Przygody dobrego wojaka Szwejka podczas wojny światowej, tom III i IV

Okładka książki Przygody dobrego wojaka Szwejka podczas wojny światowej, tom III i IV Jaroslav Hašek
Jaroslav Hašek Wydawnictwo: Wolne Lektury Seria: Wolne Lektury klasyka
klasyka
Wolne Lektury
Osudy dobrého vojaka Švejka za světove valky
Wolne Lektury
2012-01-01
2012-01-01
Paweł Hulka-Laskowski
literatura czeska pacyfizm
Inne

Czytałam inne wydanie, ale nie chce mi się dodawać.
Jakoś trochę mi nie pasuje taka ocena, ale nie chcę dawać więcej, a mniej tym bardziej by nie pasowało.
Sama forma mi się podoba najbardziej, język jest mocno barwny. Już z humorem gorzej, w III i IV to praktycznie się nie śmiałam, ogólnie chyba się jednak zmienia klimat trochę, na początku chyba jednak autor trochę bardziej się starał? Mam wrażenie, że może miał nawet trochę inny zamysł, niż później poszedł? W każdym razie jako całość nie jest to jakieś mocno "symetryczne" i nie wydaje się przemyślane konstrukcyjnie.
W książce jest jakaś taka szydera i ogólnie niby niektóre rzeczy mi się podobały w sposobie przedstawienia, ale całościowo i tak wyszło po prostu mocno ciężko, z wszechobecnym odorem wojennym. Jak dla mnie w ogóle ten absurd i różne inne nie zrobiły za bardzo dystansu. Są jakieś dziwne zachowania tytułowego bohatera, ogólnie bohaterowie dają wrażenie mocno przerysowanych, ale są oni, w moim odbiorze, mocno wojenni. Nie jest to samo w sobie negatywnie mówiące o książce, ale jako osobie nie pałającej dozgonną miłością do tematyki, po prostu niewiele do mnie trafia. Momentami w sumie nawet jakoś miałam dość samej narracji. No jestem niezadowolona, może wpływa na to trochę aktualna sytuacja, i kiedyśtam przeczytam drugi raz, i stwierdzę, że książka iście wybitna - na ten moment mam duże wtf, to wgl jest nawet jakieś za mało antywojenne.
Osobom nieinteresującym się IWŚ, wojnami, bardzo specyficznym typem szydery i narracji raczej bym nie poleciła. Dla mnie najbardziej na plus była "gawędowość" powieści, ale jak na tematykę i ogólnie całą książkę nie było to wystarczające.

Czytałam inne wydanie, ale nie chce mi się dodawać.

Inspiracją do przeczytania był mój pobyt w Sanoku, gdzie widziałem ławeczkę Szwejka. Ogólnie fajne. Zdziwił brak scen batalistycznych, tylko sobie jeżdżą i jeżdżą. Zaskakujący zabieg z wplataniem niemieckich, czasem węgierskich słów bez tłumaczenia w przypisach. Celowe zamierzenie autora? Jakby chodziło o uchwycenie samej melodii języka bez konieczności jego zrozumienia.
Może mogłoby być zwięźlej napisane, bo mimo że to dzieło niedokończone, jest przydługawe, ale do przeczytania. Czcionka mojego wydania była dość mała, aby upchnąć w jednym tomie. Ale nie żałuję, taką klasykę warto przeczytać. Ubaw był.

Powieść wybitna, ale moje relacje ze Szwejkiem rozpocząłem od filmu. Rewelacyjna (jeszcze czarno-biała)ekranizacja z lat 50-tych, którą puszczali kiedyś w TVP.
Nic mądrego na temat bohatera nie napiszę, ale jedna myśl warta chyba upublicznienia. Rzecz dotyczy świata polityki. Często słyszy się o nacjonalistach. Politykach nacjonalistycznych. I właściwie w każdym kraju są tak zorientowane partie, ale o nacjonalistach czeskich nie słyszałem. Dlaczego?
Uważam, że winny temu jest Szwejk. Bo, czy jakiś Czech może być dumny ze swojego kraju, jeżeli Szwejk ma w nim status bohatera narodowego, a przynajmniej większości Czechy ze Szwejkiem się kojarzą?
Myślę, że raczej nie.
Można sobie wyobrazić spotkanie Polaka, Francuza i Czecha.
Polak dumny z Kościuszko. Francuz z Joanny, albo Napoleona, a Czech?
Ale powieść znakomita.

Jedna z lepszych książek antywojennych jakie miałam okazję przeczytać. W zrozumieniu przekazu i genialności tej książki przydaje się wiedza historyczna z okresu pierwszej wojny światowej i funkcjonowania państwa austro-węgierskiego. Dla Polaków ta książka może być szczególnie bliska sercu, w końcu byliśmy pod austriackimi zaborami przez długi czas, a czeski humor jest nam dobrze znany.

Postać Józefa Szwejka, czeskiego spryciarza, który na wszystkie sposoby próbuje walczyć z cesarską administracją i wojskowymi przyprawiała mnie bardzo często o wybuchy śmiechu. Absurd goni tutaj absurd, ale całość trzyma się kupy i przemyca pozytywne wartości.

Polecam nie tylko fanom historii, ale ogólnie każdemu kto chce się dobrze bawić i przy okazji wynieść coś dobrego i ponadczasowego z lektury.

Dla mnie książka była na tyle przygnębiająca, że humor nie był wystarczający, żeby nadać jej "przyjemnawy" charakter. Nie tak dawno czytałam "Paragraf 22", może trochę zawyżył oczekiwania, bo z opisu trochę mi się skojarzyła.
Na ten moment niepowalająca, ogólnie trochę klimatu jest, takie gawędziarskie okolice, absurdu nie brakuje, bohaterowie mega dziwni, co w sumie często bywa pozytywne, chociaż tu mi się nieszczególnie podobało... Nawet mam wrażenie, że nie ma próby przekazania jakiegoś przekazu :) całościowego, że w stronę głębi, bardziej mi się kojarzy na jakiś serial z krótkimi odcinkami, w którym robi wrażenie akcja, wypowiedzi + pewnie mowa ciała, ale no, brakuje mi chociaż jakiegoś takiego spoiwa, żeby do czegoś bardziej bliskiego codziennemu doświadczeniu można było odnieść. Może jeszcze czegoś się doszukam w III i IV, na ten moment niby spoko narracja, jest dryg literata i klimat, ale czegoś mi brakuje.

Wspaniała książka, której lekturę należy poprzedzić przeczytaniem historii Austro-Węgier. Bez tego w pełni nie zrozumie się istoty tej pozycji.

Czeski humor to jednak nie moja bajka

Czeski humor to jednak nie moja bajka

Książka fajna, unikatowa, zabawna. Gdzieś kiedyś słyszałem że każdy żołnierz powinien ją przeczytać i rzeczywiście czytając ją możemy dostrzec, że pewne absurdy i zabawne elementy występują i zapewne będą zawsze występowały w wojsku niezależnie od czasów (pomimo że akcja książki toczy się podczas 1 wojny światowej). Momentami anegdoty i opowiadania Szwejka chociaż najczęściej śmieszne to mimo wszystko są trochę męczące i bywają nudne, zwłaszcza w połączeniu z bardzo długimi rozdziałami.

Komedia, która tańczy z walcem. Trudno powiedzieć, czy Szwejk jest idiotą, jak widzą go inni, wariatem z długim jęzorem, którym wiecznie operuje - wprawiając kompanów we wściekłość. To nie jest tak, że Szwejk celowo robi burdy i komplikuje żołnierski obowiązek, to jakaś chora, maniakalnie deprymująca część osobowości, która nie zauważa, że wojna jest mroczniejsza niż mu się wydaje. A może to jakaś skryta filozofia, żeby wszystkim dopieprzyć? I śmiać się z tego, że za moment zawiśnie za dezercję? Dziwna to postać, rozgadana, nietaktowna, nie traktująca niczego na poważnie, wprawiająca się w spiralę kłopotów, jakby jego umysł przyciągał nieszczęścia. ,,Melduję posłusznie'' w jego wykonaniu brzmi jak okrutny żart z oficerów. Ciężko mi nazwać ją antywojenną - raczej anty zbiorową, bo Szwejk jest wodzirejem na pełnym etacie. Ciągle wynajduje nowe anegdotki, nowe historyjki, aby zbić z pantałyku wysokiej rangi mundurowego kamrata. Może to typ idioty, który celowo podburza i tylko mu się wydaje, że jest inaczej? Jego swawolność i bezmyślność jest zabawna, ale nie traktuję tej postaci jako karykatury - raczej odszczepieńca, który nie rozumie idei wojny.

Całkiem fajna powieść choć oczywiście nie równa . momentami śmieszna momentami przydługa. Trzeba lubić ten rodzaj humoru Trochę mnie wymęczyła ta ksiązka

• Literatura czeska
  • Klasyka