Dziewczyna w rozsypce

Okładka książki Dziewczyna w rozsypce Kathleen Glasgow
Okładka książki Dziewczyna w rozsypce
2017-03-01
2017-03-01
Zuzanna Byczek

Okładka książki The Night in Question Kathleen Glasgow, Liz Lawson
The Night in Q... Kathleen Glasgow, L...
Okładka książki The Agathas. Śledztwo w Castle Cove Kathleen Glasgow, Liz Lawson
The Agathas. Ś... Kathleen Glasgow, L...

To okej czuć się nie okej

To książka dla tych, którym bliski jest temat cięcia, przypalania, bezdomności, narkotyków, alkoholu, utraty bliskiej osoby. Dla tych, których rany trudno ukoić, którym trudno żyć z lękiem i bólem, których życie czasem/co chwila się rozsypuje.

Jako osoba zmagająca się z depresją i problemami poruszonymi w książce uważam ją za nie do końca realistyczną. Niepotrzebne opisy samookalecznia bez głębszego wejśćia w psychikę bohaterki nie są ani ciekawe ani poruszające. Moim zdaniem historia ma dużo luk i jest zbyt powieszchowna a miejscami wydaje się banalna i dziecinna co nie pasuje do tematu
-spojler:
Zakończenie było bardzo słabe dla mnie kiczowate niczym z filmu disney channel...

-spojler:
Zakończenie...

Ta książka była niesamowicie poruszająca, dotyka poważne tematy, ale jest napisana w taki sposób, że po prostu chce się czytać dalej i dalej i dalej nawet jeśli każda kolejna strona wprawi czytelnika w coraz to większe osłupienie - to właśnie taką pozostawiła mnie książka. Wstrząsnęła mną, nie zliczę ile rożnych odczuć przeze mnie przechodziło czytając ją. Niesamowita, chociaż triggerująca jednakże uważam, że zdecydowanie warta przeczytania

nudaaaaaaaaa

nudaaaaaaaaa

2/2024

„Girl in pieces”

Znacie książki, które łamią serca?

„Girl in pieces” to historia Charlie Davis – młodej dziewczyny, która w swoim krótkim życiu doświadczyła więcej, niż przeciętny człowiek przez cały swój żywot. Na koniec zostaje sama z lękami, bólem i ciężarem nie do udźwignięcia. Z upływem lat staje się ona samotną, zagubioną i smutną dziewczyną. Jak potoczą się losy istoty, która nie może sobie znaleźć choć jednej bratniej duszy na tak wielkim świecie…

To, co trzeba zaznaczyć na samym początku, to to, że czytając tę książkę, musicie zaopatrzyć się w chusteczki, ponieważ jest ona okropnie smutna. Dodatkowo nie jest wyssana z palca, gdyż historii takich, jak ta jest bardzo dużo. Czytając historię Charlie, odczuwałam złość, że mając takie problemy, nie mogła liczyć na pomoc ze strony matki. Dziewczyna ciągle coś traci, ma wiele tych gorszych chwil, jednak mimo wszystko stara się jak może. Ta opowieść jest czymś zarazem pięknym, smutnym, jak i wartościowym. Jest też czymś, o czym powinien przeczytać każdy człowiek z problemami.

Dodatkowym plusem jest zamieszczenie na ostatniej stronie numerów do instytucji, które są w stanie zapewnić pomoc pokrzywdzonym przez los ludziom. Myślałam, że będzie to typowa młodzieżowa książka, ale jestem miło zaskoczona. To naprawdę pięknie napisana powieść. 9/10

2/2024

„Girl in pieces”

Znacie książki, które łamią serca?

Coś jest w niej ciekawego. Ale ciągnęła się przez większość czasu. Naprawdę ciekawe było kilkanaście ostatnich stron. Trochę banalna, chociaż o ciężkich problemach.

Bardzo potrzebna książka. Czytało mi się ją trudno, bo była bardzo triggerująca. Dobrze, że są autorzy, którzy podejmują się tematu autoagresji. Jest to książka pełna bólu i cierpienia. Miałam ochotę główną bohaterkę Charlotte przytulić i być przy niej. Książka pokazuje prawdziwość ludzi, którzy się okaleczają. Powinni po tą książkę sięgnąć rodzice i nauczyciele, pedagodzy, terapeuci.

Książka potrzebna, poruszająca ważny problem. Musiałam robić wiele przerw od jej czytania, bo była niezwykle triggerująca. Cieszę się, że została napisana, ale z drugiej strony niedowierzam w to co zaczęło się dziać po połowie książki.
Czuć, że myśli bohaterki są prawdziwe i autorka włożyła w tę książkę masę własnego bólu i serca. I strasznie przykre jest to jak bardzo fabuła popłynęła po jakieś 220 stronie.
Jakbym wierzyła w czary to może i bym uwierzyła w te wydarzenia i zakończenie. Nie mówię oczywiście o wszystkim, ale niektóre zachowania i wybory były wzięte z kosmosu, serio. A szkoda, bo książka zapowiadała się super.
Te 5 gwiazdek jest w głównej mierze za poruszany temat i początek, który pokazuje realny problem autoagresji.
Później masło maślane, jeszcze to zakończenie 🙄. Ja w nie nie uwierzyłam, ale może dlatego, że jestem realistką.

„Girl in pieces” to książka przesiąknięta bólem oraz cierpieniem. Poznajemy w niej historię Charlotty, której życie ciągle rzucało kłody pod nogi - matka ją biła i wygoniła na ulicę, gdzie musiała walczyć o przetrwanie przebywając w domu publicznym i zadając się z narkomanami. Szpital psychiatryczny był dla niej zbawieniem, bo w końcu miała prawdziwe łóżko oraz zagwarantowane codzienne posiłki. Niestety to również zostało jej odebrane, przez co dziewczyna jest zmuszona do rozpoczęcia nowego, samodzielnego życia. Obserwujemy jej wszystkie wzloty i upadki, które są niezamowicie bolesne. Autorka odsłania przed nami jej każde ciemne myśli, dzięki czemu ta opowieść staje się jeszcze bardziej intymna. Chciałoby się powiedzieć, że oddycham z ulgą wiedząc, że to tylko fikcja, lecz prawda jest taka, że wiele ludzi musi mierzyć się z takimi sytuacjami na codzień. Jeszcze bardziej przerażająca jest myśl, że tak naprawdę nigdy nie wiemy jaką dana osoba miała przeszłość i co aktualnie przeżywa. Liczba zachorowań na depresję stale rośnie, a wręcz mówi się o tym, że stanie się ona jedną z najczęściej występujących chorób w naszej populacji. Statystki są niepokojące, lecz historia Charlotte daje nadzieję. Pokazuje, że życie nie zawsze jest usiane różami, ale z każdej sytuacji jest jakieś wyjście. Wystarczy dać sobie pomóc, otaczać się ludźmi, którzy nas wspierają, a także znaleźć coś, co będzie wyciągało nas ze złych stanów (w przypadku głownej bohaterki było to rysowanie). Byłam przygotowana na tragiczne zakończenie, ale moje przewidywania się nie spełniły za co jestem ogromnie wdzięczna! Słowa Kathleen Glasgow zawarte na ostatnich stronach bardzo mnie wzruszyły, bo jak się okazało przeszła ona również nie jedno w życiu, a teraz może się z nami dzielić swoimi doświadczeniami.

Kto nigdy tego nie robił nie zrozumie tej książki w 101%. Po przeczytaniu ostatniego zdania i części "od autorki" zalałam się łzami bo tak bardzo to wszystko dotyczy mnie. Mimo TW polecam każdemu żeby wiedział, że nie jest z tym sam ✌🏻

• 2017