Demon i panna

Okładka książki Demon i panna Margit Sandemo
Okładka książki Demon i panna
Margit Sandemo Wydawnictwo: NORDI-PRESS Cykl: Saga o Ludziach Lodu (tom 22) Seria: Saga o Ludziach Lodu fantasy, science fiction
Saga o Ludziach Lodu (tom 22)
Saga o Ludziach Lodu
Demonen och jungfrun
NORDI-PRESS
2015-10-13
2015-10-13
Anna Marciniakówna

Kolejny raz podążamy ścieżkami Heike'go, który tym razem musi zacząć walczyć o swoje, by odzyskać dwory Grastensholm oraz Elistrand dla Vingi, która w okrutny sposób została oszuka, tak jak i jej rodzice.
Poruszamy się z Heikem po cieniutkim gruncie, przeżywamy z nim jego miłość do Vingi.

Finalnie przy współpracy adwokata Mengera, który również został oszukany przez nowych właścicieli udaje się odzyskać Elistrand, jednak sprawa z Grastensholm wymaga trudniejszej misji, w której pomoc przodków będzie nieodzowna.

Na pomoc przybywają Ingrid, Dida, Trond i Ulvhedin.

Na półkach: , , , , , ,

Tom o wiele lepszy od poprzedniego, głównie za sprawą Vingi, której postać idealnie współgra z Heikem. Dobrze mi się słuchało ich przekomarzanek, a oni sami przypominają nieco Tengela Dobrego i Silje, choć Vinga jest zdecydowanie mniej onieśmielona niż założycielka rodu. Sam główny wątek też jest niezły, zwłaszcza że problemy, jakie ma dwójka głownych bohaterów to coś nowego w sadze, czego jeszcze nie było wcześniej. Jestem ciekawa jak to wszystko się zakończy, chociaż bardziej interesuje mnie to, jak bohaterowie sobie z tym poradzą niż efekt, jaki osiągną, bo tego chyba mogę się spodziewać.

Kolejna część przygód Heike Linda z Ludzi Lodu, tym razem będzie walczył o odzyskanie swojego majątku, oczywiście po drodze spotkają go jeszcze inne przygody. Ta część trąci troszkę ,,harlekinem" ale po części cały cykl troszeczkę się o to ociera, raz bardziej innym razem mniej, mimo to dobrze i szybko się czyta tę sagę.

Świetna seria, napisana pięknym językiem. Niepowtarzalna fabuła i bohaterowie. Szybko się czyta. Opinia przy pierwszym tomie. Polecam serdecznie.

"Demon i panna" to losy ponownie Heike oraz Vingi. Niezłomny obciążony z Ludzi Lodu pragnie odzyskać niecnie pozyskane posiadłości rodowe, do których ma pełne prawo, a jednocześnie pomóc ocalałej kuzynce, do której coraz bardziej się zbliża uczuciowo...

Dzieje tej dwójki nieco nasuwają mi nastrojem związek Villemo i Dominika. Vinga ma w sobie sporo tej dzikości i niesforności, jest podobnie waleczna w dążeniu do celu, a przy tym budzi niesamowitą sympatię. Niepewny siebie, a jednocześnie ogromnie wartościowy i dobry Heike tworzy z nią świetny duet, w którym przez całą opowieść czuć narastające napięcie i silnie tłumione namiętności.

Ciekawie było zobaczyć też wydanie Sandemo w urzędowo-sądowniczej scenie. Śledzenie zbierania dowodów i sam proces były szczególnie zajmujące i stanowiły powiew świeżości w tej mistycznej serii. Polecam!

W końcu pojawiła się postać kobieca, którą pokochałam od pierwszych stron! Vinga Targ podbiła moje serce i z zapartym tchem śledziłam jak rozwija się jej relacja z Heikem : )

Heike po długiej poniewierce przez całą Europę powraca w końcu do ojczystej Norwegii. Czekają tu na niego rodzinne posiadłości, które ma przejąć i zagospodarować.
Niestety, wskutek matactw i fałszerstw majątek Ludzi Lodu przejęli niegodziwy sędzia Snivel i jego krewny, adwokat Soerensen. Heikego czeka długa walka o swoją własność. A nie będzie to łatwe, gdyż oszuści są ludźmi bezwzględnymi, którzy nie cofną się przed niczym, nawet próbami zastraszania i morderstwa.
W dodatku musi odszukać swoją zaginioną siedemnastoletnią kuzynkę, Vingę, która po przejęciu własności przez hochsztaplerów, przepadła bez wieści.
Heike Lind jednak nie jest sam. Znajdują się w okolicy ludzie, dobrze wspominający czasy, kiedy w parafii wiedli prym tolerancyjni, lubiani Ludzie Lodu. Na nich Heike może liczyć. No i ma swój ochronny amulet, rodową ,,świętość"- korzeń alrauny.
Bardzo lubię tą część Sagi, gdyż tu zaczyna się historia mojej ulubionej pary, Vingi i Heikego.

Razem z Heike Lindem z Ludzi Lodu przybywamy do Norwegii, niestety majątek który miał odziedziczyć przeszedł w obce ręce, starzy członkowie rodu zmarli a ostatnia z rodu nastoletnia Vinga Targ zaginęła.
Polecam

Polecam

6/10

6/10

Liczyłam na historię pełną duchów, magii i zatrważających zdarzeń, a z każdym tomem coraz bardziej się nudzę. Autorka skupia się na wątkach romantycznych, które nie są poprowadzone w najbardziej wymyślny sposób. Mimo to daję sześć gwiazdek za potencjał tej historii i sceny sądowe przedstawione w tym tomie.

• Saga o Ludziach Lodu
  • Margit Sandemo