Mistrz i Małgorzata

klasyka
Irena Lewandowska, Witold Dąbrowski
Rosja XX wieku groteska klasyka

Opinie [2 647]

Czytałam 2 razy i raczej zrobię to jeszcze raz, Diabeł w naszym świecie nigdy się nie znudzi

Nareszcie nadszedł dzień, kiedy nadarzyła mi się okazja, by zapoznać się ze słynnym dziełem Bułhakowa.

Z jednej strony jest to powieść w krzywym zwierciadle ukazująca Rosję czasów Bułhakowa. Autor opisuje niezwykłe wydarzenia, które rozgrywają się w Moskwie za sprawą przybyłego do stolicy szatana i jego świty. Jednocześnie jednak co jakiś czas czytelnik przenosi się do...

coś niesamowitego

W moim kręgu bywała nazywana często "ewangelią według Bułhakowa". Czytałem w przynajmniej kilku tłumaczeniach (3 z tego co pamiętam) i zawsze wywoływała na mnie ogromne wrażenie.

spirytus, koty, gołe baby i komunizm

,,Mastier i Margarita" to klasyka literacka do której warto powrócić po latach. W moim przypadku to prawie trzy dekady. Dziś już mnie ta powieść tak nie zachwyca jak w okresie przed maturą. Nie mniej wdzięczny jestem Bułhakowowi, że dzięki tej książce zaczęła się moja fascynacja literaturą rosyjską. Karykaturalnie obmalowany obraz środowiska literackiego doby wczesnego...

Powrót do "Mistrza i Małgorzaty" po... dwunastu latach? Jakoś tak. Wówczas bardzo mi się podobała, teraz chyba jeszcze bardziej. Klasyka!

Ulubiona lektura z liceum. Miło było powrócić i dać się znowu oczarować.

Krótki opis? Arcydzieło.
Czytałam jako nastolatka i na dobre wryła się mi w pamięć.

Powieść, która zdecydowanie wyprzedziła swoje czasy. Nawet współcześnie interpretacje mogą być różne, w końcu diabelskie moce hulające po Moskwie lat trzydziestych sporo zamieszały i mam nieodparte wrażenie, że mieszają do dzisiaj. Dla mnie jednak mistrzowski jest wątek jerozolimski. Na nowo napisana biblijna przypowieść, która paradoksalnie daje więcej nadziei i miłości...

58 255
    17 505