10 minut od centrum

Izabela Sowa Wydawnictwo: Wydawnictwo Autorskie Katarzyna Grochola literatura piękna
Wydawnictwo Autorskie Katarzyna Grochola
literatura piękna

Autorka napisała w przedmowie
:''Dziesięć minut od centrum nie oznacza konkretnego miejsca. Raczej stan ducha, relacje z ludźmi lub nastawienie do otaczającej rzeczywistości. Dla wielu oznacza porażkę lub karę. Dla mnie szansę, by okazać ludzką twarz". Podpisuję się obiema rękami pod ta mini-recenzją.
Autorka prezentuje nam kilka ciekawych osób: ludzi prostych, skromnych,...

Przykro mi, nie dałam rady. Zwykle nie odpuszczam w połowie, może to moja wina i powinnam być bardziej konsekwentna w czytaniu. Nie przepadam za zbiorem opowiadań, wolę powieści. Ponadto tematyka też mnie nie porwała.

Kojarzy mi się z piosenką Łony 'co to tak wyje'. Wyśmienita satyra na klasę średnią. Jej aspiracje, pragnienie prestiżu, nawet jeśli w istocie to tylko blichtr. Na jej pogardę wobec innego człowieka. Skłania do (auto) refleksji.

Kocham tą książkę, czytam ją wciąż na nowo i zawsze mnie zachwyca oraz inspiruje.

Morze sarkazmu (hurrra!), rewelacyjna postac Stefana (choc niestety zbyteczne bledy ortograficzne, bo przeciez nie slychac czy ktos wypowiada 'h' czy 'ch') oraz jakze trafione w samo sedno chrzczenie sasiadow mianem Tychnowych. Opowiadania niby lekkie, bo i humoru pod dostatkiem, ale nie brakuje tez w nich refleksji, ktora przeradza sie w krzyk za czyms co nada sens zyciu....

Książka Izabeli Sowy to lekka, łatwa i przyjemna to historia zwykłych, normalnych ludzi mieszkających w sypialnianych osiedlach, fajny zbiór opowiadań, opowiadają o życiu prostych ludzi, o tym co ich cieszy i smuci.
Refleksyjna, dobra książka dająca do myślenia, skłaniająca do refleksji.
Zrelaksowała mnie, poprawiła nastrój czyta się błyskawicznie...naprawdę miła lektura.

Skończyły mi się wakacje ;) na które zabrałam całą górę książek i mam nadzieję, że zdołam się teraz uporać z górą opinii, a żadna przeczytana książka mi nie ucieknie. (Jeśli ucieknie to znaczy że nie była warta czytania).
Zacznę od końca, tzn od 10 minut od centrum, które jeszcze doczytuję i mam nadzieję, że jednak zdołam tę książkę skończyć.
To bardzo ciekawa książka nudna...

Ładna ta Sowa.Przeciwstawiła sobie ludzi trochę zagubionych,dobrych,mało przebojowych , często wykorzystywanych ,z harpiami z korporacji, głuchych i ślepych na świat,za to odnoszących sukcesy.Poznaliśmy ludzi wspinających się po szczeblach kariery, gubiących po drodze siebie i takich, którzy z kariery zrezygnowali, by właśnie siebie odnaleźć.Była też dziewczyna z blokowiska...

Zbiór opowiadań.
Tak niedaleko - tylko 10 minut drogi stąd, a tak daleko od siebie. Opowiadania o ludziach - prostych, przeciętnych, bogatych, biednych, ambitnych, miłych i nieco mniej. Portret współczesnego społeczeństwa.
Po przeczytaniu można się zastanowić kim MY naprawdę jesteśmy. Który bohater to Ja? Ile mamy twarzy i kim dla siebie nawzajem jesteśmy?
Dziś pokazuje...

Ciekawe opowiadania i dobre pióro Izabeli Sowy, warto przeczytać choć nie widać podobieństwa do serii "owocowej".

Dyskusje

• 2012