WIDZIEĆ/WIEDZIEĆ. Wybór najważniejszych tekstów o dizajnie

David BarringerPrzemek Dębowski Wydawnictwo: Karakter sztuka
Karakter
dizajn projektowanie
sztuka
dizajn projektowanie

Dość ciężka książka. Niektóre eseje pomijałem, bo ich nie rozumiałem. Dobór tekstów mógłby być uważniejszy. Niestety osoba, która chciałaby tak po prostu przeczytać tę książkę, może się zawieść, gdyż bez znajomości terminów w sztuce może się przy tej książce zagubić tak jak ja. Raczej poleciłbym ją osobom, które mają dobre podstawy teoretyczne w dziedzinie designu.

"Na łamanie reguł może sobie pozwolić ten, kto poznał wszystkie reguły". Texty zawarte w publikacji dowodzą, że dyskusja trwała, trwa i będzie trwać jeszcze przez długie lata. Podobnie czeka się na uznanie okazane przez innych. Książka do poczytania od czasu do czasu i to niekoniecznie w prezentowanej kolejności artykułów.

Dość ciekawa pozycja z dziedziny topografii i dizajnu. Całkiem ,,dizajnerska" w swoim wydaniu - okładka, czcionki, wytłoczenia, wszystko dopracowane, a zarazem przyjemnie minimalistyczne i wymuskane w takt dzisiejszych wizualnych tendencji - w zasadzie to atut, a z drugiej strony właśnie taka stylistyka wydaje mi się już nie co oklepana - jak by to powiedzieć -nieco wręcz...

Wspaniałe kompendium dla osób, które nie tylko zajmują się typografią, ale też szeroko rozumianym designem. Przedstawia historię typografii poprzez doświadczenia wybitnych osób z branży, daje wiele wskazówek i różnych punktów widzenia. Zdecydowanie poszerza horyzonty!

Zbiór tekstów, który trzeba przeczytać. Bo nic nowego..nad starego. Od lat te same dyskusje, te same pytania. Rozmówcy się tylko zmieniają."Jest znacznie bardziej prawdopodobne,że jakiś bezużyteczny szajs będzie nowy niż stary, bo większość badziewia nie przechodzi próby czasu". (J.Keedy)

3 artykuły. Tematy naprawdę ze wszystkich zakresów dizajnu. Książka pięknie skonstruowana (w końcu przez profesjonalistów).

Dzięki tym tekstom projektowanie i architektura pierwszy raz wydały mi się interesujące. A dzięki E.Lupton i A.Miller zrozumiałam parę kwestii z teorii znaczeń, które sprawiały mi dużą trudność. Warto.

Bardzo ciekawa, chociaż niektóre fragmenty można by było nożem ciąć, takie są ciężkie. Myśli autorów nie zawsze jasne, ale tematy poruszane warte uwagi. W zupełnie inny sposób zaczęłam myśleć o designie, a zwłaszcza o typografii, którą przesiąknięte są wszystkie początkowe teksty. Nie zdawałam sobie sprawę z mnogości podejść do tematu projektowanie i mimo, że wiedziałam "do...

Dyskusje

• Chcę w prezencie