Postimpresjoniści

Arkady
2005-01-01
1972-01-01
sztuka

Okładka książki Andrzej Zwierzchowski. Działania archaiczne Andrzej Biernacki, Wiesław Juszczak, Andrzej Zwierzchowski
Andrzej Zwierz... Andrzej Biernacki, ...
Okładka książki Ruiny czasu. Rozmowy o twórczości Dariusz Czaja, Wiesław Juszczak
Ruiny czasu. R... Dariusz Czaja, Wies...

Od lilli moneta, przez przedstawienia cyrkowe Seuarta, tahitanki Gauguina, chłopów Van Gogha, kobiety Degasa i tancerki Laurteca do pejzaży Cézannea. Juszczak świetnie streścił żywoty i twórczość tych malarzy w ledwie 200stu stronach. Myślę, że lektura byłaby przyjemna nawet dla osób, które się nie znają na sztuce.

Postimpresjonizm - kierunek w sztuce francuskiej na przełomie XIX i XX wieku następujący po impresjonizmie i dotyczący zjawisk artystycznych występujących tuż po nim określonych jednym terminem zbiorczym.
Autor w kilku przejrzyście rozbudowanych rozdziałach ukazuje nam sylwetki najważniejszych przedstawicieli malarstwa tego okresu.
Zwięźle, jasno i przystępnie opisuje kolejno twórczość i dzieła takich artystów jak na przykład Claude Monet, ujmując to w ramy kryzysu impresjonizmu i jego jako ostatniego przedstawiciela. Wprowadza nas kolejno w nowy impresjonizm, neoimpresjonizm, symbolizm syntetyczny jak i ekspresyjny dzięki takim twórcom jak Georges Seurat, Paul Gauguin czy wszystkim doskonale znany Vincent van Gogh. Dowiadujemy się również o innych malarzach tego okresu, nie chcę jednak zdradzać wszystkiego do końca.
Podsumowując autor przedstawia różne problemy postimpresjonistycznego malarstwa poprzez ukazanie czytelnikowi ogólnych zagadnień twórczości poszczególnych jego przedstawicieli.
Książka zawiera wiele zdjęć obrazów, tych dobrze znanych jak i tych mniej.
Bardzo polecam miłośnikom sztuki nowoczesnej.

Zwięźle, jasno i przystępnie opisuje...

Książka dla zainteresowanych impresjo- i postimpresjonizmem. Zwraca uwagę na czynniki jakie miały wpływ na kryzys nurtu impresjonistycznego i niejako jego kontynuacje w przeobrażeniu w kolejno powstające. Podkreśla również cechy znamienne u każdego z wymienianych malarzy i wpływ jaki mieli na innych. Treści opatrzone adekwatnymi obrazami twórców.
Co prawda Juszczak wziął pod uwagę te największe nazwiska jak Seurat, Gauguin, van Gogh, Degas, Toulouse-Lautrec, Cezanne, ale jak sam przyznaje ujął szerzej w swojej pracy tych, którzy tworzą grupę najwęższą, ale o najszerszym zasięgu oddziaływania.
Na końcu jest nota biograficzna z nazwiskami tych, którzy zostają wspomniani w książce.
Warto oddać się tej lekturze.

Co prawda Juszczak wziął...

Bardzo przystępnie napisana i bardzo dobrze się ją czytało. Dopiero niedawno zaczęłam głębiej interesować się malarstwem. Książka pomogła mi otworzyć się jeszcze bardziej na świat obrazów i zacząć myśleć o malarstwie trochę inaczej, niż przed przeczytaniem tej książki. Wielki plus za to, że na pewne zagadnienia otworzyła mi oczy, nauczyła mnie więcej dostrzegać, analizować.

Bardzo dobrze i rzetelnie napisana książka, o jakże ciekawym okresie w dziejach sztuki. Postimpresjonizm, bowiem to początek mnogości nurtów, które będą ze sobą koegzystować w tym samym czasie. Jak i koniec pewnej epoki. Wspaniałą lekturę uzupełniają świetnie dobrane obrazy.

inne wydanie

inne wydanie