Niezwyciężeni. Arsenal w sezonie, który przeszedł do historii futbolu

Okładka książki Niezwyciężeni. Arsenal w sezonie, który przeszedł do historii futbolu Amy Lawrence
Amy Lawrence Wydawnictwo: Sine Qua Non sport
sport
Invincible: Inside Arsenal's Unbeaten 2003-2004 Season
Sine Qua Non
2017-04-11
2017-04-11
Krzysztof Cieślik
Arsenal piłka nożna

Sięgając po tę książkę, miałam pewne wyobrażenie o tym, co mogłabym w niej znaleźć ze względu na autorkę i to było dokładnie to. Lawrence znakomicie pokazała niezwyciężoną drużynę Arsenalu, robiąc to w sposób zupełnie inny niż jej poprzednicy. Pozycja obowiązkowa dla fanów Arsenalu (czuje się, że była pisana z perspektywy kibica tej drużyny, który gloryfikuje ją w każdy możliwy sposób),choć zapewne neutralni kibice również znaleźliby w niej coś dla siebie.

Tacy wybitni piłkarze, taki wybitny trener zasługują na taką wybitną książkę. Bardzo spójna pozycja skupiająca się na stosunkowo krótkim okresie przeplatana historią oraz przyszłością zespołu. Całe szczęście czasowych skoków fabularnych jest tylko namiastka. Lekturę pomimo znajomości finału czyta się jednym tchem, wypowiedzi zawodników nie są nudne, "przejście" przez sezon spójne i ewidentnie uprzednio zaplanowane. Nie jestem fanem Arsenalu, a książka zrobiła na mnie ogromne wrażenie - sądzę, że dla każdego kibica Kanonierów pozycja obowiązkowa.

Fani Arsenalu z pewnością z dużą satysfakcją przeczytają tę książkę. Smaczki z szatni i możliwość poznania opinii ich idoli na temat historycznego sezonu sprawiają, że dla fanów „The Gunners” publikacja powinna być prawdziwym „must have”. Kibice innych zespołów z Premier League też nie powinni być zawiedzeni. [...] Oczywiście książka posiada też pewne wady. Sympatyków innych drużyn może nieco drażnić momentami zbyt cukierkowy obraz drużyny, kreowany głównie przez samych piłkarzy.
CAŁOŚĆ RECENZJI -> https://rfbl.pl/niezwyciezeni-recenzja/

Pełen wgląd do kulis niezapmimanego sezonu.
Obowiązkowa pozycja dla kibiców Arsenalu.

Pełen wgląd do kulis niezapmimanego sezonu.
Obowiązkowa pozycja dla kibiców Arsenalu.

Sporo było drużyn, które przeszły do historii- złota węgierska jedenastka z lat 50, reprezentacja Holandii i jej futbol totalny, drużyna Barcelony i jej tiki-taka, czy wreszcie Real Madryt wygrywający Ligę Mistrzów trzy razy z rzędu.
Do tego grona bezsprzecznie należy Arsenal Londyn i jego złota drużyna z sezonu 2003/2004. Co prawda w przypadku Arsenalu chodzi o jeden sezon, a pozostałe drużyny triumfowały przez kilka lat, ale wyczynu angielskiej drużyny nie sposób deprecjonować. Wygranie najtrudniejszej ligi na świecie bez ani jednej porażki jest wydarzeniem absolutnie bez precedensu. Co prawda zdarzyło się to już kiedyś pod koniec XIX wieku, ale wtedy drużyna Preston musiała rozegrać kilkanaście meczów mniej.
Arsenal z Bergkampem, Henrym, Vieirą, Piresem, Ljungbergiem, Campbellem, Lehmannem czy Cole'm był bardzo silną i charyzmatyczną drużyną. Mieszanka techniki, świetnego przygotowania taktycznego i motorycznego, wirtuozerii największych gwiazd, team spirit, oraz niebywałego kunsztu trenerskiego Arsene'a Wengera dała niesamowity efekt w postaci drużyny, która była niepokonana w 49 spotkaniach.
Niestety potem ta drużyna zaczęła się rozpadać (transfery z klubu, skończone kariery, nietrafione wybory, czy ograniczone możliwości finansowe z powodu budowy nowego stadionu),jej łabędzim śpiewem był awans do finału LM, który przegrali z Barceloną. Od tego czasu jest tylko gorzej, Arsenal pretenduje jedynie do miejsca 3-6 w tabeli i nie zanosi się, aby to się miało zmienić.
Szkoda, ale niebywały sentyment fanów, oraz miejsce w historii pozostanie im na zawsze.

Temat Niezwyciężonych jest już dość mocno przerobiony, ale Lawrence udało się ugryźć go w inny sposób. Pełno tu ciekawostek z szatni, anegdotek, pokazywania zarządzania kryzysem w wykonaniu Wengera czy liderów zespołu. Ciekawie napisana, celna i rzucająca ludzkie światło na wyniesioną na piedestał drużynę.

Książka traktująca o niezwykłym osiągnięciu w świecie piłki nożnej i to w najlepszej piłkarskiej lidze swiata! Moje oczekiwania były rownie wielkie jak sam wyczyn tej wspaniałej druzyny i osobiście jestem trochę rozczarowany. Książka przesłodzona (w sumie można sie było tego spodziewać). Za duzo w tym wszystkim lukrowania o poszczególnych piłkarzach i mowy o tym jakie to mają cechy zwycięzców i charakter wielkiej drużyny. Wypowiedzi piłkarzy w większości nic nie wnosiły. Typowe mało merytoryczne słodzenie. Liczyłem na więcej faktów z tego wspaniałego sezonu i ciekawostek. Wspomnianych zostało raptem parę spotkań z tego sezonu (wyłącznie kluczowe jak te z United czy Liverpoolem). Za mało w tym wszystkim było rzeczy, ktore moglyby zaskoczyć.Książka niewiele wniosła do mojej wiedzy na temat tego co już wiedziałem o "Niezwyciężonych". Na pewno jest to fajna pozycja dla tych, którzy kompletnie tej drużyny nie znają i nie słyszeli zbyt wiele o tym osiągnięciu, a lubią piłkę nożną. Dla fanów Arsenalu świetna miedzy innymi ze względu na sentyment.. Neutralni kibice wobec Arsenalu, innych angielskich drużyn jak ja, mogą jednak czuc sie nieco zawiedzeni. Nie mniej zostawiam na półce! Warto pamiętać o tym wyczynie! ;)

Są tu głównie cytowane wspomnienia zawodników Arsenalu z pamiętnego sezonu 03/04, kiedy nie doznali w lidze porażki. Autorka rzuca temat - jakiś konkretny mecz, wydarzenie, a Pires, Henry, Vieira plus kilku innych - do tego wracają wspomnieniami i zaczynają opowiadać. Nawet podoba mi się ta koncepcja, choć za dużo jest w niej słodkich pierdów i ciągłego podkreślania przez wszystkich "wielkiego charakteru" tego zespołu, co najmniej z dwa razy na stronę.

Ligę angielską oglądam w telewizji od sezonu 99/2000, przewinęło się przez ten czas mnóstwo doskonałych drużyn i piłkarzy.Ale tylko jednej w erze Premier League (wcześniej dokonał tej sztuki zespół Preston, w czasach gdy liga liczyła 12 drużyn) udało się przejść przez sezon,38 meczów, bez ani jednej porażki.Tej niezwykle trudnej sztuki dokonał Arsenal Londyn w sezonie 2003/2004 pod wodzą Arsene`a Wengera i tym sposobem trwale zapisał się w historii sportu i piłki nożnej.Z przyjemnością sięgnąłem po książkę Amy Lawrence poświęconą tej wybitnej drużynie.Przede wszystkim duże wyrazy uznania,że dziennikarka sportowa,kobieta,wykazała się taką rzetelnością w pisaniu o typowo męskim sporcie.Mamy tu zarówno trochę historii (część informacji pokryło się z biografią Paula Mersona,wybitnego piłkarza Arsenalu),opisanie początków Wengera,o tym jak zrewolucjonizował myśl szkoleniową w Anglii,dużo informacji od kuchni,wypowiedzi piłkarzy i dużo opisów nastrojów, jakie pojawiały się w klubie w niezwyciężonym sezonie.Prezentowane są sylwetki piłkarzy,ja najbardziej zapamiętałem takich wirtuozów jak Thierry Henry,Robert Pires,Dennis Bergkamp,Freddie Ljungberg,Sol Campbell,Patrick Vieira.Jednak sukces tamtej drużyny to też znakomici rezerwowi i przede wszystkim wybitne osobowości członków tamtej ekipy.Czytając wracają wspomnienia,a jednocześnie pojawia się refleksja o tym jak szybko leci czas,mam wrażenie że to działo się wczoraj,a od tamtego sezonu minęło już 16 lat,praktycznie wszyscy już pokończyli kariery.Natomiast tamta drużyna,razem z wybitnym trenerem na zawsze pozostanie niezapomniana i wyjątkowa,warto sobie o niej utrwalić pamięć i sięgnąć po książkę.Bardzo polecam wszystkim fanom sportu.

Gdybym nie był fanem Arsenalu zapewne bym nie tknął tej książki. Ciężko mi nawet powiedzieć żebym odczuł jakąś wielką nostalgię, bo w pamiętnym sezonie miałem 7 lat i cała moja wiedza o piłce pochodziła z Bravo sport.
Niemniej jest to ciekawa pozycja mimo pewnego chaosu, który się wdarł jakby autorka niezbyt uporządkowanie skakała za myślami i nie wiedziała co chce teraz przekazać.
Trochę patosu, trochę chwalenia siebie nawzajem i parę ciekawostek.
Książka dla fanów klubu, może ogólnie dla fanów piłki, na pewno nie dla kogoś innego.

• Sport
  • Sportowe
  • Piłka nożna

Dodaj cytat z książki Niezwyciężeni. Arsenal w sezonie, który przeszedł do historii futbolu