Historia polityczna Polski 1989-2015

historia
Znak
2016-01-01
2016-01-01

Wybitna praca, bardzo rzetelna i starająca się zachować obiektywizm (oczywiście nieunikająca własnych opinii, o czym autor uczciwie uprzedza).
Gdyby tak omawiano jej obszerne fragmenty na lekcjach historii czy wos-u w szkołach średnich.. Marzenie ściętej głowy. Nieznajomość historii ostatnich 30 lat w Polsce (o PRL-u nie wspominając) jest zatrważająca. Nie dziwmy się zatem stanowi świadomości przeciętnego obywatela, jego mizernej wiedzy ekonomicznej, prawnej, podatności na wszelkie populizmy i demagogie, finalnie - wyborczym decyzjom.

Chyba najlepsza praca historyczna spinająca podsumowanie życia politycznego III RP. Uważna, sumienna, obiektywna i z dającą się wyczuć troską autora wobec losów Polski. Nie znajdziemy w niej dramatycznych opisów zakulisowych historii, ale na pewno rzetelną narrację najważniejszych rzeczy które przewinęły się przed oczami opinii publicznej od momentu upadającego komunizmu.

Po obszerną "Historię polityczną Polski 1989 - 2015" sięgnąłem przy okazji wyborów parlamentarnych 2019 roku. Czytanie jej zajęło mi ponad miesiąc, aczkolwiek obecnie jestem w stanie powiedzieć, że zdecydowanie lepiej rozumiem polską scenę polityczną, nie mówiąc o załataniu pewnych luk w wiedzy na temat osiągnięć i niepowodzeń poszczególnych rządów. Pozycję pana profesora Antoniego Dudka mogę jak najbardziej polecić osobom, które chcą poszerzyć swoją wiedzę w oparciu o źródło rzetelne oraz napisane dosyć wartkim, popularnonaukowym językiem.

Warto zaznaczyć jednak, że poszczególne okresy III RP są opisane dosyć asymetrycznie - wyborom '89 roku i Sejmowi kontraktowemu poświęcone jest ok. 1/3 publikacji. Dodałbym jeszcze, że książka pana profesora Dudki skierowana jest raczej dla osób, które mają swoje poglądy polityczne, a nie dopiero sięgają po nią, aby je wykształtować. Autor bowiem bardzo mocno próbuje być obiektywny, natomiast, tak jak już napisał we wstępie, sympatyzuje z obozem postsolidarnościowym. Ciężko więc nie odnieść wrażenia, że z jego relacji na temat rządów SLD-PSL wieje chłodem. Prawicowe rządy Buzka czy Kaczyńskiego otrzymują natomiast komentarze, w których można dostrzec coś na kształt pobłażliwości wynikającej z sentymentu autora. Dobrze więc brać na tego typu sprawy poprawkę.

Zirytowała mnie jednak dopiero końcówka. Profesor zastrzegł we wstępie, że rządy PO opisał zdawkowo, ponieważ nie minął jeszcze odpowiednio długi czas, aby je rzetelnie oceniać. Jakież było moje zdziwienie, kiedy praktycznie cały rozdział poświęcony rządom PO-PSL stanowił dosyć ostrą krytykę, a popularnonaukowy styl z opisywania lat 1989-2007 zamienił się w poszerzony negatywny komentarz. Nawet przy rządach SLD pan profesor Dudek mimo wszystko podawał sukcesy w okresie ich kadencji. W przypadku PO to co się udało przedstawiono w dosłownie paru zdaniach i z wyraźną niechęcią. Mam nadzieję, że w przyszłych wydaniach podręcznika ta skrajnie nieobiektywna końcówka zostanie troszeczkę zmieniona.

Idealna lektura dla osób, które chcą uzupełnić historię Polski po 1989 r. (O której niestety w szkołach się nie mówi). Ponadto praca ta pozwala zrozumieć, dlaczego na naszej scenie politycznej dzieje się..jak się dzieje oraz gdzie tkwi źródło konfliktów.
Wszystko to - moim zdaniem - podane zostało w sposób obiektywny. Mimo że autor we wstępie delikatnie wspomina o swoich poglądach politycznych, to jednak ani razu nie wyczułam jakieś stronniczości.

Poważna a zarazem przyjemna w czytaniu pozycja. Solidna podstawa dla ludzi, którzy wolą budować swoje poglądy w oparciu o źródła.

Przeczytałam tylko końcówkę, której oczywiście nie było w tomie 1989-2005 i uważam, że akurat do tego przedziału autor podszedł mniej rzeczowo, zajął się tym, "o czym było głośno".

Fantastyczna pozycja dla kogoś, kto chce dogłębniej poznać historię wydarzeń politycznych III RP.

Dodaj cytat z książki Historia polityczna Polski 1989-2015

Ciekawostki historyczne