Psierociniec. Ufopsiaki

Okładka książki Psierociniec. Ufopsiaki Marcin Piwowarski, Agata Widzowska
Okładka książki Psierociniec. Ufopsiaki
Marcin PiwowarskiAgata Widzowska Wydawnictwo: Grupa Wydawnicza Foksal, Wilga Cykl: Psierociniec (tom 5) Seria: Psierociniec literatura dziecięca
literatura dziecięca
Psierociniec (tom 5)
Psierociniec
Grupa Wydawnicza Foksal, Wilga
2020-10-14
2020-10-14

Cieszę się, że tyle obecnie na rynku pięknych i mądrych książek dla dzieci o zwierzętach. Seria "Psierociniec" trzyma bardzo wysoki poziom i polecam do słuchania całym rodzinom - dzieciaki często lepiej wyedukowane pod względem szacunku do naszych braci mniejszych niż dorośli.

Lubię ten moment, kiedy przygaszamy światło, wybieramy wspólnie lekturę i zasiadamy do czytania.
Lubię kiedy zadajesz mi pytania, pokazujesz mi to co zapamiętałeś ostatnim razem.
Lubię chwile kiedy jesteśmy razem...
Dziękuje Ci Synku, że dałeś mi możliwość zabierać Cię w literacki świat.

Ostatnio wraz z Jasiem mieliśmy okazję poznać ekipę z Psierocinca. Nasze, pierwsze spotkanie było bardzo udane. ,,Psierociniec. Ufopsiaki" to piąty, a zarazem ostatni tom serii. Autorka Agata Widzowska zabrała nas w kosmiczny świat fantazji. Urocze psiaki i ich wesołe perypetie sprawiły nam ogromną frajdę.
Pojawiła się reakcja zdziwienia, że w książce występuje postać Pani Moniki oraz Pani Anety.
Miło jest patrzeć na zainteresowanie oraz zaangażowanie młodszego czytelnika.
Psiaki z Psierocinca zagoszczą u nas na dłuższy czas, ponieważ od kilku dni książka jest wyciągana i przekazywana mi do ponownego czytania. Dziś miałam okazje posłuchać historii w wersji Jasia.
Urocza, zabawna, pobudzająca fantazję historia dla młodszych czytelników. Piękne ilustracje, które wzbudzają ciekawość oraz uśmiech na twarzy.

Lubię chwile kiedy jesteśmy razem...
Dziękuje Ci Synku, że dałeś mi możliwość zabierać Cię w literacki świat.

Psierociniec. Ufopsiaki to ostatnia część opowieści o przygodach psich bohaterów z Psierocińca, od którego nazwy zaczerpnęła tytuł cała seria. Agata Widzowska tym razem proponuje młodemu czytelnikowi klasyczną książkę przygodową, bez poruszania poważnej problematyki, o którą otarła się w Niepiesku. Powstała sympatyczna książka z bohaterami poprzednich części serii, ale mniej urzekająca od choćby drugiego tomu przygód.

Podczas leniwego popołudnia w Psierocińcu, coś zaczyna się zmieniać w powietrzu, co budzi niepokój mieszkających tam psów. Światła, ruch powietrza i nietypowe zapachy zwiastują zagadkę, której rozwiązanie będzie zadaniem myślących bardzo po ludzku bohaterów. Czeka ich zwariowana przygoda z fryzjerstwem w tle i obawami o innych członków grupy.

Fabuła tej opowieści w porównaniu do Niepieska wydaje mi się nieco wydumana, choć Autorce udało się z tego wybrnąć przez utworzenie ram snu jednego z psów. To zabieg o tyle częsty, co ułatwiający realizację zwariowanych pomysłów fabularnych i wydaje się, że atrakcyjny dla czytelnika przez zastosowanie suspensu. A ten był potrzebny, żeby uzasadnić wybór takiego, a nie innego toku opowieści, który, nie da się ukryć, nie ma innych podstaw niż rozrywkowe. W porównaniu do Niepieska chyba właśnie zabrakło mi tu aspektu moralizatorskiego całej opowieści. Autorka tamtą książką udowodniła, że doskonale potrafi łączyć humorystyczne zachowania bohaterów z głębokimi wnioskami.

Książka na pewno może się podobać. Jest ciekawa, z pomysłem, dobrze napisana, a jej bohaterowie mogą być sympatycznymi towarzyszami usypiania. Jedynie trudno mi ocenić występujące w serii elementy wierszowane. Urozmaicają tekst, są dobrymi humorystycznymi wstawkami, ale jednocześnie swoją odmiennością formalną odwracają uwagę od fabuły, ponieważ, przynajmniej w przypadku Ufopsiaków, nie biorą na siebie jej ciężaru.

🅿🆂🅸🅴🆁🅾🅲🅸🅽🅸🅴🅲 🆄🅵🅾🅿🆂🅸🅰🅺🅸
🅰🅶🅰🆃🅰 🆆🅸🅳🆉🅾🆆🆂🅺🅰

w zasadzie czeka na nas już sama końcówka przygód piesków, bo czytamy już kilka wieczorów 🐶

W tej części mamy jeszcze lepszą zabawę, bo przecież są kosmici i to mili i dodatkowo mają czadowy język 🐕‍🦺🦮🐕
Ogólnie przygodówka zachwyciła mojego 5latka i co jest ogromnym plusem, jest tu co czytać, wiec to nie książeczka na jedno posiedzenie.

🅿🆂🅸🅴🆁🅾🅲🅸🅽🅸🅴🅲 🆄🅵🅾🅿🆂🅸🅰🅺🅸
🅰🅶🅰🆃🅰 🆆🅸🅳🆉🅾🆆🆂🅺🅰

Przepiękna, przezabawna, wzruszająca,pouczająca, pełna pięknych wartości.
Zasmuca mnie jednak fakt, iż jest to niestety ostatnia z serii "Psierociniec", ktoś jest tak bardzo bliska sercom moich dzieci i moim.

Przepiękna, przezabawna, wzruszająca,pouczająca, pełna pięknych wartości.

• Do wypożyczenia - Ognik
  • Audiobooki