Szkic

Okładka książki Szkic
Olivia Samms Wydawnictwo: YA! Cykl: Kroniki śledcze Bei (tom 1) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Kroniki śledcze Bei (tom 1)
Sketchy
YA!
2016-07-20
2016-07-20
Bartosz Czartoryski

Łał. Nie spodziewałem się, że tak bardzo dobrze będzie czytało się książkę z wyprzedaży, którą znalazłem tak naprawdę przez przypadek. Muszę przyznać, że czytało się szybko, sprawnie i naprawdę bardzo przyjemnie. Akcja pochłonęła mnie, a mogę nawet powiedzieć, że wprost wciągnęła wraz ze sobą. Nie dosyć, że czyta się rewelacyjnie to fabuła jest ciekawa jak i same postacie, o głównej bohaterce nie wspominając. Naprawdę mi się spodobała. Z czystym sumieniem mogę ją polecić.

Nie jest to wybitna książka, ale czyta się ją łatwo i przyjemnie. Zabrakło portretu psychologicznego mordercy. Literatura bardziej przypadnie do gustu młodzieży.

Od razu pokochałam główną bohaterkę. Nie jest zwyczajną dziewczyną tylko ze względu na swój dar dostrzegania w ludziach prawdy. Wyróżnia ją styl bycia, wygląd oraz spontaniczność i odwaga. Z wielką przyjemnością towarzyszyłam Bei podczas jej zmagań.

przyjemnie się ją czyta

przyjemnie się ją czyta

Świetna książka dla każdego, wyjątkowa książka jak jej główna bohaterka, która ma cudowny i niedawno odkryty przez nią dar potrafi rysować, to co ktoś myśli. Przydatny na dana sytuację, która aktualnie się dzieje... Świetna książka!

Stanowczo za dużo wulgaryzmów.

Stanowczo za dużo wulgaryzmów.

Bardzo dobra. Fajnie napisana, szybko się czyta, wciąga. Jedyną rzeczą, do której mogłabym się przyczepić, to to, że autorka mogłaby jeszcze bardziej wykorzystać potencjał głównej bohaterki i wycisnąć jeszcze więcej akcji i jej momentów rysowniczych.

Historia ciekawa i z pomysłem, ale mam wrażenie że nie do końca wykorzystanym. Podobno są kolejne części, raczej nie sięgnę. Natomiast warto zaznaczyć, że czyta się dość szybko jest napisana prostym językiem, czasem nawet zbyt prostym jak dla mnie.

Szkic , rysunek , talent którym mogą się pochwalić nieliczni ale czy tak samo jest z czytaniem myśli innych ?
Recz która jest czymś niemożliwym ale jednak Bea Washington ma ten dar i może go wykorzystać.
Czy to wpłynie na jej dotychczasowe życie ?
Bea to siedemnastoletnia dziewczyna która walczy z uzależnieniem od narkotyków …
Po wyjściu z ośrodka odwykowego odkrywa w sobie dziwną cechę , umie przenosić na kartkę to co osoba obok myśli…
Czy jej dar pomoże rozwiązać zagadkę i znaleźć seryjnego gwałciciela który atakuje młode kobiety w jej mieście ?
Czy mimo walki z uzależnieniem po spotkaniu z miejscowym dilerem pozostanie w trzeźwości ?
Kim dla niej stanie się policjant któremu stara się pomoc ?

Czy to wpłynie na jej dotychczasowe życie ?
Po wyjściu z ośrodka odwykowego odkrywa w...

W „Szkicu” wszystko jest oparte na oryginalnym pomyśle. Niebanalnym, z pogranicza parapsychologii i fantastyki: Bea potrafi narysować myśli osoby, z którą przebywa. Swoją umiejętność odkryła, będąc na odwyku, a jako była narkomanka raczej nie jest traktowana poważnie. Tymczasem w jej okolicy dochodzi do kilku zabójstw na tle seksualnym. Jedna z ofiar zostaje odratowana, ale twierdzi, że nic nie pamięta… Bea, na podstawie swojego daru, postanawia odkryć, kto stoi za atakami na młode dziewczyny.
Postać Bei jest naprawdę ciekawa i dopracowana. Inni bohaterowie już nie tak bardzo. O ile przyjaciel-gej i Willa-szkolna gwiazda są całkiem do przyjęcia, o tyle rodzice, policjant prowadzący śledztwo i inie, drugoplanowe postaci sprawiają wrażenie, jakby autorka nie do końca przemyślała ich charaktery i zachowania. Książka jest ciekawa, bardzo amerykańska – klimat ostatniej klasy szkoły średniej, z balem, podaniami do college’u, cheerleaderkami…
Bea, mimo trudnej przeszłości, stara się uporządkować swoje życie i określić, w którym kierunku powinno iść dalej. Jej przeżycia, rozterki i chwile słabości są świetnie opisane i pod względem psychologicznym powieść jest niezła.
Jeśli ktoś poszukuje zwrotów akcji i zaskoczeń, to może się nieco rozczarować.
Ostatnie zdanie świetnie przełamuje całość – autorka ucieka od amerykańskiego, słodkiego happy endu i jasno daje nam do zrozumienia, że to jeszcze nie koniec.