Premier League. Historia taktyki w najlepszej piłkarskiej lidze świata

Okładka książki Premier League. Historia taktyki w najlepszej piłkarskiej lidze świata
Michael Cox Wydawnictwo: Sine Qua Non sport
sport
The Mixer: The Story of Premier League Tactics, from Route One to False N
Sine Qua Non
2018-08-22
2018-08-22
Krzysztof Cieślik, Grzegorz Krzymianowski
Pilka nożna futbol football Premier League Anglia

Rewelacyjna książka przedstawiająca czytelnikowi podróż jaką przebyła najlepsza (lub najbardziej medialna) liga na świecie. Na taktyczny rozwój Premier League składały się poszczególne kamienie milowe, które zostały opisane w znakomity sposób. Autor skupił się w dużej mierze na analizie poszczególnych drużyn (nie tylko tych z Big Six) dzięki czemu każdy fan futbolu znajdzie coś dla siebie. Uważam, że jest to literacki fundament dla każdego wielbiciela angielskich boisk by móc jeszcze lepiej zrozumieć zachodzące zmiany w myśli taktycznej.

Jeśli wiesz sporo o lidze angielskiej i chciałbyś przypomnieć sobie związane z nią ważne wydarzenia, a także nieco uzupełnić o niej wiedzę - śmiało sięgaj po dzieło Coxa. Jeśli jednak w temacie futbolu z Wielkiej Brytanii jesteś zielony jak trawa na Old Trafford i liczysz na to, że "Premier League" sprawi, że wreszcie będziesz rozumieć, o czym rozmawiają Twoi znajomi, to niech Cię ręka Edwina van der Sara broni przed czytaniem tej książki, bo ona zanudzi Cię na śmierć i zostawi z mętlikiem w głowie. Wszystko przez to, że szczegółowo przypomina niektóre mecze, akcje, drobne wydarzenia, które wzbudzają nostalgię w tych, którzy wiedzą, o czym mowa, i frustrację w tych, którzy nie mają pojęcia, o czym się mówi, a do tego jej układ treści nie jest chronologiczny.
Ja trochę o angielskiej piłce wiedziałem, więc jako tako odnalazłem się z tą książką w ręku, ale muszę przyznać, że nie było mi łatwo i często musiałem posiłkować się Internetem, by sprawdzić, jak wygląda jakiś piłkarz albo jak przebiegała akcja, którą roztrząsa autor książki.

Książka skierowana do wąskiego grona odbiorców. I to poważnie, bo jeśli ktoś nie interesuje się piłką, to nie ma czego tu szukać. Dla mnie, człowieka który ogląda football od 1998 roku to również sentymentalna podróż w przeszłość, wiele wydarzeń o których wspomina autor sam pamiętam, i czułem jakbym cofnął się do tamtych czasów.
Na plus wszystko.. no może poza jednym rozdziałem (z 25 wszystkich) mi się dłużył. Lekko uwierają też opisy akcji bramkowych, choć wiem że to trudna sztuka opisać ich dynamikę na kartach książki.

Na plus wszystko.. no może poza jednym...

Ależ ogrom wiedzy bije z tej książki! Napisana jest w przyjemny sposób, czyta się przyjemnie. Niestety jak to przy tłumaczeniach książek sportowych nie brakuje kwiatków, szczególnie jeden mnie uwierał gdy Mourinho, który ma przydomek 'The Special One', cały czas tłumaczą na 'Specjalny', ale da się przeżyć. Zdecydowanie polecam dla każdego fana Premier League, szczególnie osoby młodej. Wiele ciekawostek, którymi potem można zaginać kumpli.

Dzięki tej książce odżyła we mnie dawna pasja. Po lekturze wykupiłem pakiet telewizyjny by móc śledzić ligę angielską na bieżąco, a czytając co kilka stron wiedzę z książki poszerzałem przeczesując internet.

Sama bibliografia zajmująca w książce kilka stron daje obraz jak wnikliwie i obiektywnie autor podszedł do tematu - dodając jego osobiste doświadczenie gromadzone latami wyszło arcydzieło.

Genialna pozycja. Książka przedstawia historię mojej ulubionej piłkarskiej ligi. Jest istną kopalnią wiedzy na temat piłkarzy, trenerów, a także taktyki.

Interesująco przedstawia rozwój Premier League opierając go nie tylko o nowinki taktyczne menedżerów, ale również biorąc pod uwagę wybitnych piłkarzy, którzy mieli ogromny wpływ na sposób postrzegania futbolu przez Brytyjczyków. Kopalnia anegdot i ciekawostek.

Na półkach: , , , ,

W roku 1992 roku zmieniły się przepisy gry w piłkę nożną. Został wprowadzony zakaz łapania piłki przez bramkarza po podaniu od własnego zawodnika. Wszystkie dzieciaki, które urodziły się w pierwszej połowie lat 80-tych i grały w piłkę pamiętają nieśmiertelne: "Gramy na stare czy nowe??".

W tym właśnie czasie powstała Premier League. O tej lidze mówi książka pana Michaela Coxa (prowadzący podcast The Mixer) pt. "Premier League. Historia taktyki w najlepszej piłkarskiej lidze świata". Książka ta opowiada o pierwszych 25 latach ligi (wydana została w 2017 roku) i opowiada o wszelkich zmianach w taktyce oraz o tych zawodnikach, czy menadżerach, którzy mieli największy wpływ na nią.

Znajdziemy tu rozdziały o takich zawodnikach jak Denis Bergkamp, Eric Cantona, Micheal Owen, Peter Schmeichel. Poznamy co w swoich zespołach zmieniali Arsene Wenger, Sir Alex Ferguson, Jose Mourinho, Rafa Benitez czy też najbardziej współcześni Pep Guardiola czy Jurgen Klopp.
Jednak Micheal Cox nie tylko pokazuje tych najbardziej znanych. Pokazuje także jaki wpływ na ligę miał grający w Stoke City Rory Delap, mówi też o zawodnikach klubu Wimbledon. Ta książka to prawdziwa kopalnia wiedzy, faktów, nazwisk, ciekawostek.

Jeśli interesujecie się piłką nożną to warto poświęcić swój czas na jej przeczytanie. Ja przeczytałem ją w ciągu 15 dni oraz 14 posiedzeń, co nie plasuje tej książki szczególnie wysoko. Jednak jej zawartość wynagradza ciężkość jej czytania. Ja ze swej strony ją polecam, szczególnie tym czytelnikom, którzy tak jak ja pochodzą z pierwszej połowy lat 80-tych i wiele z tych wydarzeń widziało na własne oczy a teraz mogą je sobie przypomnieć i przeżyć je jeszcze raz.

Bardzo ciekawa książka pokazująca jak drobne szczegóły i wydarzenia mogą wpłynąć na podejście taktyczne całej ligi. Pozycja obowiązkowa dla każdego kto choć trochę interesuje się taktyką, nie tylko w lidze angielskiej.

Kompletnie nie znam się na piłce nożnej i ta książka jeszcze bardziej mi to uświadomiła, chociaż bardzo lubię ją oglądać (ostatnio bywa z tym różnie). Na taktyce również się nie znam, chociaż ta książka przedstawiająca filozofie trenerów, podejście, innowacje, rewolucje na pewno przybliżyła mi pewne aspekty, stały się bardzo interesujące.

Fantastycznie opisany rozwój Premier League. Pozycja bramkarza, wpływ wielu zawodników nie tylko na kluby, ale na całą ligę, podobnie w przypadku trenerów. Poświęcenie uwagi mistrzowskiej drużynie Blackburn Rovers i roztrwonieniu przewagi Newcastle, a nawet Stoke City i trenera Pullisa oraz oczywiście opis mistrzowskiego sezonu Leicester. Nie wspominam o tych wielkich klubach, gdyż wiadome, że jest o nich najwięcej. :) Autor opisał wiele historii, o których nie miałem pojęcia, wiele osób, które tak bardzo wpłynęły na rozwój Premier League. Niesamowite. Fragmenty o Chelsea były mi najbliższe z racji kibicowania The Blues. Świetne wzmianki o Lampardzie (moim idolu). Relacja boiskowa Lamparda, Gerrarda, Scholesa też dobrze opisana, wyjaśniająca brak sukcesu z takimi zawodnikami. Opis Mourinho i jego niezwykłej analizy rywala, które podobno były na kosmicznym poziomie. Myślę, że dzięki takim trenerskim filozofiom jest zachowana równowaga w futbolu, są potrzebni. Mamy trenerów, którzy nie zmienią stylu gry za nic, taka jest ich filozofia. Mamy też takich, którzy potrafią dostosować swój zespół do rywala. Która jest odpowiednia? Obie. Sam autor zauważa, że przybycie Mourinho i Beniteza jednocześnie do Anglii sprawiło, że liga zwróciła się w kierunku defensywnym.

I na koniec piękny cytat Ranieriego z rozdziału poświęconego Leicester. „Myślę, że w czasach, gdy pieniądze znaczą wszystko, dajemy ludziom nadzieję”. Lisy zszokowały cały piłkarski i sportowy świat osiągając coś nieosiągalnego.

Fantastycznie opisany rozwój...

Dodaj cytat z książki Premier League. Historia taktyki w najlepszej piłkarskiej lidze świata