You'd Be Home Now

Okładka książki You'd Be Home Now Kathleen Glasgow
Okładka książki You'd Be Home Now
Kathleen Glasgow Wydawnictwo: Jaguar literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
You'd Be Home Now
Jaguar
2023-02-22
2023-02-22
9788382662061

Okładka książki The Night in Question Kathleen Glasgow, Liz Lawson
The Night in Q... Kathleen Glasgow, L...
Okładka książki The Agathas. Śledztwo w Castle Cove Kathleen Glasgow, Liz Lawson
The Agathas. Ś... Kathleen Glasgow, L...

Kiedy miłość to za mało

Nikt mnie nie dostrzega.

Wypadek samochodowy zmienił wszystko. Jedna z uczennic straciła życie, a Joey okazał się uzależniony od narkotyków. Rzeczywistość Emory staje się zupełnie inna - jej brat ostatecznie wraca z odwyku, lecz nikt nie potrafi zapomnieć o tym, co się wydarzyło. Każda decyzja dziewczyny jest obserwowana przez wszystkich z miasteczka, lecz ona nie potrafi pozbyć się wrażenia, iż jest dla nich niewidzialna. Kogo tak naprawdę obchodzi, co się z nią dzieje? Emory z czasem zaczyna odkrywać, iż niektórych problemów nie można z łatwością rozwiązać...

Kathleen Glasgow powraca z kolejną przejmującą historią! You'd Be Home Now przybliża tematy związane z nałogiem, uzależnieniem od używek, skomplikowanymi rodzinnymi relacjami oraz nastoletnimi problemami. Świat Emory odmienił się po niespodziewanym wypadku. Dziewczyna musiała zmierzyć się nie tylko ze zdrowotnymi problemami brata, ale także z własnymi trudnościami. Czy bohaterka zdoła odnaleźć spokój, a także na nowo ułożyć swoje życie?

You'd Be Home Now to łamiące serce studium uzależnienia, wsparcia, miłości, rodziny i cierpienia. Kathleen Glasgow stworzyła fenomenalną opowieść, od której nie sposób się oderwać. To nie tylko spojrzenie na walkę z nałogiem, ale także na życie najbliższych, którzy starają się pomóc pokonać brutalnego przeciwnika. Czytelnicy poszukujący emocjonalnej lektury powinni śmiało zapoznać się z twórczością autorki. Czy historia Emory doprowadzi Was do łez? Sprawdźcie sami!

Pełna recenzja na stronie: weronine-library.blogspot.com | @paradisewithbooks

Nikt mnie nie dostrzega.

Książka jest dobrze ułożona - wszystko, co się dzieje ma swój cel i wręcz oplata główne wątki. Tutaj nie ma kliszy, postacie są jak prawdziwi ludzie, którzy mają swoje wady i zalety. Szczególnie podobało mi się, że niektórzy przechodzą wewnętrzne przemiany, ich uczuciowość chwyta za serce. Książka pomimo trudnej tematyki nie jest z gatunku ciężkich. Owszem, w pewnych momentach oczy się szklą, ale samo pióro jest lekkie. Jedną z niewielu wad jest wątek głównej bohaterki z sąsiadem. Oczywiście bez spojlerów, po prostu nie przypadła mi ta akcja do gustu, być może dlatego, że nie jestem już nastolatką i na pewne sprawy patrzę inaczej.
Podsumowując, polecam serdecznie osobom, które chciałyby zobaczyć, jak wygląda sytuacja narkomani z perspektywy rodziny chorego. Być może nie polecałabym do końca osobom w kryzysie, ponieważ książka sprawia, że chcesz się zakopać w dołku i rozmyślać.

"Co masz zamiar zrobić ze swoim jednym, szalonym, bezcennym życiem".
Ten cytat z wiersza znakomitej amerykańskiej poetki Mary Oliver przytacza jeden z bohaterów powieści Kathleen Glasgow "You'd Be Home Now"od @wydawnictwojaguar.
A co jeśli to życie jest pełne bólu, samotności, niezrozumienia, walki o jedną z najbliższych osób?
A co jeśli to życie jest pełne podnoszenia się i ponownego upadania?
A co jeśli w tym życiu czujesz, że liczą się inni, a nigdy ty.
Tak wyglądała rzeczywistość Emmy, bohaterki powieści "You'd Be Home Now". Spokojnej, odpowiedzialnej, nie wychylającej się, posłusznej dziewczyny. Będącej w cieniu przebojowej siostry i uzależnionego od narkotyków brata.
Poznaj tę niezwykłą młodą kobietę, która z miłości do brata jest gotowa na wszystko. Wysłuchaj historii Emmy, która w traumatycznych okolicznościach, mimo wszystko nie poddaje się. Dziewczyny, która spotyka ludzi dla których staje się centrum ich wszechświata.
Nie będzie to opowieść łatwa, ale poruszająca, emocjonalna i taka, której nie wyrzucisz z głowy chwilę po przeczytaniu. Bardzo Ci ją polecam! A dla autorki Kathleen Glasgow wielkie brawa za to, że oddała głos osobie współuzależnionej i to z jej perspektywy napisała swoją powieść.

"Co masz zamiar zrobić ze swoim jednym, szalonym, bezcennym życiem".
A co jeśli to życie jest pełne podnoszenia się...

Jest to pierwsza książka Kathleen Glasgow jaką przeczytałam. Od tamtej pory jestem zakochana w Kathleen i czekam na więcej książek jej autorstwa. Obecnie jestem w trakcie czytania girl in pieces i ponownie czuję, że będzie to dobra książka.
"You'd be home now" bardzo do mnie trafiła, gdyż porusza trudny temat uzależnienia. Czytając ją nie mogłam się od niej oderwać. Jedna z lepszych książek przeczytanych przeze mnie w 2023 roku.

Bardzo pięknie napisana książka o uzależnieniach i o tym, jak wpływają na życie i otoczenia cierpiących na nie osób. Wiele jest też opisów pustki i poczucia bezsensu, z którym to uczuciem, chyba każdy się kiedyś utożsamiał. Kolejna ważna lektura.

Przyjemna. Poszerza świadomość czytelnika dotyczącą danych problemów.

Przyjemna. Poszerza świadomość czytelnika dotyczącą danych problemów.

Świat widziany z perspektywy nastoletnich problemów ale nie infantylnie. Główna bohaterka przeżywa traumę po wypadku samochodowym, w trakcie którego ginie dziewczyna ze szkoły. Książka o szukaniu siebie, zarówno przez pryzmat rodziny – starsza, idealna siostra, brat z problemem uzależnienia od narkotyków, matka adwokat, wymagająca perfekcjonistka, ojciec lekarz SOR-u stale nieobecny i główna bohaterka, szara, szukająca swojego koloru a raczej próbująca go odkryć bo kolor już ma. Podoba mi się w narracji ciekawe umieszczenie głosu social mediów – głosu młodych ludzi. Pozycja, która stara się mówić o problemach młodego człowieka, w tych czasach i ukazuje jak Te czasy mogą przytłoczyć.

Jestem zauroczona tą książką.
Poza oryginalną fabułą i wyjątkowymi (nieidealnymi) bohaterami, mamy tutaj też ciekawie obrany punkt widzenia.
To znaczy narratorką jest tutaj nie sam uzależniony pacjent, a jego siostra. Uważam to za bardzo dobre "posunięcie", bo znajdujemy dzięki temu więcej głębszych odczuć, myśli. Choć rzadko się o tym mówi, współuzależnienie JEST realnym zjawiskiem. Osoby współuzależnione mogą być niestabilne psychicznie, przeładowane emocjonalnie i zachowujące się nieodpowiednio do roli (parentyfikacja - dziecko staje się rodzicem). I tutaj mamy taki przykład młodej kobiety i jej życia w takiej sytuacji.
Dodatkowo jest dużo innych wątków wcale niepolepszających sytuacji (psychicznej i fizycznej) Emory.

Dwie rady przeczytane w tej książce, które wyniosłam (nie cytuję dokładnie, tylko streszczam):

1. Nie pomożesz innym, jeśli najpierw nie ogarniesz siebie.
2. Uzależnienie (ale nie tylko ono) to droga przez całe życie. A czasem musisz ratować co się da i zacząć od nowa.

Chociaż brutalna, to równie potrzebna lektura. Mam nadzieję, że wkrótce na rynku znajdzie się więcej książek w tym temacie i tak cennych.

I tak jeszcze kończąc chciałabym docenić, że autorka na końcu w notatce o sobie przyznaje się do przeszłego uzależnienia.
Chciałabym to przekazać dalej: uzależnienie/ (równie tragiczne) współuzależnienie to choroba, nie wybór. Zamiast wyśmiewać, wysłuchaj. Nigdy nie wiesz, co może się stać.

Jestem zauroczona tą książką.

Pamiętam jak jeszcze byłam nastolatką, w moje ręce trafiła książka pod tytułem “Ćpun”. Straszna, mroczna historia gdzie nie było żadnego promyczka słońca. Do dziś nieprzyjemny posmak do tych spraw zawdzięczam właśnie tej książce.

“You’d be home now” też jest książka o uzależnieniu. Ale jest też o rodzinie, o przyjaźni, o tym jak jeden nie słyszy drugiego, jak pomóc można tylko temu, kto sam tego pragnie, jak siostra stoi za bratem, a brat za siostrą, jak rodzina gdzie wszystko jest dopięte na ostatni guzik, tak naprawdę nie jest idealna. Emmy, Maddie i Joey. Trójka rodzeństwa, w rodzinie, która dla każdego stawia wysokie wymagania. Nie jest to sytuacja zaskakująca, mama jest prawniczką, a tata lekarzem. Wszystko się zmienia po wypadku samochodowym, w który są zamieszani Joey i Emmy.

Bardzo mi się podobało jak są wykreowani bohaterowie. Są żywi, prawdziwi, mają emocje i nie są książkowo schematyczni. Nawet ci, którzy nie pełnią głównej roli mają charakter. Z takimi da się utożsamić, a to jest niezmiernie ważne w młodzieżówkach, które poza rozrywką niosą ważny przekaz. Najbardziej doceniam fakt, że autorka nie poucza. Autorka opowiada historię i pozwala snuć własne wnioski. Daje nadzieję, że światło przyjdzie, będzie ciężko, ale da się przetrwać. Ta trudna droga nie będzie trwała w samotności.

Dosc mocna, straszna i lekko dobijajaca ksiazka. ale chyba takiej na dzis potrzebowalam. Walka w rodzinie, o bycie zauwazonym i walka z narkotykami ktora ciagnie w dol nie tylko uzaleznionego ale tez najblizszych

• Młodzieżówki
  • Do kupienia