Życie ma smak

Edipresse
2016-10-12
2016-10-12
kulinaria zdrowie odżywianie dieta

Dość ciekawie napisana książka o zdrowym odżywianiu i co cieszy racjonalnym a nie desrukcyjnym. Jednak dla kogoś kto interesuje sie tematyka zdrowego stylu życia to informacje dość ogólne i powszechnie znane. Kilka ciekawych przepisów i inspiracji też sie znajdzie dla każdego kto lubi zdrowo sie odżywiać. Nie obyło sie bez reklamy firmy oferującej naczynia i sprzet kuchenny co uważam za minus dla autorki.
Ogólnie ładnie wydana,kolorowa ale bez rewelacji.

Że życie ma smak to pewne.

Że nie jeden to także.

Czasem bywa gorzkie, innym razem słodkie. Raz ciekawe a innym razem przewidywalne. Czasem ten smak jest tak wspaniały, że chcemy cały czas czuć go na języku, a kiedy indziej popijamy szklanką wody by zapomnieć.

Dziś o swoim smakowitym życiu możecie przeczytać w książce Marioli Bojarskiej-Ferenc.

Mariola Bojarska-Ferenc to nie tylko aktywna dziennikarka, ale przede wszystkim aktywna kobieta. Na co dzień, prócz tego, że jest autorką i prowadzącą wielu programów, to również jest trenerką fitness a w przeszłości była gimnastyczką.

Jeśli chcecie dowiedzieć się o czym opowiada w swojej książce, zapraszam do recenzji.

W książce poznacie smaki, jakie Mariola poznała podczas podróży, zwłaszcza tych zagranicznych. Podróżując zawsze starannie dobiera miejsca, tak by poznać kulinarne ciekawostki zwiedzanych zakątków. Doskonale ją rozumiem, bo robię tak samo. Z tym, że ja dokładnie analizuję budżet, bo nie mogę sobie pozwolić na stołowanie się w najdroższych i najbardziej ekskluzywnych restauracjach jak pani Bojarska-Ferenc.

Kolejny rozdział poświęcony jest kolorowej kuchni, bo jak wszyscy wiecie - kolorowo znaczy zdrowo. Ten rozdział pisany jest z pomocą dietetyk Sylwii Leszczyńskiej. Dużo więc można się ciekawego dowiedzieć.

W każdej aromatycznej kuchni, nie może zabraknąć ziół. I u dziennikarki można znaleźć ich sporo. Do najważniejszych zalicza: bazylię, majeranek, miętę, rozmaryn, tymianek. Ale też pojawia się sporo innych.

Kolejny rozdział omawia wszelkie sałatki z bazą sałat: masłowej, rukoli, rzymskiej itd. Mariola Bojarska-Ferenc opowiada o swoich ulubionych dodatkach warzywnych i owocowych.

W następnym rozdziale przedstawia zdrowe tłuszcze i przepis na masło klarowane.

Autorka radzi również w swojej książce jak się nie przejadać, jak pozbyć się wody z organizmu i co jeść by nie być jak balonik.

Dużo uwagi poświęca śniadaniowej stronie życia. Jak wiecie ja do niedawna jeszcze miałam z tym problem, teraz już jem śniadania, ale też nie zawsze w odpowiedniej porze i nie zawsze w domu:) Częściej w pracy. Jednak z dziennikarką łączy mnie pasja do omletów na śniadanie. Ja uwielbiam, co widać na powyższym zdjęciu :) Innych propozycji śniadaniowych w książce również nie brakuje. Są tu liczne przepisy na jajka, owsianki, pasty i sałatki np. z kuskusem.Autorka nie zapomina także o drugim śniadaniu.

A jak już o poranku się człowiek naje, to czas na obiad. I tu szerokie propozycje przepisów od zup, przez makarony, po dania mięsne aż na sałatkach obiadowych skończywszy. Autorka podpowiada jakie węglowodany i jakie białko jeść, wiele cennych rad żywieniowych dla osób po 50tym roku życia.

A teraz czas na przyjemności. Przedstawiam rozdział zatytułowany "Słodkie co nieco". I tu nie spodziewajcie się szaleństwa. U kogoś kto dba o sylwetkę słodycze trzeba wybierać rozważnie. Pojawiają się więc takie przepisy jak te na: energetyczne kule, budyń z tapioki, ciasto marchewkowe czy z ziemniaków, truskawki z pieprzem czy pieczone jabłko.

Po deserze czas na kolację. Autorka żyje wobec popularnej zasady, że kolację należy oddać wrogowi. U niej często na kolację pojawiają się zupy bądź sałatki.

Kolejny rozdział poświęcony est superfoods, zanim założyłam bloga nawet nie wiedziałam czym jest to hasło. Ale teraz już wiem. A dzięki temu rozdziałowi wiem więcej. Jeśli już jesteśmy przy zdrowej żywności, to autorka odpowiada na kilka spornych kwestii. Po pierwsze sól - solić czy odpuścić. o drugie gluten - jeść czy unikać. Co wybrać soki czy smoothie?

A na koniec jak jeść gdy jest się aktywnym.

Książka to połączenie świetnych reportaży, artykułów a także doskonale skrojona książka kucharska i album pełen apetycznych, jasnych i smakowitych zdjęć.

Autorka przedstawia całą gamę ciekawych przepisów, wiele egzotycznych, część znanych, lecz niepowtarzalnych. A zdjęcia? Są dopełnieniem całości. Po prostu są fantastyczne.

Cała książka jest fantastyczna.

Chcę takich więcej. Chcę całą półkę.

Brawo Mariola, brawo Edipresse!

Że życie ma smak to pewne.

Że nie jeden to także.

Mariola...

Poprawna książka, skierowana do osób 50+. Jest trochę niespójności jak używanie kostek rosołowych, podczas gdy kilka rozdziałów dalej dostajemy informację o wpływie nadmiernego solenia na zdrowie itp. Nawet ciekawe przepisy (chociaż nie wiem czy wytrawne placki z cukinii powinny znaleźć się w rozdziale desery).

• 2017
  • Wypożyczone z biblioteki
  • Czekają na recenzję ;)
  • Niewymienialne
  • Recenzyjne
  • Niekończąca się półka książek do przeczytania :)

Dodaj cytat z książki Życie ma smak