Siedem grzechów głównych

2018-01-29
2018-01-29
Małgorzata Figurna-Rogalińska
religia grzechy główne

"Siedem grzechów głównych" to książka napisana przez Fulton Johna Sheena, amerykańskiego biskupa katolickiego, kaznodzieję i pisarza. W książce Sheen analizuje siedem grzechów głównych, które są uznawane za główne przeszkody w duchowym rozwoju i życiu moralnym.

Autor przedstawia te grzechy w kontekście chrześcijańskiej nauki moralnej i tłumaczy, dlaczego są one szkodliwe dla jednostki i społeczeństwa. Odkrywa głębsze przyczyny i konsekwencje każdego z grzechów głównych, takich jak pycha, chciwość, nieczystość, zazdrość, obżarstwo, gniew i lenistwo.

Sheen nie tylko opisuje i analizuje grzechy główne, ale także prezentuje sposoby ich przeciwdziałania i dążenia do duchowego wzrostu. Książka zawiera liczne przykłady, opowieści i anegdoty, które ilustrują różne aspekty grzechów i ich wpływu na ludzkie życie.

"Siedem grzechów głównych" ma charakter edukacyjny i duchowy. Sheen wzywa czytelników do refleksji nad własnym życiem i nawykami, zachęcając do dążenia do doskonałości moralnej i duchowej.

Książka ta jest szczególnie interesująca dla osób zainteresowanych katolicką nauką moralną oraz dla tych, którzy pragną zrozumieć naturę grzechu i pragną duchowej transformacji. Sheen dostarcza wiedzy, która może pomóc czytelnikom identyfikować i przeciwdziałać grzechom głównym, a tym samym rozwijać się moralnie i duchowo.

Króciutkie objętościowo, ale bardzo bogate w treść rozważania ostatnich słów Jezusa w odniesieniu do 7 Grzechów Głównych. Ciekawym posumowaniem treści kazań są dla mnie piękne wiersze różnych autorów na końcu rozdziałów.

Nieporywający cykl kazań z 1939 roku.
Książka nie na jedno posiedzenie

Nieporywający cykl kazań z 1939 roku.
Książka nie na jedno posiedzenie

Rewelacyjna książka, jak to bywa w przypadku Fultona Sheena.

Dzięki tej książce zwiększa się nasza świadomość grzechów i ich zakorzenienia w świecie. Otwiera oba oczy a z czasem serca na Prawdę jaką jest Chrystus i Jego dzieło Odkupienia.
Wyjaśnia tak wiele spraw, na które brak mi było odpowiedzi , i z którymi gdzieś się zmagałem. Wielki ukłon za dzieła Fultona Sheena.

Rewelacyjna książka, jak to bywa w przypadku Fultona Sheena.

Niezwykła książeczka, która na siedmiu ostatnich wypowiedziach Jezusa opiera zwięzłą, niezwykle celną i bardzo współczesną wykładnię siedmiu głównych wad człowieka. Autor ma cenny dar zawierania kluczowych myśli w niewielu słowach, głęboko trafiających do serca. Przy tym jest to nauka bardzo przystępna, wyrażona w prostych słowach. Stanowi świetne odświeżenie i uzupełnienie nauczania o siedmiu grzechach głównych. Może wstęp do rachunku sumienia, albo mini-rekolekcje?

Arcybiskup Fulton J. Sheen nie przestaje mnie zadziwiać i zachwycać. Każda książka to świadectwo wiary tego wspaniałego człowieka. Czuć, że nie są to mądrości wyczytane przez niego tylko i wyłącznie w książkach, ale przede wszystkim przemodlone.

W tej pozycji zapoznajemy się z kazaniami wygłodzonymi przez autora w 1939 r. Mimo to nie straciły one na aktualności. Abp Sheen przeprowadza nas przez swojego rodzaju rachunek sumienia z siedmiu grzechów głównych. Przeciwstawia je ostatnim słowom Jezusa z Krzyża.

To nie jest zwykła książka. Nie czyta się jej tak jak każdą lepszą, ona jest inna. Autor prowadzi czytelnika przez Ukrzyżowanie Chrystusa, pokazując nasze wady. Moim zdaniem świetna jeżeli chcesz zrobić rachunek sumienia. Podczas lektury tej książki zobaczyłem w sobie kilka wad, których wcześniej nie dostrzegłem. Bardzo dobrze się czyta i też bardzo polecam, aby poznać bardziej siebie i to co trzeba jeszcze w sobie zmienić.

Zupełnie inne, niesztampowe podejście do grzechów, które w sumie każdy z nas popełnia. W sposób niezwykle zrozumiały wyjaśnia nie tylko istotę każdego z grzechów, ale odnosi do naszego codziennego życia. Przy tym pokazuje, daje nijako rady, co możemy zrobić, aby pokonać dany grzech.
Mnie książka się bardzo podobała, ale nie jest to książka, która czyta się od razu całą, trzeba mieć czas na własne przemyślenia.

Przypadkiem trafiłem na Fultona Sheena, warto przeczytać. To jest niesamowite ile wniosków można wyczerpać z ostatnich słów Jezusa, jeżeli dobrze zna się Biblię, z jej kontekstami i wieloznacznością przekazu.

Siedem bardzo ciekawych kazań autora! Polecam - warto przypomnieć sobie jakie są grzechy główne i rozważyć czy nie mamy problemu z nimi w życiu codziennym.

• Religia
  • Religijne