Myślenie architekturą

Architektur Denken
sztuka
Artur Kożuch
architektura sztuka

Ależ to jest piękny esej! Został mi polecony w idealnym momencie, kiedy zaczęłam tracić motywację do studiowania kolejnego tomu wypełnionego złożonymi opisami rzutów obiektów sakralnych. Autor bywa odrobinę egzaltowany, chwilami ocierając się o grafomanię, ale za zaproszenie do jego intymnego, zmysłowego świata architektury - wybaczam.

Niestety bardzo cieżko się to czyta - jest to bardziej poezja o architekturze.
Ale pokazuje to stosunek Mistrza do Architektury, to jakim darzy ją miłością i dbałością. Jest to piękna lekcja o architekturze, materiałach. Lekcja mistrza

Bardzo filozoficznie i poetycko o architekturze, a przedewszystkim o tym jak Peter Zumthor postrzega swoje życie.

Książka do powolnego delektowania się. Niesamowite eseje o prawdziwie zmysłowym doświadczaniu architektury, o obcowaniu z architekturą, o przesuwaniu dłonią po gładkiej fakturze kamienia. Głębokie przemyślenia prawdziwego poety wśród architektów - zilustrowane fotografiami z jego domu.

Warto znać osobę autora i jego wyjątkowe projekty m.in. term i kaplicy - całość składa...

Wiele myśli wyjętych z mojej głowy

"Myślenie architekturą" jest zbiorem wykładów i esejów napisanych przez Zumthora w latach 1988-2009, a więc w okresie, w którym powstały największe, najbardziej znane dzieła architekta, a on sam może już uważać się za twórcę jeśli nie spełnionego, to na pewno dojrzałego i doświadczonego. Książka jest próbą przekazania filozofii Zumthora, jego spojrzenia na proces...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Peter Zumthor filozoficznie o architekturze, czerpiąc inspiracje zewsząd, nawet z "Dukli" Andrzeja Stasiuka.

Nieprawdopodobnie piękne spojrzenie na tak bliską mi dziedzinę - architektura i natura. Książkę chłonie się strona po stronie. A kiedy już skończy się czytanie pozostaje miłe uczucie po prostu ta książka jest "jakaś" w pozytywnym tego słowa znaczeniu.

Budynki Zumthora to fabryki doświadczeń mistycznych; eseje są równie znakomite, polecam.

Niby nic, niewiele, godzinka może półtorej lektury a nagle odmienił się mój ogląd świata. Chociaż rzeczywistość wokół ta sama co zwykle, przestrzeń wypełniona tymi samymi budynkami, drzewami i innymi przedmiotami, moje postrzeganie zupełnie się zmieniło i na wszystko patrzę inaczej. To dzięki tej niewielkiej czerwonej książeczce zawierającej magiczne eseje o architekturze...

• Chcę w prezencie
  • Architektura i urbanistyka