Śledztwo w sprawie króla smalcu

Okładka książki Śledztwo w sprawie króla smalcu Magdalena Mrugalska-Banaszak
Okładka książki Śledztwo w sprawie króla smalcu
Magdalena Mrugalska-Banaszak Wydawnictwo: Wydawnictwo Święty Wojciech powieść historyczna
powieść historyczna
Wydawnictwo Święty Wojciech
2008-07-01
2008-07-01

Wspaniała książka, utkana ze wspomnień opartych na zwyczajnych rachunkach. Autorka, poświęcając ogrom pracy i czasu, mozolnie dociera na podstawie tychże rachunków do historii poznańskiej rodziny Jezierskich. Pan domu nazywany był królem smalcu, bowiem zajmował się wytwarzaniem i sprzedażą tegoż towaru.

Jest to nieprawdopodobne, jak wiele mogą o nas powiedzieć nasze rachunki. Ale dzięki autorce wędrujemy też ulicami Poznania przełomu XIX i XX wieku. Zaglądamy do sklepów, atelie, magazynów. Wędrujemy uliczkami. Spoglądamy też na stare fotografie, przyglądamy się mapom, wycinkom z gazet, pocztówkom (kto dziś je pisze?).

A czy za sto lat coś po nas, zostawiających wszystko w netowych chmurach, pozostanie (jakoś nie mam do nich zaufania)? Czy komuś będzie chciało się na moment wskrzesić nasz czas?

Jest to nieprawdopodobne, jak wiele mogą o nas powiedzieć nasze...

Książka napisana jest w konwencji dziennika zawierającego relację z poszukiwań informacji dotyczących rodziny Jezierskich. Tytułowe śledztwo toczy się zatem głównie w archiwach i bibliotekach. Efekty można zobaczyć na wielu ilustracjach zamieszczonych w książce. Krótka (choć dość duża jeśli chodzi o format) książka, ale bardzo ciekawa.

Pięknie opracowana historia rodziny poznańskiego kupca. Działa na wyobraźnię. Choć muszę przyznać, że autorka skusiła się na idealizację swojego bohatera, o co nie trudno przyglądając się pięknym zdjęciom, analizując okruchy codziennego życia.
Jak było naprawdę - myślę, że to już zupełnie inna historia.

Jak było naprawdę - myślę, że to już zupełnie inna historia.

• Posnania
  • Domowa biblioteka
  • So schön, so beautiful
  • historia
  • Biografie
  • Przeczytane do 2013

Dodaj cytat z książki Śledztwo w sprawie króla smalcu