Sztuka i percepcja wzrokowa. Psychologia twórczego oka

Rudolf Arnheim Wydawnictwo: Officyna Seria: Klasyka Światowej Humanistyki nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Art and Visual Perception: A Psychology of the Creative Eye
2013-01-01
2005-01-01
Jolanta Mach
Officyna
psychologia percepcji psychologia twórczości
Art and Visual Perception: A Psychology of the Creative Eye
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
2013-01-01
Jolanta Mach
Klasyka Światowej Humanistyki
psychologia percepcji psychologia twórczości

Książka o psychofizjologii widzenia, tytuł godny dodania ze względu na zrozumienie co jest ważne w kompozycji i jakie są najistotniejsze elementy w postrzeganiu przestrzeni. Tekst na początku może wydawać się żmudny w porównaniu z lekkimi tytułami o projektowaniu czy sztuce. Jednak jest to publikacja warta czasu i uwagi. :)

Tej książki nie powinno się oceniać. Jest klasyką. Jest w kanonie na uczelniach artystycznych. Mi osobiście przeszkadzało schematyczne (choć rozumiem zamiar) pokazywanie omawianych dzieł sztuki. Tylko dwie kolorowe ryciny na ponad 500 stron.

Kolejna książka, której zmęczyć nie mogłam. Jakkolwiek wydawało mi się, że psychologia mnie raczej interesuje, tak ujęcie sztuki pod kątem rozwoju psychicznego u dziecka zwyczajnie mnie przerosło. Nie twierdzę, że książka jest zła, ale jednak najczęściej miałam przy niej wrażenie rozwodnionego Kandinssky'ego, jakkolwiek Arnheim nie deklarował sympatii wobec sztuki...

Jestem miłośnikiem sztuki tak więc ta pozycja wydaje się niezbędną

klasyk, abc o percepcji wzrokowej

• Chcę w prezencie
  • Sztuka