The Stone Sky

Nora K. Jemisin Wydawnictwo: Orbit Cykl: Pęknięta Ziemia (tom 3) fantastyka, fantasy, science fiction
Data 1. wydania:
fantastyka, fantasy, science fiction
angielski
dystopia adult science- fiction fantasy post apocalyptic
Inne

Nie wiem, czy jestem jedyna, ale postać Nassun strasznie mnie irytuje. Czułam wewnętrzne zdenerwowanie za każdym razem, gdy to z jej perspektywy opowiadane były wydarzenia, przez co coraz gorzej czytało mi się tę trylogię - w miarę jak coraz więcej Nassun pojawiało się w kolejnych książkach.

Pierwsza część całkowicie mnie pochłonęła i zachwyciła, druga nie była najgorsza,...

Trylogia niezwykle trudna w ocenie. Z jeden strony niezwykle wyrafinowy świat, z historią, geografią, mitologią, nauką i technologią, jak i mitologią. Z drugiej stronny narracyjny chaos, i trudna do śledzenia historia. Przy tym wiele niedomówień. WSzystko to czyni lekturą bardzo wymagającą., przy nie aż tak oczywistej satysfakcji po zanończeniu.

Historia ciekawa. Teraz tylko trzeba zlecić dobremu ghost writerowi, żeby ją porządnie napisał. Bo czyta się fatalnie.

tylko i aż solidna kontynuacja, będąca jednocześnie zakończeniem cyklu. Cała koncepcja trylogii na plus - za spójność i nieszablonowość pierwszej warstwy fabularnej. Brakuje zdecydowanie czegoś, co nadałoby całej historii sznyt pozwalający utożsamić się z bohaterami. Dla mnie zbyt odrealnieni, mimo iż borykający się z problemami obecnymi w naszym życiu.

Ostatnia cześć genialnego cyklu nie ma już tej świeżości i dynamiki co dwie poprzednie (zwłaszcza pierwsza), ale oryginalność i wysoki poziom trzyma do końca. Do opowieści wkracza trzeci wątek, dający wgląd w początek całej historii Pękniete Ziemi. Historia matki i córki ostatecznie dobiega końca, ale jest na tyle wieloznaczna i nieoczywista, że na długo zostaje w pamięci.

Pęknięta Ziemia to "Manifest". Lektura całego cyklu nie należy do gatunku łatwych, lekkich i przyjemnych. Narracja jest skomplikowana a większość wątków wyjaśnia się dopiero w "Kamiennym Niebie". Koncepcja fabularna całości jest jednak powalająca a historia cyklu - głęboko poruszająca. Na rdzę - warto!

Bardzo dobre zakończenie trylogii. Trzecia część ujawnia nam praktycznie wszystko, zdradza wszystkie sekrety i spina wszystkie historie. Dopiero w tej części dostrzegłem bogactwo inspiracji problemami społecznymi naszego świata - rasizm, uprzedzenia, wyzysk i narracje odczłowieczające jednostki wyzyskiwane. Szkoda, że inne serie tej autorki nie zbierają tylu pochwał i...

Wspaniała trylogia, fascynujące uniwersum, zaskakujący pomysł

Na półkach: , , , ,

Takie książki, takie cykle, tacy autorzy sprawiają, że sięgam po literaturę fantastyczną. Tam gdzie literatura realistyczna mogłaby zamknąć wyobraźnię w pewne ramy, fantastyka daje jej kopa. A wyobraźnia takich autorów jak Jemisin nie wydaje się móc znieść ram, tolerować ograniczeń. Świetny cykl, świetny pomysł i realizacja. Przepełniona humanitaryzmem nietuzinkowa...

Cały cykl - piękna sprawa! Rozpoczynam nim przygodę polegającą na przeczytaniu wszystkich książek - zdobywców nagrody Hugo. Kilka pasjonujących lat przede mną! :-)

• 2018
  • Fantastyka