Ogień przebudzenia

Okładka książki Ogień przebudzenia
Anthony Ryan Wydawnictwo: Mag Cykl: Draconis Memoria (tom 1) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
2017-07-05
Data 1. wydania:
2016-07-07
Małgorzata Strzelec
fantasy dla młodzieży literatura angielska nadprzyrodzona moc niebezpieczeństwo odwaga podstęp fantasy smok walka o władzę

Oficjalne recenzje i

W poszukiwaniu białego smoka

Link do recenzji

841 1 249

Dawno nie czytałam nic tak smoczego jak ,,Ogień przebudzenia” Anthony’ego Ryan’a.

Historia zaczyna się w trzech różnych miejscach zapoznając nas z trzema różnymi postaciami. Pozornie nie mają ze sobą nic wspólnego. Ale z czasem okazuje się inaczej.

Świat w którym dzieje się ta historia jest zamieszkały przez smoki. Jest ich co raz mniej, są wypierane i wykorzystywane przez ludzi. Dla wieczności społeczeństwa ich krew jest niebezpieczna, ale dla błogosławionych... Po jej przyjęciu ich zmysły się wyostrzają lub zyskują nowe umiejętności. To wszystko zależy od tego jakiego koloru był smok, od którego pochodziła krew.

Ale w momencie kiedy poznajemy ten świat zaczynają się tam dziać dziwne rzeczy. Napewno wysoko postawione osoby chcą dowiedzieć się czy pewne legendy przypadkiem nie są prawdziwe...

Było ciekawie. To na pewno. Niektórych postaci nie dało się nie polubić, inne zmieniają się na naszych oczach, a kolejne... denerwują od pierwszego spotkania 😂 No i jest wątek romantyczny! Pasuje do miesiąca z miłością 😉Jeśli ktoś lubi smoki to na prawdę warto! Polecam! A ja za jakoś czas na pewno sięgnę po drugi tom :)

Ta książka znajdowała się na mojej liście do przeczytania przez bardzo długi czas. Anthony Ryan zdobył moje serce w Pieśni Krwi dosłownie od pierwszej strony, a Vaelin wciąż jest na liście moich ulubionych bohaterów. Ale. Nigdy nie udało mi się dokończyć tamtej serii. Cud skończył się na drugim tomie. Także w tym przypadku bałam się, że autorowi nie uda się utrzymać poziomu Pieśni Krwi. Drugim powodem opóźnienia były smoki- muszę przyznać, że nie jest to mój ulubionym trop w fantastyce. Ale. Obawy były kompletnie nieuzasadnione. To naprawdę solidna historia, z ciekawymi bohaterami (może nie na poziomie Vaelina, ale wciąż), pełna akcji i interesującym systemem magii. Nawet postacie kobiece są zaskakująco dobre, nie pamiętam ostatniej książki, w której nie były dla mnie irytujące. Zwykle robię sobie przerwę pomiędzy tomami serii i czytam coś innego żeby nie znudzić się przedstawionym światem, czy stylem. Jednak nie tym razem. Od razu ładuję drugi tom, bo po prostu muszę wiedzieć co będzie dalej.

Przyjemnie się czyta a przede wszystkim jest tam dużo smoków! :)

Przyjemnie się czyta a przede wszystkim jest tam dużo smoków! :)

Pokaż mimo to video - opinia

Przyzwoicie napisana fantasy klasy nieco powyżej średniej. Garść niezłych pomysłów na całkiem oryginalny świat. Dobry warsztat pisarski, ciekawe postaci bohaterów, miejscami mało logiczna fabuła. Przyjemna, w miarę wciągająca lektura.

Genialna książka. Niesamowita historia, ciekawe opisy, trzymająca w napięciu akcja. Ciężko się było oderwać, więc kilka nocy pod rząd zarwanych, ale absolutnie nie żałuję. Jedyny minus to tłumaczenie na język polski, gdyż pojawia się całkiem sporo błędów typu ucięcie jakieś litery, czy jakaś litera zamieniona.

"Ogień przebudzenia" to świetna książka, której niewątpliwymi plusami są zróżnicowani bohaterowie, barwny świat, oraz bardzo dużo akcji. Skąd więc ocena 6 gwiazdek - książka dobra? Bo mam wrażenie, że chyba wszystkie te plusy to już dla mnie za mało, żeby ocenić powieść wyżej. Potrzebowałabym może jakiejś ciekawej idei, albo głębszej refleksji nad światem czy dylematami moralnymi bohaterów, cokolwiek co by spowodowało, że zatrzymałabym się przy tej serii na dłużej. Możliwe, że już "wyrosłam" ze standardowej fantasy i moje oczekiwania są inne niż kiedyś, więc proszę weźcie pod uwagę, że moja opinia jest (jak to opinie mają w naturze) całkowicie subiektywna.
Niemniej, dla fanów fantasy, akcji, przygody, intrygi - jest to bardzo ciekawa propozycja, lepsza od większości pozycji dostępnych na rynku.

100% galopujacej akcji. Jesli komus to odpowiada, to lektura w sam raz dla niego. Niestety nie ma juz miejca na nic wiecej. Niewiele wiadomo nawet o glownych bohaterach (w jakim sa wieku?, jak wygladaja?), którzy, aczkolwiek na każdej stronie dokonują heroicznych wyczynów, prawie nie męczą się, nie poca się, nie jedzą, nie boją się, nie jest im smutno i nie odczuwają żadnych emocji, prócz żądzy zabijania smoków. Dlatego to fantasy odhumanizowana - tak bym to ujął.

Od jakiegoś czasu szukam nowej serii fantasy, która zawładnie moją wyobraźnią i będę mogła dołączyć ją do moich ulubionych. Miałam nadzieję, że może teraz się uda, ten tytuł i smok na okładce wyglądało zachęcajaco. Ale niestety, ta pozycja trochę mnie zawiodła. Mimo narzekań, przewracania oczami i marudzenia i tak przeczytam kolejne części, chociażby po to, żeby przekonać się, czy smokom uda się zeżreć wszystkich. Mam jednak przeczucie do czego to wszystko dąży, nie wydaje mi się więc, by autor mnie czymś zaskoczył. Oby nie było też zaskoczeń negatywnych, a jeśli styl się trochę poprawi, to będę już całkiem zadowolona.

Więcej tutaj: https://przeczytane2015.blogspot.com/2020/09/192020-ogien-przebudzenia-anthony-ryan.html

Yyyyyyyyyy co ja właśnie przeczytałam? Słabo

Yyyyyyyyyy co ja właśnie przeczytałam? Słabo

Autor w specyficznym stylu pisania wprowadza nas w niesamowity świat smoków i ludzi.

Anthony Ryan Ogień przebudzenia Zobacz więcej
Anthony Ryan Ogień przebudzenia Zobacz więcej