Rakietowe dzieci. Antologia science fiction.

Okładka książki Rakietowe dzieci. Antologia science fiction.
Poul AndersonJerome Bixby Wydawnictwo: ALFA fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
ALFA
1990-01-01
1990-01-01
Piotr W. Cholewa, Arkadiusz Nakoniecznik, Jacek Manicki, Stefania Szczurkowska, Ewa Komorowska, Anna Gwarek, Hanna Kobus

Okładka książki Złoty Wiek SF tom 6 Jerome Bixby, Algis Budrys, Mark Clifton, Joe L. Hensley, Henry Kuttner, Fritz Leiber, Mack Reynolds, James H. Schmitz, Robert Sheckley
Ocena 6,0
Złoty Wiek SF ... Jerome Bixby, Algis...
Okładka książki X Minus One 2 Isaac Asimov, James Blish, Ray Bradbury, Frederic Brown, Algis Budrys, Mark Clifton, Philip K. Dick, Gordon R. Dickson, James Gunn, Robert A. Heinlein, Fritz Leiber, Murray Leinster, Katherine MacLean, H. Beam Piper, Frederik Pohl, Frank M. Robinson, Ross Rocklynne, Michael Shaara, Robert Sheckley, Clifford D. Simak, Theodore Sturgeon, L. Sprague de Camp
Ocena 0,0
X Minus One 2 Isaac Asimov, James...
Okładka książki X Minus One 3 Poul Anderson, James Gunn, Fritz Leiber, Alan E. Nourse, Frederik Pohl, Frank M. Robinson, James H. Schmitz, Robert Sheckley, Robert Silverberg, Clifford D. Simak, Theodore Sturgeon, William Tenn
Ocena 0,0
X Minus One 3 Poul Anderson, Jame...
Okładka książki Po katastrofie. Antologia opowiedań postapokaliptycznych Robert Bloch, James Elroy Flecker, Mike Gelprin, Piotr Górski, Fritz Leiber, Jack London, David I. Masson, H. Beam Piper, Robert Sheckley
Ocena 6,8
Po katastrofie... Robert Bloch, James...

więcej Więcej

Zbiór dobrych i bardzo dobrych opowiadań, których wspólnym mianownikiem są dzieci. Opowiadań co najmniej niepokojących, a czasem wręcz przerażających.

Opowiadanie Leibera świetne, wspaniały klimat post-apokaliptyczny, solidna dawka sci-fi, "Na wstedzie Mobiusa" bardzo dobre, opowiadania Dozoisa i Pohla w miarę fajne, ale po Pohlu spodziewałem się więcej. Bardzo zawodzi Sturgeon, może to wina tematyki antologii, ale ogólnie trudno ocenić ją lepiej niż jako przeciętną.

Osiem krótkich opowiadań, w których głównymi postaciami są dzieci - czasami bardzo okrutne w swoim dziecinnym świecie. Okrucieństwo dzieci szczególnie często eksploatowane jest w horrorach, w literaturze spod znaku s-f znacznie mniej. W tym zbiorze mamy jednak do czynienia z takowym.
Z zaciekawieniem przeczytałem opowiadanko Poula Andersona o ostatnich dniach życia Trola w...

Warto sięgnąć po tę antologię opowiadań, które łączy postać dziecka - jako bohatera lub jako narratora. Dla mnie nie wszystkie opowiadania były tak samo wciągające. Niezatarte wrażenie pozostawił na mnie "Mały morderca" Raya Bradbury'ego. Pozostałe opowiadania mniej mnie zaciekawiły, choć pojawia się w nich kilka ciekawych zagadnień dotyczących dzieci, wyobrażeń o świecie...

znakomite opowiadania, zwłaszcza "Na wstędze Möbiusa" Marka Cliftona i "Mały morderca" Raya Bradbury'ego pozostawiły po sobie niezatarte wrażenie.

Zbiór samych świetnych opowiadań, warto sięgnąć.

• Fantastyka
  • Science Fiction
  • Antologie
  • Sci-fi
  • 🚀 Fantastyka naukowa

Dodaj cytat z książki Rakietowe dzieci. Antologia science fiction.