Pies w studni

Okładka książki Pies w studni Marcin Wolski
Okładka książki Pies w studni
Marcin Wolski Wydawnictwo: superNOWA Cykl: Pies w studni (tom 1) fantasy, science fiction
Pies w studni (tom 1)
superNOWA
2000-01-01
2000-01-01

Jak już ktoś wspomniał - książka to tak naprawdę dwie części. Pierwsza, mająca miejsce 400 lat temu jest cudowna, pełna intryg, romansów, polowań na czarownice itp. Druga to już jest zupełnie inna bajka - polityka, spiski, mafia. Dla kogoś, kto lubi wszystko wymienione powyżej książka będzie świetna i wciągająca. Ja niestety drugą (dłuższą) część książki czytałem od pewnego momentu z bólem i odetchnąłem z ulgą, kiedy już wreszcie ją skończyłem.

Ksiäzka w dwöch czesciach...Co do pierwszej jeszcze sie nie przekonalem,drugä odswierzam po kilku latach-nadal wciäga i Dumas z Trzema Muszkieterai siada w käcie i slucha z otwartä gebä;)
Acha..."Pies w studni" to inny tytul " Rekonkwisty" !!!!!

Acha..."Pies w studni" to inny tytul " Rekonkwisty" !!!!!

Tradycyjnie - mistrzowska narracja, bogaty język, świetny styl. Wyobraźnia autora przebogata. Choć ortodoksyjny żyd przyszywający błękitny krzyżyk do swej szaty to już raczej objaw szaleństwa a nie wyobraźni:) Troszkę tylko się zbiesiłem pod koniec tą fanfanoradą chrześcijańskiej dobroci jaka w ludziach wyrosła. Nie wiem co było w tym miejscu zamiarem autora ponieważ jest człowiekiem nazbyt inteligentnym na taki pociec. Zapewne czegoś nie zrozumiałem. Ale to tylko dwie strony książki, które zdecydowanie toną w całej, świetnej reszcie.
Dziwne jest też może to, że ja jako urodzony ateista (choć natarczywi, opętani ateiści ostatnio zbrzydzili mi to określenie i chyba muszę nazwać się człowiekiem niewierzącym po prostu),dziwne jest to, że trudno mi się nie zgodzić z wieloma przemyśleniami autora i przesłaniem książki. Autorowi zawdzięczam refleksję, iż świat bez Boga dla mnie - żaden problem ale czy dla świata również? Nawet jeśli go nie ma to może warto go wydumać choćby po to aby świat nie uległ już całkowitemu zezwierzęceniu i upadkowi. Aby można było nazywać rzeczy po imieniu miast tonąć w relatywizmie gdzie mamy, kochających inaczej a nie zboczeńców po prostu, gdzie mamy europejczyków zamiast ludzi pozbawionych szacunku dla własnych korzeni, itd.

Mam problem z tą książką. Składa się z dwóch części, jak wskazuje zresztą okładka- środniowiecznej oraz współczesnej. Tę pierwszą łyknęłam z zachwytem i zastanawiałam się, będąc dopiero w połowie książki, co jeszcze dobrego przede mną. Okazało się, że dalej był tylko zawód.
Jest to druga książka pana Wolskiego, którą przeczytałam. Podoba mi się jego styl prowadzenia historii i jego uwaga dla szczegółów. Niestety, wygląda na to, że autor ma chęć umoralniać czytelników. Absolutnie nie chodzi mi tylko o to, że pisze o religii i religijnych (bądź wręcz przeciwnie) postaciach. Wzorowym przykładem nie jestem, ale w Boga wierzę. Nie podoba mi się sposób w jaki to robi, a im bliżej końca książki, tym bardziej przesłanie było nachalne. Oczywista jest niechęć do osób homoseksualnych, przedstawianych wyłącznie w złym świetle, a także wrzucane w taki sam sposób (nieliczne) zdania o ruchu feministycznym. Szczerze mówiąc, zaraz po odłożeniu książki stwierdziłam, że nie zrozumiałam celu "Psa w studni". Po co tak i dlaczego. Ku końcowi oddalała się ode mnie i cała treść, i bohater.

I tak teraz przykro mi ze względu na tę pierwszą część historyczną, która wciągała i intrygowała, i do której pewnie kiedyś wrócę.

Ciekawa książka. Może i nie jest bestsellerem, ale da się wczuć w klimat. Mi tą książkę polecił ksiądz w celu nawrócenia. Może mu się nie do końca udało, ale książka wciąga. Polecam każdemu, kto szuka.

Zostałam zaskoczona. Naprawdę. Tempo akcji wywinęło saldo i wpadłam w fabułę całą sobą.

Ciekawa historia, która doskonale oddaje rzeczywistość w jakiej żyjemy.

Ciekawa historia, która doskonale oddaje rzeczywistość w jakiej żyjemy.

• Wolski Marcin
  • Marcin Wolski
  • Domowa biblioteczka
  • Proza

Dodaj cytat z książki Pies w studni