Luter. Ciemna strona rewolucji

2017-09-29
2017-09-29
Luter biografia
Inne

Okładka książki Rozmowy jerozolimskie. Dlaczego zginął Mesjasz? Waldemar Chrostowski, Paweł Lisicki
Rozmowy jerozo... Waldemar Chrostowsk...
Okładka książki Świat i Kościół w kryzysie Grzegorz Górny, Krystian Kratiuk, Paweł Lisicki
Świat i Kośció... Grzegorz Górny, Kry...

Znakomita.
Jest w niej wszystko potrzebne do zrozumienia fenomenu reformatora - rys historyczny, opis nastrojów społecznych i sposobów docierania do rzesz. Skłaniająca do poznawania głębiej historii tamtych czasów.
Autor nie pozostawia nas też samymi w odpieraniu tez, ale przytacza nauczanie Kościoła świętego i wielkich teologów katolickich, by lepiej zrozumieć błędy w założeniach i nauce reformatora.

Znakomita.

Nic tak nie polaryzuje naszego społeczeństwa jak wiara. Reformacja musiała nastąpić, gdyż Kościół Katolicki był tak zepsuty, że przestał się kontrolować, co słusznie zauważył Paweł Lisicki. Dużo wcześniej, zbuntował się Jan Hus, tylko w przeciwieństwie do Lutra nie miał protektorów i uciszyła, a w zasadzie zjarała na stosie święta inkwizycja. Książka zawiera biografię tytułowego bohatera, jego poglądy jak i ich zmienność. Słusznie nie czyni z Lutra bohatera, a hipokrytę zmieniającego poglądy jak go najdzie ochota, czy pod wpływem nacisku niemieckiego establishmentu XVI wieku. Napisana jest ciężkim językiem, niektóre wywody autora są zbyt długie, pisane ciężkim językiem, co powoduje, że czytanie dłuży się niesamowicie.

Marcin Luter okiem prawicowo-katolickiego komentatora i dziennikarza red. Pawła Lisickiego. Generalnie spodziewałem się ostrej tyrady w stylu filmu o Lutrze Brauna, ale otrzymałem bardziej zniuansowany przekaz. Oczywiście Lisicki mocno krytykuje postać reformatora, ale nie jest do końca jednostronny w swoim wywodzie i nie pomija najnowszej historiografii, wcale nie przesądzając arbitralnie w kwestii np. motywów wstąpienia Lutra do klasztoru (nie jak w filmie Brauna, że zabił kolegę ze studiów - chociaż ta hipoteza też jest przywoływana),czy w kwestii olśnienia w wychodku (tutaj film Brauna typowo chce pokazać, że jeśli masz olśnienia w wychodku, no to można sobie wyobrazić, jaką to ma wartość).

Z lektury Lisickiego wyłania się natomiast obraz Lutra jako fanatyka religijnego, nieznoszącego sprzeciwu, niezwykłego egocentryka uważającego siebie za nieomylnego. Lisicki nie odmawia Lutrowi głębokości jego przeżyć, uważa go raczej po prostu za heretyka, kogoś, kto potrafił złamać 1500letnią tradycję uważając, że sam lepiej rozumie czym jest Kościół.

Minusem książki jest brak przypisów (niestety, przez to bardziej to jest publicystyczna, niż naukowa),a także pewne uproszczenia teologiczne np. zarzucanie Marcinowi Lutrowi że usuwa dogmat transsubstancjacji i wierzy w obecność Chrystusa "bo tak", gdy tymczasem Luter uznawał konsubstancjację, uznawaną już wcześniej przez Dunsa Szkota czy Wilhelma Ockhama. Wydaje się też, że Lisicki traktuje luteranizm jako doktrynę zbyt mocno lekceważącą uczynki, gdy tymczasem mają one wynikać z wiary i być dziękczynieniem, nie mogą natomiast być zasługą. Również jeśli chodzi o kwestionowanie przez Lutra wolnej woli, to ma to znaczenie tylko w przypadku zbawienia. Sam reformator natomiast doceniał uczynki jeśli chodzi odpowiedzialność za społeczeństwo i Kościół.

W każdym razie książkę warto przeczytać, ale nie powinno się na niej zatrzymać, jeśli chce się lepiej zrozumieć postać Marcina Lutra.

Bardzo dobra książka. Ważna i potrzebna.
Czyta się przyjemnie, jest ciekawa,zdecydowanie polecam🙂

Bardzo dobra książka. Ważna i potrzebna.
Czyta się przyjemnie, jest ciekawa,zdecydowanie polecam🙂

Dobra książka dobrego autora. Nie wybiela postaci tytułowej lecz pokazuje jaki niszczycielski w swym zamyśle był ten gość. Do czego to doprowadziło pewnie z pewnością wielu z Państwa o tym wie.

Moi przedmówcy bardzo wyczerpująco opisali tę książkę dlatego nie będę powielać ich opinii, jednak od siebie pragnę dodać kilka zdań.
Dla kogoś, kogo w szkole uczono, że wspaniały mnich Luter, w sprzeciwie do niecnych poczynań Kościoła przybił swoje tezy jako jego wyraz i tak zaczęła się Reformacja - książka ta może być nie tyle zaskoczeniem , co wręcz szokiem. Nie wiem jak to obecnie w szkole jest przedstawiane, ale w PRL-owskiej - było właśnie tak...
Językiem bardzo przystępnym, powodującym, że od książki i jej fascynującej treści nie sposób się oderwać , Paweł Lisicki opowiada prawdziwe dzieje sfrustrowanego, obdarzonego niesłychanym talentem oratorskim mnicha, który wywrócił dzieje Kościoła do góry nogami. Czytając o jego niechlubnych, a czasem wręcz haniebnych poczynaniach i obrzydliwym, wulgarnym zachowaniu nie sposób się nie przerazić - jak to możliwe, że na bazie działalności takiego człowieka powstała cała ogromna gałąź chrześcijaństwa jaką jest protestantyzm (800mln wyznawców na całym świecie!),a zagłębiając się razem z autorem w łotrostwa jakich dopuścił się jego twórca - pozostaje tylko chwycić się za głowę i ponownie zadać pytanie: jak to możliwe???

Ps. Jestem ateistką ("chrześcijańską ateistką" wg określenia Oriany Fallaci),jednak wiedziona ciekawością czytam przeróżne rzeczy i właśnie w trakcie bardzo uważnego czytania Nowego Testamentu przekonałam się, jak sprytnie Luter ukuł wszystkie swoje teorie wyciągając z niego pojedyncze zdania i interpretując (oraz manipulując) po swojemu. Polecam każdemu zainteresowanemu historią bez względu na poglądy, bo można się z Pawłem Lisickim zgadzać lub nie, ale Biblii jako źródła podważyć nie sposób...

Znakomita

Znakomita

Zapowiedź - armata. Treść - kapiszon.
Relatywizm faktów po przez emocjonalne i socjotechniczne ich przedstawianie. Dygresje wybiegające poza fakty np. "co aktualny papież powiedział to echo z przed 500 laty..." Większość stanowią zapowiedzi pt. "wstrząsające informacje już wkrótce!" oraz czepianie się słówek i wypowiedzi - bardzo często ich błędnych tłumaczeń zamiast oryginałów. Całość zbudowana na fantazji nt. szokującej treści, której nie ma.

Zapowiedź - armata. Treść - kapiszon.

Prawdziwe oblicze reformacji.

Paweł Lisicki rozważa kim był w istocie jeden z mnichów augustiańskich. Reformatorem? Idealistą walczącym z upadkiem moralnym? Człowiekiem poszukującym prawdy?

Co głosił Marcin Luter? Jak wyglądała reformacja? Czy rzeczywiście chodziło mu o uzdrowienie chrześcijaństwa. Dziennikarz tygodnika ''Do Rzeczy" w skrupulatny sposób udziela odpowiedzi na te pytania i rodzące się wątpliwości.

Autor dostrzega, że wizerunek reformatora uległ zmianie na przestrzeni dziejów. Pewne kręgi czynią zabiegi mające na celu zrehabilitowanie go. Dziś stał się autorytetem duchowym i moralnym dla wielu osób, w tym dla katolików.

Publicysta przypomina genezę tego ruchu spoleczno- religijnego. Punktuje faryzeizm i podwójną moralność w myśleniu swojego bohatera. Wszystko to okraszone jest sporą porcją wiedzy i przystępnym językiem: https://ladymakbet33.blogspot.com/2020/06/prawdziwe-oblicze-reformacji.html

Prawdziwe oblicze reformacji.

Książka bardzo dobra. Czytać należy powoli, bo mamy dużo faktów. Polecam tym, którzy myślą "każda wiara jest dobra". Trzeba być ostrożnym przy wszelakich ekumenizmach.

• Chrześcijaństwo
  • Biografie