Historia polityczna Polski 1989-2005

Arcana
2007-01-01
2007-01-01
PRL historia Polski

Okładka książki Utopia nad Wisłą. Historia Peerelu Antoni Dudek, Zdzisław Zblewski
Utopia nad Wis... Antoni Dudek, Zdzis...
Okładka książki Karta nr 114 / 2023 Juozas Baltušis, Tatiana Czernawina, Antoni Dudek, Zbigniew Gluza, Aleksandra (Ola) Hnatiuk, Jan Józef Lipski, Redakcja Magazynu Historycznego KARTA, Małgorzata Sopyło
Karta nr 114 /... Juozas Baltušis, Ta...

Dudek poznany przeze mnie w internetowym wywiadzie zaintrygował wyważonym podejściem do polityki oraz wielką wiedzą, więc naturalnym była próba poznania podstaw politycznego świata III RP właśnie od jego książki. Nie zawiodłem się w najmniejszym choćby stopniu, bo profesor Dudek przedstawia szesnastoletni okres tak celnie, że potrafi odpowiedzieć na wszystkie nurtujące pytania za nim zostaną wypowiedziane.

Natura pierwszych "wolnych" wyborów, zagadka niskiej frekwencji, groteskowość postaci Stanisława Tymińskiego, kłótliwy Wałęsa, przyczyny rozdrobnienia politycznego w sejmie i ciągłe zmiany systemu wyborczego, tajemnica sukcesu postkomunistów nad podzielonym i skłóconym środowiskiem postsolidarnościowym, teflonowy Kwaśniewski, prymitywna Samoobrona, grzechy Millera i świat komisji śledczych - ta paleta postaci, zdarzeń i konfliktów, gąszcz różnych partii i specyficzny układ zależności, w którym zadziwiająco często przewijają się te same, obecne nawet teraz twarze... cóż, to lekko pokręcona, ale zadziwiająco trzymająca sens historia, która zdawać by się mogło miała prawo potoczyć tylko w taki sposób. Autor nie ma najmniejszego zamiaru, by ją "sprzedać" niczym pisarski produkt - dominuje podejście naukowe - lecz selekcjonuje zdarzenia, spaja wszystko w sensowne ramy i płynna narracja stwarza się samoistnie.

Każdy powinien poznać ten szesnastoletni okres, bo tylko wtedy zrozumie jak trudno rządzić jest w czasach zmiany i recesji, jak krnąbrnym koniem są wyborcy, kto od kogo się wywodzi i jak uniwersalnym dla wszystkich polityków jest położyć palce na systemie wyborczym oraz wymienić bezcenne stołeczki. Przy okazji może się też nasunąć myśl o coraz niższym poziomie polityki, ale to już na marginesie.

Treściwa merytoryczna książka. Jako osoba urodzona w XX!w pomogła mi ona zrozumieć wiele procesów i zjawisk cechujących Polską scenę jak i system Polityczny. Obowiązkowa pozycja dla osób interesujących się Polityką. Ilość informacji może trochę przytłoczyć ale nie sposób czytać i pamiętać o każdej aferze III RP człowiek by wyłysiał po prostu, ale spokojnie idzie się w tym połapać. Z chęcią sięgnę po odświeżone wydanie
Polecam

Pozycja przybliżająca to co się działo po 1989r w polskiej polityce.
Dla osoby, która urodziła się jeszcze w PRL, i kształciła sie w latach 90-00 z historii nie można było się wiele dowiedzieć o czasach współczesnych.
Warto sięgnąć po tę pozycję, gdyż nakreśla ważne wydarzenia wraz z pewnym tłem. Pojawia się też na koniec krótkie zdanie autora, które jednak nie wskazuje na ani w prawo ani w lewo, tylko jest obiektywne.
Wiele ciekawostek, na które śledząc te losy polityczne "na żywo" nie zwracałem uwagi lub sobie sprawy

Pozycja przybliżająca to co się działo po 1989r w polskiej polityce.

Przejrzyście i treściwie opisane, bez zbytniego rozdrabniania się. Mi jednak trochę przeszkadzało to, że chwilami było za dużo skrótów, a autor i tak nie uniknął pisania w sposób, jakby czytelnik wszystko wiedział (bo np. żył w 1989). Jak na taką książkę, czytało się jednak szybko i łatwo.

Rewelacyjna książka. To pokaźnego rozmiaru tomisko w niemały sposób przyczyniło się do poznania oraz usystematyzowania mojej wiedzy z historii politycznej III RP. Przybliżone są szczegółowo meandry systematycznego przejmowania władzy przez opozycjonistów z Solidarności, w końcu rozbicie parlamentarne w latach 1991-1993, które osłabiło środowiska opozycyjne i przyczyniło się do przejęcia władzy przez postkomunistów, pierwsze kroki III RP w polityce zagranicznej, ambicje Lecha Wałęsy, tak jak i jego upadek, manipulowanie systemem wyborczym w celu zapewnienia ugrupowaniu najlepszego wyniku etc. Lektura pozwoliła mi zrozumieć również źródło pewnych niechęci wśród polityków, różne mechanizmy czy przemiany co niektórych osobistości. Osobiście uważam, że dwukrotne rządy postkomunistów to coś najgorszego, co mogło przydarzyć się Polsce. Pierwsze rządy to hamowanie niezbędnych przemian, zaś następne to kontynuacja rozbudowy wpływów. Afera Orlenu, afera Rywina, ułaskawienie przez Kwaśniewskiego w ostatnich dniach urzędowania pewnego polityka SLD, prowadzącego w kieleckim przestępczą działalność (m.in. handel bronią czy narkotykami). Obecny pisk opozycyjnych środowisk zarzucających PiS-owi zawłaszczanie państwa, to krzyk bezwstydnej obłudy. Każde, dosłownie KAŻDE rządy, próbowały zawłaszczać wszystkie możliwe instytucje, a nawet stanowiska sprzątaczek, od 1989 roku. Nie zamierzam bronić nikogo, tylko zwracam uwagę, że mechanizm od zarania III RP jest podobny. Na mały minus zasługuje jedynie okładka. Liczyłbym na bardziej wymyślną. Niemniej dziękuję prof. Antoniemu Dudkowi i mam szczerą nadzieję, iż będę miał ongiś okazję zapoznać z następną częścią.

• Historyczne
  • Polityka