Sztuka i percepcja wzrokowa. Psychologia twórczego oka

Okładka książki Sztuka i percepcja wzrokowa. Psychologia twórczego oka Rudolf Arnheim
Okładka książki Sztuka i percepcja wzrokowa. Psychologia twórczego oka
Rudolf Arnheim Wydawnictwo: Officyna Seria: Klasyka Światowej Humanistyki sztuka
sztuka
Klasyka Światowej Humanistyki
Art and Visual Perception: A Psychology of the Creative Eye
Officyna
2022-11-15
2005-01-01
Jolanta Mach
psychologia percepcji psychologia twórczości

Książka o psychofizjologii widzenia, tytuł godny dodania ze względu na zrozumienie co jest ważne w kompozycji i jakie są najistotniejsze elementy w postrzeganiu przestrzeni. Tekst na początku może wydawać się żmudny w porównaniu z lekkimi tytułami o projektowaniu czy sztuce. Jednak jest to publikacja warta czasu i uwagi. :)

Tej książki nie powinno się oceniać. Jest klasyką. Jest w kanonie na uczelniach artystycznych. Mi osobiście przeszkadzało schematyczne (choć rozumiem zamiar) pokazywanie omawianych dzieł sztuki. Tylko dwie kolorowe ryciny na ponad 500 stron.

Kolejna książka, której zmęczyć nie mogłam. Jakkolwiek wydawało mi się, że psychologia mnie raczej interesuje, tak ujęcie sztuki pod kątem rozwoju psychicznego u dziecka zwyczajnie mnie przerosło. Nie twierdzę, że książka jest zła, ale jednak najczęściej miałam przy niej wrażenie rozwodnionego Kandinssky'ego, jakkolwiek Arnheim nie deklarował sympatii wobec sztuki abstrakcyjnej. Być może jeszcze po to dzieło sięgnę i wreszcie je skończę, będę się jednak musiała do tego zmusić.

Jestem miłośnikiem sztuki tak więc ta pozycja wydaje się niezbędną

• Historia sztuki
  • Psychologia
  • Projektowanie
  • Projektowanie graficzne

Dodaj cytat z książki Sztuka i percepcja wzrokowa. Psychologia twórczego oka