Prawda

Terry Pratchett Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Świat Dysku (tom 25) fantastyka, fantasy, science fiction
The Truth
Świat Dysku (tom 25)
fantastyka, fantasy, science fiction
Piotr W. Cholewa
fantasy humor parodia Świat Dysku

Prawda to prawdziwa petarda! Najbardziej w świecie Pratchetta lubię poznawanie nowych histori i nowych bohaterów. Niestety świat Dysku to często cyklicznie pojawiające się te same postacie i dosyć schematyczne odpowiadające postacią wydarzenia które się rozgrywają, jednak tutaj jest inaczej. Prawda jest bardzo orzeźwiająca podobała mi się tak samo jak Ruchome obrazki i była...

Na półkach: , , , , , , , ,

"Prawda" jest moim 28 spotkaniem ze znakomitą twórczością Terry'ego Pratchetta.
Jest to jak zwykle spotkanie udane i bardzo przyjemne.
Mamy tu wartką akcję, intrygę a więc i tajemnicę, oryginalne poczucie humoru i naukę.
Świat Dysku jest oczywiście paralelą ziemskiego globu, naszej historii, techniki, nauki, socjologii.
Tym razem autor opowiada nam o początkach druku, o...

Jedna z najlepszych książek z serii Świata Dysku. Również jedna z najbardziej "praczettowskim" klimatem i sposobem prowadzenia akcji. :)

Najsłabsza książka Pratchetta, jaką dotąd czytałam. Męcząca, nieśmieszna (nie wierzyć opisom z okładek!), tylko fragmentami intrygująca. Ciekawa była postać mówiącego psa wmawiającego wszystkim, że psy przecież nie mówią oraz opis spotkania pana Tulipana ze Śmiercią.
Raczej nie polecam.

Powoli, wielkimi krokami zbliżam się do końca całego cyklu Świata Dysku wydanego w formie kieszonkowej kolekcji przez Edipresse oraz Prószyński i S-ka. Zanim jednak do niego dotrę (końca znaczy się) minie jeszcze sporo czasu – w końcu postanowiłem czytać po jednym tytule każdego miesiąca. Czasem się też trafi miesiąc bez Pratchetta, jak na przykład lipiec 2019, więc...

No takie średnie bym powiedział. Właściwie to fabuła jest nudna a większość postaci nieciekawa. Sytuację ratuje ciągle rozsypujący się przy świetle wampir - fotograf oraz ludzie z absurdalnymi pomysłami na artykuły do gazety.

Co to jest prawda? Czy prawdą jest to czego się uczymy? Czy prawdą jest to co powtarzają nam inni? Czy prawdą jest to w co bardzo wiele osób wierzy?
Prawdą z pewnością jest to co napisane. Bo przecież nie można sobie tak po prostu drukować historii bez weryfikacji.
Co jeśli dostatecznie dużo osób, dodajmy ważnych osób, wierzy że ich rządy będą lepsze niż obecnej władzy?...

Nie najlepsza i nie najgorsza książka Pratchetta. Co oznacza że podobała mi się tylko bardzo, a nie rzuciła na ziemię i kazała prosić o więcej, jak to bywa z niektórymi jego książkami:) Polecam, chociaż jeżeli ktoś nie czytał "Piekła pocztowego", to polecam je o jedną gwiazdkę bardziej;)

Ciekawa wariacja na temat druku, prasy, dziennikarstwa i wiadomości prasowych oraz ich funkcjonowaniu w świadomości opinii publicznej. Jak zwykle, z przymrużeniem oka.

William de Worde dość przypadkowo zostaje redaktorem pierwszej na Dysku (g)azety:
"Puls Ankh - Morpork. Prawda Cię wyzwoli A - Z" której codzienne redagowanie, drukowanie i wydawanie okazuje się bardzo niebezpieczne. Pisanie prawdy może zagrażać życiu, szczególnie jeśli w grę wchodzi polityka. Prawda, to nie jest też coś co szczególnie interesuje czytelników: "to, co...

Dyskusje

4 563