Wydarzenia w ramach tego pasma będą się odbywały codziennie w godzinach przedpołudniowych. Jak mówi prof. Danuta Kępa-Figura:

Temat grzeczności językowej będzie realizowany niezbyt tradycyjnie. Grzeczność nie będzie występowała w roli kategorii normatywnej, czyli oceniania, tylko chciałabym, żeby Państwo zobaczyli, dzięki wszystkim realizatorom tego pasma, gościom, których zaprosiłam, że grzeczność to jest zbiór zasad, które regulują relacje międzyludzkie.

Szczebrzeszyn – Mała Stolica Języka Polskiego

W Szczebrzeszynie nie zabraknie też atrakcji dla najmłodszych. Dla nich Magdalena Kłos-Podsiadło i Katarzyna Stoparczyk – kuratorki Małej Stolicy, przygotowały specjalny program. Jak zaznaczają:

Tegoroczna „Mała Stolica” będzie szczególna. Dlaczego? Bo już nam trochę podrosła. Nabrała pewności siebie i blasku. Podnosi do słońca swoje kilkuletnie życie i uśmiecha się, bo już za chwilę powita znakomitych gości. Ludzi pięknych i wrażliwych. Takich, którzy zdołali ocalić w sobie duszę dziecka. Jak będzie? Na pewno różnorodnie. I na pewno ciekawie. Sięgniemy po ważne książki i tematy. Będzie dużo dobrej zabawy, ale także uważnego spojrzenia na los dzieci, których życie nie oszczędza. Wakacyjna beztroska przeplatać się tu będzie z refleksyjnym zatrzymaniem myśli. By poprzez mądrą książkę sięgnąć do tego, co boli i uwiera. Całość ujęta zostanie w zamojsko-szczebrzeską klamrę, której myślą przewodnią będzie „Książka od serca”.

Pozostałe atrakcje

Jak każdego roku spotkaniom autorskim, dyskusjom o literaturze, języku, przyszłości w naszym programie mamy też koncerty i spektakle. Pierwszego dnia w Zamościu, wysłuchamy poezji Norwida, zaśpiewa Ewa Dałkowska, będzie też spektakl ,,Lem po robocie” na podstawie ,,Bajek robotów” z udziałem Krystyny Czubówny, Krzysztofa Wakulińskiego. Poniedziałkowy wieczór już w Szczebrzeszynie to Koncert piosenek Ewy Demarczyk, który wyśpiewa Anna Sroka. Wtorek to czytanie Różewicza „Matka odchodzi” w wykonaniu aktorów Teatru im J. Osterwy, którzy dzień później zagrają spektakl „Małe zbrodnie małżeńskie. W czwartek wieczorem odbędzie się widowisko poetyckie „Różewicza Teatr Niekonsekwencji” w reżyserii Jarosława Minkowicza. W piątek znów Różewicz na scenie, czyli „Najlepiej widzę, kiedy zamknę oczy” - widowisko „Portret Różewicza” z Mają Komorowską i Wojciechem Wysockim. Na zakończenie festiwalu w sobotę na swój koncert zaprasza Lech Janerka.

Spotkania autorskie, koncerty, spektakle, wernisaże, warsztaty i wspólne czytanie. Festiwal Stolica Języka Polskiego to spotkania na wielu płaszczyznach. Ich spoiwem jest literatura.


komentarze [1]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 20.07.2021 14:01
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post