Punkt

2017-05-15
2017-05-15
Jakub Jedliński
powieść antyutopia

Bohaterowie tej książki walczą o prawo do cierpienia. Wiem, brzmi głupio, bo przecież nikt nie chce z własnej woli cierpieć. A jednak warto zadać sobie pytanie, czy człowiek bez cierpienia nadal pozostaje człowiekiem. Kim stalibyśmy się, gdybyśmy zostali pozbawieni prawa do przeżywania żałoby po naszych bliskich? Czy reset dusz umożliwiający oderwanie się od bólu i cierpienia to dobry sposób na szczęśliwe życie? Ta książka pomaga odnaleźć odpowiedzi na te pytania. Polecam.

Dla mnie rewelacja. Przeczytane w jeden dzień

Dla mnie rewelacja. Przeczytane w jeden dzień

Spodziewałam się po tej książce chyba czegoś lepszego. Pomysł był ciekawy, ale wykonanie gorsze. Wszystko dzało się za szybko, za mało opisów, przez co mamy wrażenie, że coś nam umyka.

Nawet nie chciało mi się jej czytać, choć nie była za długa. Po prostu mnie nie zaciekawiła mimo interesującej fabuły. Od pierwszych stron wiedziałam, że po prostu pozycja ta będzie niedopracowana.

Książka podobała mi się. Uwagę przykuwa tutaj sposób wykonania konceptu, który jest zdecydowanie nietypowy i daje do myślenia. Nie ma świata idealnego, ale czemu by nie spróbować w niego się zagłębić? Polecam ludziom, którzy chcieliby zobaczyć nieco więcej pod powierzchnią sztuczności.

"Punkt" jest książką, w której mamy do czynienia z przyszłością. Jak to bywa w tego typu powieściach jest tu nierealny świat, wykreowany przez autorkę. Świat przedstawiony polega na tym, że ludzkość prawie całkowicie wyeliminowała ze swojego życia ból i cierpienie. Za każdym razem kiedy coś złego zdarza się danej osobie, natychmiast jest ona odsyłana do ULEC ( Urzędu Leczenia i Eliminacji Cierpień). Podczas zabiegu lekarze dokonują wycięcia określonych struktur w mózgu, które są bezpośrednio odpowiedzialne za ból. Po "resecie" pacjentowi zostaje tylko mały, niebieski punkt na nadgarstku.
(...)

"Punkt" jest książką, która zwraca uwagę na poważne problemy z jakimi możemy borykać się w przyszłości. Eliminacja bólu i cierpienia to jedno, druga rzecz to wirtualna rzeczywistość, która nierzadko przesłania bohaterom realny świat. Każdego poranka ludzie logują się do Sieci, automatycznie ustawiając status swojego nastroju. Kiedy nie ma Cię zbyt długo w Sieci zaczynają się pytania czy na pewno wszystko jest z Tobą w porządku? W takim świecie trudno jest zachować autentyczność i nietuzinkowość, ponieważ wszyscy są do siebie podobni.
(...)
"Punkt" jest ciekawie napisaną powieścią, która porusza ważne kwestie. Myślę, że dla kogoś kto czyta mniej książek lub rzadziej sięga po tego typu literaturę będzie to coś naprawdę fajnego. Mnie niestety nie zachwyciła, ponieważ w każdym rozdziale odnajdywałam coś co już było. Gdzieś, w innej pozycji te czy inne motywy się przewijały.

G.W

„Punkt” to młodzieżowy, wielokierunkowy pastisz uderzający zarówno w nowoczesny marketing, jak i kulturę wiecznego dążenia do szczęścia, w której wystarczy chcieć i powtarzać przed lustrem, że jesteś zwycięzcą i to zwycięzcą szczęśliwym, spełnionym w swojej ślepej pogoni wbrew wszystkiemu. I chociaż ten opis rzeczywistości wykreowanej przez Florence Hinckel niewątpliwie wydaje się miejscami być przerysowany, a w całości ukrywa też nutkę nieco panicznego odbioru znaczenia social mediów, czy współczesnej kultury konsumenckiej, to trzeba docenić to, że swoim głosem, chociaż niedoskonałym, autorka woła o… autentyczność. O postawienie na prawdę, nie moją, nie twoją, ale po prostu prawdę o nas samych, naszych uczuciach i społecznościach. A to przesłanie powinni docenić wszyscy.

Fragment recenzji pochodzi z bloga: http://toreador-nottoread.blogspot.com/2017/06/jak-poradzic-sobie-z-bolem-strata-i.html

Ludzie są w stanie wymyśleć rozwiązanie każdej sytuacji. Dwa tysiące lat temu nawet nikomu się nie śniło, że w 2017 roku będą istniały dziwne maszyny na czterech kołach żywiące się benzyną i poruszające się po miejskich ulicach, że z jednej półkuli na drugą będzie można dotrzeć w przeciągu kilkunastu godzin, a nie kilkuset dni, że w kieszeni każdego człowieka znajdować się będzie prostokątne urządzenie z pięciocalowym ekranem za którego pośrednictwem można się połączyć z osobą w innym mieście czy kraju. Skoro można udoskonalić sobie życie najnowocześniejszą technologią, wynaleźć kolejne lekarstwa na raka i Alzheimera, to czemu nie można by było spróbować odkryć środka uśmierzającego cierpienie nie tylko fizyczne ale i psychiczne?

Rozmiary książki są niewielkie. Na zaledwie 240 stronach autorka była w stanie poruszyć trudne i kontrowersyjne tematy, a także przedstawić jednocześnie najbardziej optymistyczną i pesymistyczną wizję przyszłości. Jeśli cierpienie z powodu utraty bliskiej osoby może zostać uleczone, dlaczego by z tego rozwiązania nie skorzystać? Przecież istnieje cała gama plusów. Ale czy takie kolejne zabiegi nie mają żadnego wpływu na ludzką osobowość?

Przyznajcie, pomysł na świat bez bólu ze stałym dostępem do Sieci, gdzie praktycznie przeniosło się całe życie, brzmi ciekawie, prawda? I tak też jest, chociaż autorka dość miernie poradziła sobie z wykreowaniem realiów rządzących współczesnością Astrid i Silasa. Nie udzielała zbyt dużo szczegółów na jej temat i nie przedstawia faktów. Postawiła na wrzucenie czytelnika prosto w rzeczywistość bohaterów, żeby sam się zorientował, o co chodzi, a wszystkie niejasności wyłapał z kontekstu. Niektóre aspekty aż się prosiły o rozwinięcie i dopowiedzenie kilku słów, ale niestety tego zabrakło.

Przede wszystkim Punkt porusza dwa najbardziej aktualne problemy z naszego współczesnego świata; do czego może nas doprowadzić rozwój internetu i jak daleko zajdzie medycyna? Autorka przedstawiła bardzo ponurą przyszłość, która ma duże szanse, by się spełnić. I nie zdziwię się, jeśli za kilkadziesiąt czy kilkaset lat rzeczywistość naszych prawnuków z dziewiątego po nas pokolenia będzie wyglądała właśnie tak, jak sen Silasa opisany przeze mnie na samym początku.

Moja opinia:

Wyobraź sobie świat, w którym twoje życie przypomina bardziej portal społecznościowy aniżeli normalną rzeczywistość.
Twoje emocje zostają zastąpione przez statusy zamieszczane codziennie w sieci, a twoja wartość zależna jest od liczby znajomych których posiadasz.
To szalone? - z całą pewnością :)
Niemożliwe? - być może, ale czy napewno?
W końcu...
Świat to jedna, wielka zagadka a przyszłość...
Ciągle zaskakuje nas niespodziewanymi kolejami losu.
Ale czy życie pozbawione uczucia bólu, warte jest trwania w rzeczywistości niezgodnej z naszą ludzką naturą?

Fabuła:

Kiedy tylko przeczytałam opis tej książki, to już wtedy wiedziałam, że ta historia jest stworzona wprost dla mnie.
Zagadkowa przyszłość...
Niebezpieczna tajemnica...
I dwójka bohaterów, którzy poświęcą wszystko, aby wygrać walkę o swoje marzenia.
Według mnie, to idealna mieszanka wrażeń i emocji dla każdego fana literatury młodzieżowej.

Ponadto...
Stworzony przez autorkę świat jest nie tylko bardzo kreatywny, ale i inspirujący. I jestem pewna, że swoją nietuzinkowością pochłonie was na wiele bezcennych godzin.

Styl:

Styl autorki jest lekki, spójny i co najważniejsze, niesamowicie wciągający.
Dlatego też, historię Astrid i Silas'a czyta się nie tylko bardzo szybko i przyjemnie, ale i także z lekkim dreszczykiem emocji.
Dialogi są w niej bardzo dynamiczne, akcja wartka, a bohaterowie niezwykle kreatywni i plastyczni.
Szkoda tylko, że ta nietuzinkowa przygoda ma tylko 212 stron, bo z miłą chęcią pozostałabym w jej świecie o kilka godzin dłużej.

Bohaterowie:

Głównymi bohaterami tej książki są Astrid i Silas - dwójka niepokornych licealistów, którzy pragną od życia czegoś więcej aniżeli tylko prawdy ukrytej za zasłoną "idealnego" systemu.
Dlatego też, postanawiają oni sprzeciwstawić się obecnym zasadą i żyć zgodnie ze swoimi regułami oraz marzeniami.
Ale czy ich bunt ma szansę na rewolucję?
I czy ich miłość będzie w stanie pokonać dzielącą ich barierę?
Hmmm...
Może tak, a może nie:)
Ale jedno jest pewne, że ta dwójka nietuzinkowych postaci nie tylko was poruszy i zaciekawi, ale i także zainspiruje do spojrzenia na świat z nieco innej, niepowtarzalnej perspektywy.

Szata graficzna:

Muszę przyznać, że okładka książki "Punkt" jest bardzo kreatywna i młodzieżowa.
Nie wiem jak wam, ale mi przypomina ona zeszyt szalonego nastolatka, który zamiast zapisywać w nim ważne notatki z lekcji, to rysuje w nim swoje młodzieńcze plany, myśli i marzenia.

Mi osobiście, taka forma okładki bardzo przypadła do gustu i myślę, że idealnie obrazuje ona nietuzinkowość tej historii, ukrytej za buźką wesołej emonki.

Podsumowanie:

"Punkt" to niebezpieczna i pełna niespodziewanych zwrotów akcji historia, która nie tylko przeniesie cię do świata pozbawionego uczucia bólu, ale i także do niecodziennej rzeczywistości przypominającej bardziej portal społecznościowy aniżeli życie normalnego człowieka.

Ta książka, to zarówno niesamowita lekcja pokory, odwagi i miłości, jak i głośne ostrzeżenie, że ludzkiej natury nie powinno się nigdy poprawiać.

Polecam gorąco!

Moja opinia:

To szalone? - z całą pewnością :)
Niemożliwe? - być może, ale czy napewno?
W końcu...
Świat to...