Ukryty

Zysk i S-ka
2012-09-17
2012-09-17
978-83-7785-072-5

Kryminał osadzony w Polsce w roku katastrofy smoleńskiej, w środowisku warszawskiej "postępowej" elity. Bardzo interesujące spojrzenie nie tylko na ówczesne wydarzenia, ale na Polskę w ogóle.

Interesująca lektura otwierająca oczy na otaczajacą nas rzeczywistość, w tym polityczno-medialną

Ukryty. Opowieść o manipulacji. Można w niej znaleźć odniesienia do konkretnych sytuacji, konkretnych osób. To kolejna książka Bronisława Wildsteina, którą chciałbym wszystkim polecić.

Bardzo ciekawy kryminał, którego akcja rozgrywa się w kwietniu wydarzeń smoleńskich. Na samym wstępie mamy popełnione 3 morderstwa w, krótkim upływie czasu.Za jego rozwiązania bierze się najstarszy młodszy aspirant w historii książkowej policji.Jego nie zwykle skuteczne metody doprowadzają do podejrzanego, który wywodzi się że światka artystycznego.Postaciami umierający w książce są kochanki oraz ochroniarz mordercy... Autor nie do końca daje nam wyraźne sygnały jakie będzie zakończenie przez to książkę czyta się ciekawiej.Pozycja nie dla osób o wrażliwych uczuciach religijnych, gdzie mogą zostać one wysmiane słowami jest krzyż jest impreza...

Szczerze nie rzuciła mnie ta książka na kolana, jak dla mnie za dużo osób, nazwisk i w ogóle pomieszanie z poplątaniem. Sprawa dotyczyła zupełnie czegoś innego do tego wmieszana katastrofa smoleńska, prawdą jest jednak jeśli ktoś jest z wyższej rangi to wtedy rączka rączkę myje. Spodziewałam się czegoś innego.

Podobała mi się kreacja bohaterów - złożeni, ani biali, ani czarni, nie przekoloryzowani. Jedyne co to, drażniła mnie nieco jednostronna diagnoza - biedni, modlący się i banda "młodych z fejsbuka" sikających na znicze. Za mało podkreślenia, że i ci modlący się i przypinający się do krzyża byli równie zmanipulowani, co ci opluwający. (dobrze pokazuje to film ww Stankiewicz). Nie ma po prostu bohatera przeciętnego, jakich wówczas w 2010 roku było sporo, jaką postawę miałam ja. Mianowicie - nie wiem, co się zdarzyło w Smoleńsku, chcę wyjaśnienia, bo dzialania są skandaliczne, matactwa i bałagan. Nie idę na nagły zryw narodu pod pałac, chociaż mam rzut beretem, ale nie będę uczestniczyć w szopce. Chcę prawdy, chcę wyjaśnienia, nie wykluczam zamachu, trzeba brać wszystkie hipotezy i je badać, władza się pogrążała/pogrąża... Szkoda mi rodzin osób, które zginęły, tak jak byłoby mi szkoda, gdyby to nie były "ważne" głowy w państwie.

W każdym razie brakowało mi takich racjonalnych, wyważonych postaci. Jednakże i tak warto poznać i inne znajdujące się w książce, bo "jest krzyż jest impreza" oparte jest na faktach. Przykre.

Książka wciągająca, łatwo się czyta. Wyraźna dla tych, którzy obserwowali to, co działo się latach 2007 - 2010. Do pełnego obrazu wydarzeń "posmoleńskich", oraz rzeczywistości III RP można dorzucić obejrzenie filmu E. Stankiewicz "Krzyż", a także film pt: "Układ zamknięty". Nie wiem czy będzie równie wyraźna dla osób, którzy nie wiele wiedzą o tym, co się wydarzyło....

Książka bardzo ciekawa choć nieco pokręcona. Trzeba się mocno skupić, żeby nie pomieszać wątków. Widać pewne odniesienia do historii rzeczywistych (swoją drogą ciekawe, czy to tylko nawiązania, czy też autor chce nam powiedzieć o faktach, które zna, a których nie można inaczej ujawnić). Została dość ciekawie napisana (moim rodzicom przypominała Złego Tyrmanda). Gdybym nie znała autora z zupełnie innej działalności nie pomyślałabym, że może pisać takie fajne kryminały o zabarwieniu społeczno - politycznym. Polecam

Po rewelacyjnym „Czasie niedokonanym” Wildstein wypuścił kolejną świetną książkę. „Ukryty” przypomina nieco kryminał jednak dla autora opowiedziana historia, jak zawsze, stanowi okazję do pokazania kawałka współczesnej Polski z jej wszystkimi problemami. Byłem bardzo zaskoczony, że autor z taką wprawą dyktował tempo akcji, które było godne dobrego kryminału. Jak chyba w żadnej innej jego książce historia wciąga tu najmocniej pozostawiając w tyle przekaz, od którego twórca „Doliny nicości” jak zwykle nie stroni.

Po raz kolejny w książce Wildsteina czytając dialogi (którymi „Ukryty” jest nasycony znacznie bardziej niż poprzednie powieści) ma się ambiwalentne odczucia. Z jednej bowiem strony pojedynki słowne i wypowiedzi bohaterów są interesujące i skłaniające do refleksji. Z drugiej jednak strony po raz kolejny w zaawansowane dysputy filozoficzne i metafizyczne wdają się zarówno: doświadczony policjant, ochroniarz artysty, nowoczesny artysta, kochanki wyżej wymienionych czy też specjaliści od public relations. Wildstein wkładając tyle rozsądnych dialogów w usta każdej ze swoich postaci pozbawi ich realności, a cała narracja traci na subtelności.

Dla fanów kryminałów, a przede wszystkim dla fanów książek, których akcja toczy się w Polsce współczesnej i rzeczywistej (w której istnieje życie i problemy zbiorowe) „Ukryty” jest pozycją obowiązkową.

Wildstein to chyba najlepszy prozaik wśród współczesnych polskich publicystów. Książka niestety do bólu prawdziwa - co powinno być oczywiste dla w miarę uważnych obserwatorów życia społecznego i politycznego w Polsce. Lektura może nieco mniej przygnębiająca od "Doliny nicości" i chyba od niej nieco słabsza. Co nie zmienia faktu, iż obie pozycje bardzo potrzebne - wskazujące na podstawowe czynniki, które sprawiają, że Polska po 25 latach od "upadku" komunizmu jest w stanie, który wielu (w tym ja) uznaje za fatalny.

Nie jest to tak wybitne dzieło, jak "Czas niedokonany", nie jest też aż tak ponure, jak "Dolina nicości", ale świat przedstawia bardzo podobny. W sumie to książka krzepiąca: że ktoś potrafi dostrzec i tak opisać III RP. I bardzo cieszy mnie forma kryminału (choć, trzeba przyznać, dość szybko można się domyślić, kto zabił...) - w końcu nie takie tuzy pisały arcydzieła w formie kryminałów.
Ta powieść jest dowodem na to, że może istnieć dobra literatura współczesna, która nie jest ekshibicjonistyczna.

• Mam
  • 2018 inwentaryzacja