U4 : Koridwen

Polarny Lis
2016-11-20
2016-11-20
Paweł Łapiński

Są różne powody dla których ludzie sięgają po książki. Fabuła, ulubiony autor, piękna okładka. Powodem dla którego przeczytałam ,,U4: Koridwen” jest tytuł. A konkretnie zawarte w nim imię głównej bohaterki. Tak, postanowiłam przeczytać tą książkę tylko dlatego, że główna bohaterka ma celtyckie imię i jest Bretonką. Gry to totalnie nie moja bajka, mimo szczerych chęci nie jestem w stanie zrozumieć ludzi, którzy się w nie angażują i przeżywają ich fabuły, więc książka osnuta na grze fabularnej sama z siebie by mnie do siebie nie przyciągnęła. Natomiast moja miłość do kultury celtyckiej nie gaśnie i w rezultacie, mimo powtarzania sobie ,,To jest o grze fabularnej, jakichś ekspertach i mistrzach gry, znowu poczujesz się jak dziwadło, które nie rozumie fenomenu gier”(oczywiście piszę to żartobliwie),w końcu musiałam przeczytać ,,Koridwen”.

,,U4” to seria autorstwa czterech francuskich pisarzy, opisująca świat po apokalipsie spowodowanej tajemniczym wirusem. Ludzkość zaczyna wymierać, ostają się tylko nastolatki w wieku 15- 18 lat. Każdy z czterech francuskich autorów stworzył powieść z perspektywy jednego nastolatka. Bohaterką tego tomu jest Koridwen, nastolatka z Bretanii, która w wyniku epidemii utraciła rodziców i teraz zajmuje się opieką nad upośledzonym umysłowo kuzynem Maxem. Pewnego dnia dziewczyna znajduje pozostawiony przez jej ukochaną zmarłą babcią, zielarkę uchodzącą za czarodziejkę i spadkobierczynię tradycji druidów, która nauczyła Koridwen szacunku do kultury bretońskiej. Babcia informuje Koridwen, że teraz to ona jest dziedziczką magicznej tradycji, a jej zadaniem jest ocalić świat przed zagładą. Przed epidemią Koridwen była ekspertem w internetowej grze Warriors of Time i niedługo po znalezieniu listu, dostaje wiadomość od Mistrza Gry, Khronosa, który twierdzi, że Eksperci są w stanie cofnąć czas i zapobiec wybuchowi epidemii. Mimo wielu wątpliwości, Koridwen idąc za radą Khronosa i zmarłej babci, postanawia zaryzykować.

Na moje szczęście, wątek gier nie był najważniejszym w powieści. Za to wątki celtyckie miały naprawdę spore znaczenie i tworzyły klimat. Jestem zachwycona średniowieczną pieśnią bretońską wspominaną na kartach książki i umieszczoną w całości pod koniec(polecam najpierw przeczytać ją całą, żeby lepiej się wczuć) i nawet zrobiłam sobie jej zdjęcie, żeby móc w każdej chwili na nowo poczuć ten niezwykły klimat. Odwołania do bretońskiej kultury, babcia jako swoisty stróż i Koridwen jako spadkobierczyni druidów – to wszystko tworzyło coś niesamowitego i tak odmiennego od reszty antyutopii dla młodzieży. Bardzo podobały mi się też wplątywane co jakiś czas do fabuły legendy bretońskie – zwłaszcza to o córce, która zagląda w zaświaty, by zobaczyć zmarłą matkę. Myślę, że warto docenić ten aspekt ,,Koridwen” nawet jeśli nie jest się fanem kultury celtyckiej – po pierwsze, autor zwraca tu uwagę na kulturę nieco mniej znaną i rozpowszechnioną niż np. japońska czy grecka i dzięki temu przybliża nam czyjąś tradycję. Po drugie, odchodzi od irytującego(mnie) schematu przedstawiania danego kraju tylko z perspektywy stolicy. Paryż jest wszędzie, natomiast tutaj mamy Bretanię, która ma dość znaczną kulturową odrębność i została wcielona do Francji dopiero w 1532 roku.

Jednak nie mogło być tak pięknie, żeby wszystko mi się podobało. Jestem straszną romantyczką, ale w tym wypadku chyba lepiej byłoby zrezygnować z wątków miłosnych. Można powiedzieć, że Koridwen miała podchodzące pod uczucie relacje z czterema bohaterami, jednak każda z nich została bardzo szybko opisana i ucięta i właściwie nie wiadomo do końca skąd się te uczucia wzięły. Fabuła jest ciekawa, ale dość statyczna, nie dzieje się jakoś dużo i trudno poczuć nastrój zagrożenia, niby są jakieś patrole, żołnierze, ale bohaterka swobodnie biega po mieście, jeśli wymaga tego sytuacja. Zakończenie było zdecydowanie za szybkie, przez większość akcji w ogóle różne kwestie nie były rozważane, po czym w ostatnim rozdziale wszystko szybko się wyjaśnia przez co zabrakło elementu tajemnicy i zaskoczenia, które cenię w tego typu książkach. Trochę też mi zgrzytało połączenie pradawnych tajemnic druidów i gier komputerowych(ale ja bym najchętniej w ogóle wyrzuciła ten cały wątek z grą). Natomiast drugim, po opisaniu kultury bretońskiej, elementem była więź między Koridwen a Maxem. Zdecydowanie jest to najbardziej emocjonalny wątek w tej powieści.

,,Koridwen” polecam fanom młodzieżowych antyutopii, ale też tym, którzy chcą się dowiedzieć czegoś na temat kultury bretońskiej w lekkiej formie. Przez całą lekturę zastanawiałam się, czy czytać kolejne tomy. Raczej nie znajdę w nich już tego urokliwego celtyckiego klimatu, ale jako że wiele tajemnic książkowego uniwersum nie zostało wyjaśnionych, myślę, że postaram się też przeczytać inne tomy. Być może pozwolą lepiej zrozumieć mi tą historię.

,, Dopóki pozostajesz szczera sama ze sobą, dopóki nie ranisz innych, nie można ci nic zarzucić. Dobrze, że popełniasz błędy, w ten sposób nauczysz się życia. Jesteś jeszcze za młoda, żeby znać dobrą drogę.”

Atakujący opony mózgowe filowirus krwotoczny U4 nieustannie zbiera krwawe żniwa. Sieje spustoszenie, zabija wszystkich z małymi wyjątkami. Początkowo wywołuje osłabienie organizmu, migreny, astenię i paraliże, po których dochodzi do gwałtownego krwawienia, zawsze wykańczającego ofiarę. Ponad 90% światowej populacji uległo zagładzie. Pozostali nieliczni. Nastolatkowie między 15 a 18 rokiem życia. Świat się skończył, a oni nadal żyją. Skazani tylko na siebie. Czy uda im się przetrwać?

"Koridwen,
Jeżeli czytasz ten list, to znaczy, że osiągnęłaś piętnaście lat, celtycki wiek dojrzałości. Czas więc na Ciebie. Musisz wybrać, czym będzie Twoje życie. Jesteś wystarczająco inteligentna, żeby wiedzieć, że decyzje nie zapadają tylko wówczas, gdy mamy piętnaście lat. Masz już pewną historię, która zaczęła się jeszcze przed Twoimi narodzinami."

Koridwen, główna bohaterka, dostała swoje oryginalne imię na cześć celtyckiej bogini i czarodziejki Cerridwen. Podobnie jak pozostali tytułowi bohaterowie serii U4, Koridwen jest Ekspertem w grze komputerowej Warriors of Time. Ostatni dzień przed apokalipsą dostała komunikat od mistrza gry - Khronosa. Zwoływał on wszystkich Ekspertów gry do Paryża. Dał im nadzieję na uratowanie świata i odwrócenie strat przez możliwość przeniesienia się w czasie. Czy Koridwen pogodzi się ze swoim przeznaczeniem? Czy uratuje świat? A może komunikat okaże się zwykłym żartem?

"Odtąd jestem sama na świecie."

U4 to seria czterech powieści napisanych przez czterech autorów. Moje drugie i mniej udane spotkanie. Książka chwilami mnie wręcz nudziła. Bardzo cieszyłam się, że powrócę do świata, którym "zauroczyłam" się w "U4 Jules", a miałam wrażenie, że znów czytam to samo...

Postać Koridwen - rewelacja. Nastoletnia dziewczyna, która zostaje sama, a mimo to wykazuje ogromną chęć przeżycia i jest niesamowicie silna zarówno psychicznie jak i fizycznie. Sama w piekle - świecie pozbawionym zasad, w którym aż roi się od niebezpieczeństw. Jednak nie tylko główna bohaterka zasługuje na uznanie. Bohaterowie drugoplanowi to również w większości wzory godne naśladowania. Oczywiście znajdą się też "czarne owce" - przecież w postapokaliptycznym świecie człowieczeństwo zostaje wystawione na próbę. Próbę, którą nie każdy przechodzi wzorowo...

Nie jest tak, że książka mi się nie podobała. Całym sercem kocham takie klimaty, bohaterowie i postapokaliptyczny świat zostały wykreowane mistrzowsko i bardzo realistycznie, ale zabrakło mi efektu wow. Zabrakło mi powiewu świeżości, jakiejś oryginalności, czegoś, co wyróżniłoby tę książkę na tle innych z serii U4. Mam cichą nadzieję, że może w kolejnych częściach to odnajdę.

Podsumowując, "U4 Koridwen" to dobra młodzieżówka postapo, mimo że momentami dość nużąca. Książka zawiera wszystkie najważniejsze elementy postapokaliptycznego świata. Autor doskonale ukazał walkę o przetrwanie, uczucia i emocje towarzyszące bohaterom. Sięgnijcie po książkę i sprawdźcie, czy poradzilibyście sobie w świecie opanowanym przez filowirusa U4.

Na półkach: , , , , , ,

Epidemia tajemniczego wirusa U4 sprawia, że prawie wszyscy mieszkańcy naszej planety giną. Przy życiu pozostają tylko nastolatki. Zdani sami na siebie usiłują na nowo urządzić świat i przetrwać w czasach, gdy ich dawni znajomi zamienili się w okrutnych, krwiożerczych wandali. Jedyną nadzieją na wyjście z patowej sytuacji zdaje się być tajemnicza wiadomość, którą otrzymali Eksperci popularnej przed katastrofą WOT. Jej administrator informuje ich, że mają możliwość cofnięcia się w czasie i ostrzeżenia przed kataklizmem. Jedną z osób, która została wytypowana do tego zadania jest Koridwen, dziewczyna pochodząca z Bretanii, córka prostych rolników. Dziewczyna podejmuje wyzwanie i wraz ze swoim niepełnosprawnym kuzynem Maksem wyrusza do stolicy Francji. Nadziei dodaje jej przesłanie zmarłej babci, według którego Kori jest spadkobierczynią celtyckich tradycji rodziny i ma magiczne moce…

Na pierwszy plan w książce wybijają się jej bohaterowie. Moją szczególną sympatię wzbudziła tytułowa Koridwen. Z pozoru to dziewczyna taka jak większość głównych bohaterek dystopii – silna, niezależna, gotowa na wszystko. A jednak, Kori wyróżnia się na ich tle. Ma swoje zasady moralne, których stara się przestrzegać. Najważniejsze jest dla niej dobro bliskich, za których wzięła odpowiedzialność i rodzinna ziemia. Największą zaletą dziewczyny jest to, że nie zakochuje się i nie podporządkowuje się jakiemuś chłopakowi. Jest pewna siebie i wie, czego chce od życia. Na uwagę zasługują także wykreowane postaci poboczne – wycofana, nieśmiała Anna, która zmaga się z najtrudniejszymi decyzjami, Marek, przywódca komuny czujący się odpowiedzialnym za losy swoich ludzi. Wszyscy bohaterowie to niedojrzałe jeszcze nastolatki, które stanęły w obliczu sytuacji zagrożenia, pozostawione na pastwę losu i mogące liczyć tylko na siebie.

Świat przedstawiony na kartach serii „U4” jest przerażający i pełen okrucieństwa. Bohaterowie zdani są tylko na siebie i swoje siły. Muszą walczyć nie tylko z głodem, ale także ze zmagającymi się ze sobą bandami i ich okrutnymi przywódcami, z służbami porządkowymi, które chcą w brutalny sposób zaprowadzić porządek oraz własną samotnością. Jednocześnie seria ta skierowana jest do czytelników +14, więc nie znajdziemy w niej wiele brutalności, seksu czy przekleństw. Dlatego jeśli Wasze młodsze rodzeństwo chciałoby zacząć przygodę z dystopią, bez wahania możecie mu polecić tę serię!

Bardzo ciekawym zabiegiem jest wprowadzanie do historii motywu celtyckiego. Koridwen jest Bretonką, która jest dumna ze swojego pochodzenia i swoich tradycji. Wierzenia celtyckich ludów są silnie obecne na kartach książki, co stanowi ciekawy smaczek odróżniajacy „U4. Koridwen” od innych młodzieżowych dystopii.

Nieco gorzej wypada styl autora. Yves Grevet pisze w sposób chłodny, suchy i rzeczowy. Nie oddaje emocji, które targają bohaterami, nie potrafi wzbudzić napięcia u czytelnika. Książka napisana jest konkretnym stylem, który przywodzi nieco na myśl pozbawioną uczuć kronikę historyczną.
Na koniec chciałabym jeszcze pochwalić wydawców książki, czyli debiutujące wydawnictwo Polarny lis. „U4. Koridwen” ma przepiękną okładkę, genialnie oddającą klimat serii. Dodatkowym plusem graficznej strony książki jest duża, szeroka czcionka, dzięki której przez książkę wręcz się płynie!

Francja. Śmiertelny wirus. Przy życiu pozostają tylko osoby pomiędzy 15 a 18 rokiem życia. W tym Jules i Koridwen.

Cykl U4 we Francji stał się bestsellerem. Nie rozumiem do końca, jak to się stało, ale mimo wszystko książki "U4: JULES" i "U4:KORIDWEN" są warte uwagi. Jeżeli lubisz dystopie, to zapraszam do obejrzenia recenzji: https://youtu.be/Y4GJKg9cHE4

I wracamy do serii U4. Ponownie dziękuję wydawnictwu za egzemplarz recenzencki. Jednak nie będę się powtarzać, że mimo wszystko inne wydawnictwa traktują nieco lepiej swoich recenzentów. Książka w szarej okładce a nie już normalnej, jak być powinno. No mniejsza. Przejdźmy do samej książki.

I tu mam ten sam problem co z częścią pierwszą. Można je czytać w dowolnej kolejności, bo jest to historia opowiedziana przez 4 osoby ale w tym samym czasie się rozgrywa cała akcja. Natomiast jak pierwsza mnie nie porwała, tak i druga jest bardzo przeciętna (nawet jak na 14-latków, do których podobno jest skierowana).
Jedynym i ogromnym plusem w stosunku do tomu poprzedniego jest fakt, że opisy chociażby krajobrazów są ciekawsze. W zasadzie one tu są, tam - nie.
Jednak czy faktycznie tak wyglądałby koniec świata? Czy ktoś by się rozczulał nad dziewczętami, które nie lubią czytać czy oglądać brutalnych scen i rozkładających się ciał? No raczej nie. A jednak tu się pieścimy jak z małym dzieckiem a skoro to postapo, to dajcie postapo.
Oczekiwałam wiele, zwłaszcza, że w tej chwili na rynku książek mamy ogromny wybór w pozycjach tego typu i póki co, według mnie, ta seria jest jedną z najgorszych.
Wierzcie mi, w księgarniach nie będą jej polecać a jak widać to, że jest bestsellerem w innym kraju, nie czyni jej hitem w innych krajach.
To, że jest nietypowa, nie znaczy, że wszyscy się na nią rzucą i myślę, że fani postapokaliptycznych historii będą bardzo zawiedzeni.

4/10. Jedna gwiazdka więcej w porównaniu do Jules z tego względu, że tu autor przynajmniej się bardziej postarał ale za to ilość stron po raz kolejny jest zbyt duża. Po co lać wodę? To wyścigi kto więcej stron szarpnie na U4? Jeśli tak, to Koridwen wygrywa ale nie wiem jak z tomem 3 i 4 bo nie zamierzam ich kupować. Mało tego, nie zamierzam ich nigdy czytać bo czytać to samo cztery razy, kiedy nie jest to książka, do której się chce wracać... szkoda czasu.

P.S.: Mam nadzieję, że wydawnictwo mimo słabego startu (bo przecież powstało całkiem niedawno i to chyba jedna z ich pierwszych, jeśli nie pierwsza, premiera) się nie zniechęci ale następnym razem zweryfikuje bestseller, bo po prawdzie u nas na niektórych książkach też jest taka naklejka a to tylko słaba reklama.

I tu mam ten sam problem co z częścią pierwszą. Można je czytać w dowolnej...

Koridwen otrzymała swoje imię na cześć celtyckiej bogini i czarodziejki Cerridwen. Jest jednym z Ekspertów w grze Warriors of Time. Ostatni komunikat przed epidemią, jaka wybuchła na świecie, była wiadomość od mistrza gry Khronosa zwołująca Ekspertów do Paryża, by cofnąć się w czasie i uratować świat. Czy Koridwen pogodzi się ze swoim przeznaczeniem? Czy cofnie się w czasie i zdoła uratować świat?

Od czasu do czasu lubię sięgnąć po coś, co wybija się na tle obyczajówek i erotyków, po które sięgam najczęściej. Po postapokaliptyczne tytuły sięgam niezwykle rzadko, gdyż nie do końca przemawia do mnie obraz końca świata itd.
Jednak seria U4 wydawała mi się czymś z lżejszej półki tego gatunku, z ciekawym opisem, a i nawiązanie do mitologii celtyckiej kupiło mnie dość szybko.

U4. Koridwen to drugi z czterech tomów cyklu, który wedle informacji na tyle książki, można czytać w dowolnej kolejności. Dlaczego? Otóż wydarzenia opisane w książkach rozgrywają się na przestrzeni dwóch miesięcy, a dokładniej mówiąc – od pierwszego listopada do dwudziestego czwartego grudnia. Oczywiście, w każdym tomie pozdajemy historię z perspektywy danego bohatera.

Tom, w którym narratorem jest wspomniana Koridwen urzekł mnie swoimi odwołaniami do wspomnianej już mitologii celtyckiej (ach, te mitologie!). Symbolika imienia oraz nawiązania do wierzeń bretońskich to przyjemna i intrygująca ciekawostka.
Fabularnie, autor stworzył przyjemnie opowiedzianą historię, pomijając tematykę. Od początku do końca „coś się dzieje”, choć nie ukrywam, że czasami brakowało mi takiej ekspresji, adrenaliny, by podkreślić pewne wydarzenia. Zdarzały się momenty dość monotonne i bez większych emocji. W większości jednak była to płynna i przede wszystkim lekka i szybka lektura, z którą ciężko rozstać się na dłuższą chwilę.

Opisy krajobrazów po epidemii są realistyczne, aczkolwiek bardzo delikatne, jak na książkę z gatunku postapo. Nie dziwi to jednak, biorąc pod uwagę, że seria skierowana jest do grupy 14+. Nie wyobrażam sobie ów osobnika liczącego lat czternaście :) , który miałby czytać sceny pełne agresji, czy mocne i szczegółowe opisy rozkładających się ciał…

Dużym plusem dla książki poza jej gabarytem, bo to dość spory kawałek książki, jest duża czcionka. Jedna z większych, jakie miałam okazje widzieć w książkach wydawanych w Polsce. Nie ukrywam, że byłam tym mile zaskoczona i miało to duży wpływ na szybkość czytania… (w końcu miło jest nie gubić linijek ;) )

O okładce nie mogłabym nie wspomnień. Ciekawa pod względem graficznym i przyciągająca wzrok – tego nie można jej odmówić. Idealnie wpasowująca się w klimat opisanej w niej historii, a w odniesieniu do całej serii - świetnie współgrająca.

Podsumowując: Apokaliptyczne sceny, śmierć, zbrojne ataki to tylko część tego, co stanowi historię opisaną na kartach książek serii U4. To przyjemna, lekka i szybka lektura, która wciąga od pierwszych stron. U4. Koridwen to książka nie tylko dla nastolatków, każdy, kto ma ochotę na postapo w wersji „light” z pewnością będzie usatysfakcjonowany po zamknięciu i odłożeniu książki… w końcu nie każdy chce czytać straszne opisów rzezi, po których nie uśnie (tak, to o mnie mowa ;) ).

Koridwen to imię młodziutkiej dziewczyny, która wychowywała się na wsi. Nie bez powodu nadano jej to oryginalne imię. Główna bohaterka jest postacią niezwykłą i ma przed sobą do wykonania ważne zadanie. Świat bowiem przestał być normalny. Śmiercionośny wirus zniszczył kilka miliardów ludzkich istnień. Przy życiu zostaje głównie odporna młodzież oraz wojsko, które potrafi chronić się przed chorobą. Wykreowany świat w książce jest przerażający: pełen okrucieństw i niebezpieczeństw. Nikt, kto został przy życiu, nie wie, co czeka go jutro. Koridwen na pierwszych stronach powieści myśli o tym, aby popełnić samobójstwo, ale jednak wola życia wygrywa. Przygarnia do siebie swojego upośledzonego kuzyna i oboje wyruszają w drogę. Spotykają różnych ludzi, zarówno przyjaciół jak i wrogów. Koridwen Walczy o przetrwanie.

Książka trzyma w napięciu, jest napisana zgrabnym językiem. Z pewnością trafi w gust fanów powieści post-apokaliptycznych. Bardzo polecam! Nie tylko młodzieży, ale także starszym osobom.

• Przeczytane w 2017r.