Miasta wyśnione. Siedem wizji urbanistycznych, które kształtują nasz świat

Wade Graham Wydawnictwo: Karakter sztuka
Dream Cities
sztuka
Anna Sak
miasto urbanistyka architektura

Bogata w treść, Graham nie gwiazdorzy i wszystko jest napisane przystępnie, a jednak trudno nie podziwiać jego szerokiej wiedzy i łatwości splatania wątków dotyczących historii, architektury, polityki, jednym słowem wszystkiego co wpływało na całokształt tych wizji miast wyśnionych, które opisuje.

Solidna dawka informacji popartych cytatami i zdjęciami.

Dobra dawka urbanistycznych faktów na początek przygody z tematyką miejską, aczkolwiek nie należy sugerować się każdym słowem autora, ponieważ niekiedy pomiędzy tekst umieszczone są opinie pisarza, szczególnie rozdziały o Le Corbusierze i Franku Lloydzie Wright'cie są dość stronnicze co do oceny dokonań architektów

Och. Nie moja branża, mało wiem, nie znam się. Ale ta książka pozwala zrozumieć intencje kilku fatalnych i kilku niezłych rozwiązań z jakimi spotykamy się wokoło.

Świetna książka o urbanistyce miejskiej, właściwie o historii miejskiej zabudowy. Począwszy od Goodhue z jego historycznymi zamkami w latach 20tych, następnie Burnham z ogromnymi neoklasycznymi budowlami (Publiczna Biblioteka w Nowym Jorku), potem Le Corbusier i modernizm w rozkwicie, Frank Lloyd Wright i jego utopijne siedliska - sprawl, poprzez Jane Jacobs, która...

Jak różne wizje koncepcji architektonicznych wpływają na budowę tkanki miasta ? Jaki ogromny wpływ mieli wizjonerscy architekci na obraz naszych miast ? Jak przyjęte w naszym mieście rozwiązania mogą wpływać na jego kształt ? Gdzie na świecie możemy znaleźć przykłady innych typów miast, niż nasze i z jakich powodów są one odmienne ? Jeśli kogoś interesują odpowiedzi na te...

kotnakrecacz.pl

>>W „Miastach wyśnionych” chcę opowiedzieć historie kryjące się za całą połacią naszego zabudowanego otoczenia, przybliżyć marzenia i zamierzenia — w większości nieprzeanalizowane —wpisane w te formy współczesnego miasta, które już nam się opatrzyły.<<

Pora na wyznania. Choć zawsze wydawało mi się, że interesuje mnie rzeczywistość i że znajduję przyjemność...

• Architektura
  • Chcę w prezencie