Galopem do gwiazd

2016-08-01
2016-08-01

Fajna książka. Ładne ilustracje. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Ładne ilustracje. Szybko się czyta. Polecam

To trzecia część cyklu o Szogunie, niezwykłym koniu „ na receptę” pełna ciekawych przygód przyjaciół z Dąbrówki, którzy muszą zmierzyć się z tajemniczymi zjawiskami przyrody i rozwiązaniem zagadki działania właściwości nieznanej rośliny.
Książka napisana ze sporą dawką humoru i wartką akcją dedykowana młodym czytelnikom. Moim zdaniem zainteresuje również dorosłych czytelników. W powieść idealnie wplecione zostały wątki o pomocnej roli rehabilitacji hipoterapią w leczeniu różnych schorzeń i niepełnosprawności u dzieci m.in. autyzmu, zespołu Dawna. Jak dzięki tej metodzie budowana jest więź, pokonywanie lęków.
Jednak co odczuwają i myślą konie biorące udział w tym ważnym procesie?
Przepiękna i wzruszająca opowieść o wzajemnej miłości ludzi i zwierząt, wszechświecie w którym dla każdej istoty jest miejsce. A także o odchodzeniu i przemijaniu oraz pozostającej pamięci .
Książkę odsłuchałam w formie audiobooka w świetnej i trudnej ( odgłosy zwierząt i inne) interpretacji Magdy Karel.

Zapraszamy do CoolCórkowego podcastu, w którym rozmawiamy o serii książek Agaty Widzowskiej Przygoda na końskim grzbiecie: Koń na receptę, Grzywą malowane, Galopem do gwiazd.

Mamy dzisiaj coś wyjątkowego dla naszych czytelników - miłośników koni…i wiejskich klimatów. Jeśli chodzi o te klimaty, to z moją dziewięciolatką jesteśmy totalnie, absolutnie, bezwzględnie zachwycone książką. Chociaż zdaję sobie sprawę, że gdzieś tam są ludzie, którzy najlepiej czują się w mieście, my kochamy wiejskie powietrze, przestrzeń i tę wyjątkową atmosferę, kiedy możemy po prostu oddychać: spacery po łąkach, leśne jagody zbierane na kolanach, dzień nad rzeką, snucie się do południa w piżamach po ogrodzie i jedzenie jabłek prosto z drzewa. Tak, zdecydowanie na naszej wsi czujemy, że żyjemy.
W trzeciej części serii „Koń na receptę” oczami wyobraźni zobaczycie właśnie taką wieś, w której każdy zna swoje obowiązki, bez umiaru pije się kompot, galopuje po łąkach, obcuje z gospodarskimi zwierzętami, a wieczorami długo, długo siedzi się przy ognisku i snuje opowieści. Przeniesiecie się w magiczny, a jednak naprawdę istniejący świat wsi, gdzie ludzie także mają swoje problemy, ale jednocześnie potrafią się cieszyć z najprostszych rzeczy, doceniać je i szanować.
Główna bohaterka i narratorka to Jagoda, która spędza wakacje u wujostwa na kaszubskiej wsi, prowadzącego ośrodek hipoterapii. Przyjeżdżają tam Przytulaki – dzieci z najróżniejszymi chorobami, którym w rehabilitacji i rozwoju pomaga wiejski klimat i miłość do koni. Na dziewczynkę z utęsknieniem czekają przyjaciele i Szogun – konik z niełatwą przeszłością, który pomaga chorym dzieciom w odzyskaniu równowagi. Miłość ta jest w pełni odwzajemniona, ponieważ nastolatka uwielbia spędzać czas na wsi, spotykać się z rówieśnikami, pomagać zwierzętom i chorym dzieciom.
W Dąbrówce nie można się nudzić!
Pobyt zapowiada się jeszcze ciekawiej, gdyż do Dąbrówki przyjeżdża ekipa dziennikarzy mająca nakręcić reportaż o koniach leczących dzieci, a głównym bohaterem ma być Szogun. Jednak nagle okazuje się, że z dnia na dzień z konikami dzieje się coś dziwnego. Zaczynają siwieć im grzywy i ogony, a na brzuchu pojawiają się plamy w kształcie gwiezdnych konstelacji. Co więcej – na tajemniczą chorobę zapada także sam reżyser! Co jest przyczyną i jak temu zapobiec?
Przed Jagodą i przyjaciółmi stoi wyzwanie rozwiązania zagadki.
Wspaniała, niesamowita książka o przyjaźni ludzi ze zwierzętami stanowi prawdziwą podróż do świata zwierząt. Piękne i mądre konie, mimo własnej niełatwej przeszłości we współpracy z człowiekiem pomagają teraz słabszym i chorym. Ich wpływ na niepełnosprawne dzieci jest prawdziwie magiczny. Jest także o przyjaźni między ludźmi – wzajemnym zaufaniu, bezinteresowności i współpracy przy wypełnianiu codziennych obowiązków.
Czytałyśmy ze wzruszeniem i zachwytem, a lekturze towarzyszyły skrajne emocje - wybuchy śmiechu, ale i łzy żalu. Właśnie to świadczy o artyzmie książki, a ta jest małym dziełem sztuki.
Nie przegapcie!
Pięknie wydana i dopracowana w najdrobniejszych szczegółach dzięki Wydawnictwo Dreams o twardej, satynowej okładce. Większa czcionka i czarno białe, realistyczne, cudowne ilustracje zasługują na pełną uwagę czytelnika. W środku oprócz tekstu znajdziecie całe mnóstwo przezabawnych utworów poetyckich i wiadomości o koniach oraz o wszechświecie. I te dialogi aż tryskające od wzajemnej miłości i sympatii. I nadzieja, że mimo smutku – zawsze budzi się kolejny, pełen możliwości dzień. Wspaniałość! Polecamy bardzo, bardzo nawet młodszym czytelnikom. Mam bowiem nieodparte wrażenie, że to książka dla każdego i nawet dorosły znajdzie w niej coś, nad czym się zatrzyma. Spróbujecie?

Znów wakacje, znów Dąbrówka i znów Jagoda jest narratorem opowieści o niezwykłych koniach i ludziach, którzy je pokochali. Książeczka z wierszykami o koniach, którą w „Koniu na receptę” wydały dzieciaki, by uzbierać pieniądze na wykup Szoguna, zainspirowała reżysera Sebastiana Nieziemskiego do nakręcenia filmu o dzielnym koniku. Ekipa filmowa narobi rozgardiaszu w gospodarstwie wujka Leona i cioci Maryli, ale to nic w porównaniu z dziwną rośliną, która nagle pojawiła się na pastwiskach i jeszcze dziwniejszymi plamami, które zdobią końskie brzuchy. Jagoda i jej przyjaciele maja więc dużo spraw na głowie i ręce pełne roboty.

Muszę przyznać, że „Galopem do gwiazd” wywołało u mnie wiele emocji. Agata Widzowska z dużym wyczuciem pisze o rzeczach trudnych. I choć nie brak w książce elementów humorystycznych, to jej wymowa jest chyba najpoważniejsza z wszystkich trzech tomów przygód Jagody i Szoguna. Przyznam szczerze, ja ryczałam. Ale „Galopem do gwiazd” warte jest przeczytania, a galop do gwiazd…to naprawdę piękny pomysł.

Naprawdę fajna książka o koniach.

Niestety jeszcze nie czytałam częśći drugiej "Grzywą malowane" ale po lekturze "Galopem do gwiazd" stwierdzam że na pewno "dam się pochłonąć" :) drugiej części.
Wielka szkoda że to już ostatnia książka z tej serii:(
Naprawdę polubiłam Szoguna, Jagodę i jej przyjaciół.

Będzie trochę smutno, a trochę wesoło, ale wszystko to razem składa się na fascynującą opowieść o "Koniu na receptę":)

GORĄCO POLECAM!!!

Naprawdę fajna książka o koniach.

Wielka szkoda że to już ostatnia książka z tej serii:(
Naprawdę polubiłam Szoguna, Jagodę i jej przyjaciół.

Będzie trochę smutno, a trochę wesoło, ale wszystko to razem składa...

Świetne! Czytałam 3 godziny (większość w nocy). Skoda Shoguna i Lodzi :( Ogólnie książka przyprawia mnie o obawy. Ta gwiazda...

Polecałam Wam już pierwszą książkę z tego cyklu pt. "Koń na receptę", potem drugą pt. "Grzywą malowane". Czas zatem na część trzecią. Na kolejne przygody miłośników koni w Dąbrówce. W uroczej stadninie prowadzonej przez ciocię Marylkę i wujka Leona. Zakochałam się w tej serii, choć nigdy nie byłam jakąś zapaloną miłośniczką tych wdzięcznych zwierząt. Fakt, nie były mi obojętne. Uważam, że są niezwykle piękne i mądre. Ale nigdy nie szalałam na ich punkcie jak moja Alicja. Nie zbierałam zdjęć z ich wizerunkiem, nie czytałam na temat końskich ras, nie kolekcjonowałam figurek ani nic z tych rzeczy. Po prostu je lubiłam. Za to książki z nimi w roli głównej pokochałam jak nastolatka. Są naprawdę bardzo fajne. Nie sposób ich nie polubić :)

Tym razem do Dąbrówki znów pojechała tylko Jagoda. Gaja te wakacje spędzi w górach u swojego wujka. Dziewczyna całe dnie ma wypasać owieczki i podziwiać cudowne widoki. Szczerze mówiąc zazdroszczę jej. Uwielbiam te klimaty. Ale Jagoda na Kaszubach również nie będzie się nudzić. W końcu w Dąbrówce stale coś się dzieje. Sama opieka nad tymi wszystkimi przepięknymi zwierzętami zajmuje masę czasu. Poza tym zawsze można znów jeździć konno, czytać im wiersze i opowiadania, piec końskie ciasteczka itp. Ale to nie wszystko. Jagoda ma tam przecież także wspaniałych przyjaciół, za którymi ogromnie tęskni, gdy musi wracać do domu. Nie, Dąbrówka to z pewnością nie jest miejsce, w którym można narzekać na nudę. Co to to nie!

Tak więc Jagoda była bardzo szczęśliwa, że znów odwiedzi to cudowne miejsce. Dziewczynka od dawna czuje się tam jak w domu. Kocha to miejsce, te zwierzęta i wspaniałych ludzi, którzy zawsze witają ją z otwartymi ramionami. Tym razem było oczywiście podobnie. Jej przyjazd był z niecierpliwością oczekiwany. Ale poza sielskim klimatem Dąbrówka serwuje naszej małej bohaterce także ciekawe przygody. Pamiętacie jak to było w poprzednich częściach? Za każdym razem podczas letnich wakacji działo się coś niesamowitego. Dzieciaki miały za zadanie czegoś dokonać lub rozwikłać jakąś zagadkę. I tym razem będzie dokładnie tak samo. Jesteście ciekawi co się wydarzy? Ok, zdradzę rąbek tajemnicy.

Przede wszystkim do Dąbrówki przyjedzie ekipa filmowców by nakręcić film dokumentalny o Szogunie. Czyli fantastycznym koniku na receptę, którego wszystkie porzytulaki, czyli chore dzieci wymagające specjalnej opieki kochają ponad życie. Szogun ma do nich anielską cierpliwość. Pozwala targać się za grzywę, głaskać, całować klepać. Z przyjemnością wozi na swoim grzebiecie wszystkie maluchy i sprawia, że jego mali chorzy przyjaciele czują się znacznie lepiej. Taka terapia to coś wspaniałego. Każde dziecko z przyjemnością spędza czas z tym uroczym zwierzakiem :) Ale to nie wszystko. Naszych przyjaciół czeka także zagadka do rozwiązania. Tak się składa, że od pewnego czasu wszystkie konie w okolicy, bez względu na stan zdrowie, wielkość czy wiek zaczynają... siwieć! No i co wy na to?

Pisałam Wam już dwa razy jak bardzo lubię tą serię. Jak szybko polubiłam wszystkich bohaterów tych opowiadań i z jaką przyjemnością śledzę ich losy. Podoba mi się to, że te dzieciaki tworzą taką zgraną paczkę, że starają się być zawsze dla siebie wsparciem i choć nie zawsze wszystko układa się po ich myśli, nie obwiniają sienie nawzajem, nie kłócą się ani nic takiego. Po prostu przyjaźnią się i to jest najważniejsze. Podoba mi się to co ich łączy. Poza taką zwykłą koleżeńską relacją mają oni również wspólną pasję, która jeszcze bardziej ich do siebie zbliża. Myślę, że to fajny wzór do naśladowania dla młodego człowieka. Jestem pewna, że moja Alicja bardzo chciałaby do takiej paczki należeć :)

Autorka w każdej z tych książek sporo pisze o koniach. To w zasadzie oni są tu głównymi bohaterami i niewątpliwie dzięki tym historiom dowiadujemy się o nich bardzo, bardzo dużo. Agata Widzowska opisuje nam ich zachowanie, upodobania. Czasem mam wrażenie, że jestem razem z Jagodą i jej przyjaciółmi w stajni i obserwuję te wszystkie wydarzenia na żywo. Widać, że autorka ma dar do opowiadania i naprawdę bardzo lubi te zwierzęta. Rozumie je i potrafi snuć o nich opowieści bez końca. Fajnie się to czyta. W każdym słowie czuć ogromną sympatię i miłość do koni. I powiem Wam szczerze, że te uczucia szybko nam się udzielają. Ja połknęłam bakcyla jak nic. Nie mam co do tego żadnych wątpliwości.

No i ostatnia rzecz to sposób wydania tej serii. Książeczki są nie duże, mają sztywną oprawę i grube, lekko chropowate kartki wewnątrz. Tekstu nie ma jakoś strasznie dużo, ogólnie książki te czyta się szybko. A całość zdobią nam ilustracje Kseni Berezowskiej. Czyli czarno białe rysunki, na których zazwyczaj zobaczymy właśnie te cudne zwierzęta. Wszystko razem wygląda znakomicie. Jest pięknie dopracowane i naprawdę sama przyjemność sięgnąć po takie lektury. Jestem przekonana, że moja dziewięciolatka pokocha je równie mocno co ja. W końcu jest tu wszystko to co, moje dziecko lubi najbardziej. Książka, wspaniała przygoda i najcudowniejsze zwierzęta jakie zna. Moja mała wielbicielka koni przeczyta te opowiadania w mgnieniu oka. I cieszę się, bo na pewno będzie się przy nich rewelacyjnie bawić. Teraz pozostaje mi tylko polecić Wam tę książkę. Uważam, że warto. A ja z niecierpliwością czekam na kolejną część. Mam nadzieję, że tak powstanie...

alopem do Gwiazd Agaty Widzewskiej to świetnie napisana historia dla dzieci o przyjaźni i zaufaniu.

Jest to mój pierwszy kontakt z twórczością autorki, choć to nie pierwsza książka o koniu Szogunie i grupie przyjaciół, to moja styczność z książką była bardzo udana.

Jako mama z przyjemnością podsunę tę książkę dorastającemu, samodzielnie czytającemu dziecku, w pierwszych latach szkoły podstawowej.

Przyznam szczerze, że równie miło czyta się tę książkę dzieciom młodszym, dla których kucyki są fascynacją i ważnym elementem zabawy.

więcej na: http://domowaksiegarnia.blogspot.com/

Od jakiegoś czasu w naszym domu opowieści o koniach cieszą się sporym powodzeniem. Córka stała się wielką miłośniczką kucyków, koników, bajek i opowieści, w których te zwierzęta grają ważną rolę. Do jednych z jej ulubionych lektur należy seria opowieści o niezwykłym rumaku – koniu na receptę”.
Agata Widzowska w swojej kolejnej książce „Galopem do gwiazd” zabiera swoich młodych czytelników na wakacje do Dąbrówki. To kolejne lato spędzone w niezwykłym otoczeniu. Od pierwszego rozdziału pierwszego tomu bohaterowie zmienili się bardzo, a paczka przyjaciół pięknie się rozrosła. Niesamowitą metamorfozę możemy dostrzec w przypadku głównej bohaterki i jednocześnie narratorki, która z kapryśnego dziecka zwracającego uwagę jedynie na markowe rzeczy, nadmiernie skupiającej uwagę na swoim wyglądzie zmieniła się w niezwykle dojrzałą, wrażliwą i pracowitą dziewczynę.
Tym razem przyjeżdża do wujostwa sama, ale czekają tu na nią konie, rodzina, przyjaciele i przytulaki. Szczególnie nie może się jej doczekać niezwykły koń Szogun, który stanie się sprawcą dziwnego zachowania innych rumaków. Te bardzo mądre zwierzęta z nieznanych ludziom powodów zaczną bardzo szybko siwieć. Jakby tego było mało zjawia się ekipa filmowa mająca promować konie i akcje ratowania ich i wykorzystywania do terapii. W Dąbrówce wre niczym w ulu. Tu nie ma czasu na nudę, bo poza atrakcjami życie musi toczyć się swoim kołem, czyli zwierzęta muszą być gotowe pomagać niepełnosprawnym dzieciom. Wśród wielu nowych podopiecznych znajdzie się również chłopiec zachowujący się całkowicie inaczej niż wszystkie dzieci i swoim zachowaniem szokujący Jagodę, która poznaje kolejną niepełnosprawność: autyzm.
Z inicjatywy mieszkańców Dąbrówki odbywa się koncert ze zbiórką pieniędzy na ratowanie kolejnych koni. Same przygotowania dostarczają wielu emocji oraz rozrywek, ale jakby tego było mało na brzuchach koni zaczynają pojawiać się dziwne plamy, a później bez śladu znika reżyser kręcący film o koniach. Bohaterowie znajdują go w bardzo dziwnych okolicznościach. Co wspólnego mają z tym konie i gwiazdy? W jaki sposób gwiazdy połączone są z piramidami oraz dlaczego ważne jest w tym specyficzne zioło? Przekonajcie się sami.
Poza problemami poruszanymi ze względu na gospodarstwo nie zabraknie też relacji Gai z Zakopanego, gdzie ludzie bezmyślnie pastwią się nad końmi wożącymi turystów. Brutalność, pazerność i egoizm niszczą radość dziewczynki, która chciała podziwiać piękne górskie widoki, cieszyć się niezwykłym otoczeniem. Zamiast tego jest skazana na codzienne oglądanie jak sąsiad jej wujostwa męczy swoje konie, żeby zarobić pieniądze.
„Galopem do gwiazd” to interesująca opowieść dla młodych miłośników koni, którzy tak jak mieszkańcy Dąbrówki nie wyobrażają sobie życia bez tych zwierząt. Kolejny tom przygód bohaterów pozwala na przeżycie niezwykłych i nieprawdopodobnych, ale jednocześnie bardzo realnych przygód. Wieś staje się oazą spokoju, która od czasu do czasu zostaje zakłócona przez rozstania.
Całość wzbogacono interesującymi i estetycznymi szkicami Kseni Berezowskiej, która bardzo dobrze oddaje realia historii napisanej przez Agatę Widzowską. Tak, jak w poprzednich tomach oprawa jest tu solidna, miła w dotyku, strony bardzo dobrze zszyte, a tekst tak rozmieszczony, że młody czytelnik nie będzie się męczył. Szybka akcja, minimalna opisy, wakacyjna atmosfera sprawią, że dzieci chętnie po nią sięgną.
Książkę polecam przedszkolakom (pod warunkiem, że potrafią dłużej skupić się na czytanym tekście) oraz uczniom szkoły podstawowej. Będzie to dobra lektura zarówno dla tych, którzy stawiają swoje pierwsze kroki w czytaniu, jak i szóstoklasistów kochających konie.

Agata Widzowska w swojej kolejnej książce „Galopem do gwiazd” zabiera swoich...

• Audiobooki
  • Audiobooki
  • 1aa) Książki do kupienia
  • Książki Frani
  • Styl życia, Eko, Biosfera, Zwierzakowo
  • Nowe serie kontynuacja

Dodaj cytat z książki Galopem do gwiazd